Mení manželstvo naše osobnosti?

Kristina Böhmer | 14. december 2020
Mení nás manželstvo?

Ste ten istý človek, ktorým ste boli predtým, ako ste svojmu partnerovi povedali ÁNO?

Niektorí tvrdia, že ľudia sa menia. Iní hovoria, že človek sa nikdy nezmení.  Vyzerá to však tak, že veľké udalosti v našom živote nás predsa len formujú. A manželstvo k takým určite patrí. Tak ako, ste také isté ako pred svadbou?

„Kedysi som viac chodievala medzi ľudí. Keď som bola slobodná, všetky večierky mi patrili,” smeje sa pri spomienke na svoj život pred piatimi rokmi 35-ročná Simona. Potom sa zaľúbila, nečakane do muža, ktorý pred hlasnou nočnou zábavou uprednostňoval domáce večery vo dvojici. „Jasné, že v tom ošiali na začiatku som s ním chcela byť osamote, takže som prestala chodiť von. Všetci mi hovorili, že ma to po čase prejde a potom to medzi nami začne škrípať. Lenže už je to päť rokov, čo sme spolu, a ešte stále ma to po nociach neláka chodiť von,” dodala s úsmevom.

Možno takto nejako vyzerá láska. Človeka dokáže zmeniť, aby bol schopnejší prispôsobiť sa novému životu s človekom, ktorého si vyvolil.

Ako nás zmení manželstvo?

Z podobného predpokladu vychádzal aj psychológ Justin Lavner z Univerzity v Georgii, ktorý sa vo svojom výskume zameral na to, či manželstvo dokáže zmeniť osobnosť človeka.

Je to veľká vec. Vedci sa do dnešného dňa nevedia tak úplne zhodnúť na tom, či našu osobnosť viac formuje genetika a to, čo máme takpovediac po mame a otcovi, alebo sociálne prostredie, v ktorom vyrastáme a podmienky, za akých nás rodičia vychovávali. Zjavne ide o akýsi mix týchto dvoch faktorov, ale ktorý je silnejší, nevie naisto nikto.

Lavner začal skúmať manželstvo ako faktor, ktorý ovplyvňuje zmenu osobnosti v dospelosti. Teda v čase, keď by už mala byť dávno vyformovaná. Zapojilo sa 169 párov, ktoré pravidelne pozoroval po šiestich, dvanástich a osemnástich mesiacoch manželstva. A podľa výsledkov jeho výskumu to vyzerá tak, že veľké zmeny v živote, akou manželstvo nepochybne je, nás naozaj dokážu zmeniť. V piatich oblastiach.

Otvorenosť

Ak radi skúšate nové veci, znamená to, že ste veľmi otvorení. Ak vám viac vyhovuje to, čo poznáte, tak ste otvorení menej. Po osemnástich mesiacoch manželstva boli ženy menej otvorené ako na začiatku. Pravdepodobne si jednoducho zvykli na manželskú rutinu.

„Bola som presne taká, chcela som toho stihnúť čo najviac. Vyskúšať všetko, vidieť svet, lietať balónom, proste všetko, čo sa dalo. Vážne musím uznať, že už taká nie som. Som viac-menej doma, mám muža, dve deti, a nové veci ma skôr obťažujú, ako by mi vyhovovali. Nemyslím si ale, že som si zvykla na rutinu, skôr som sa upokojila. Už nemám potrebu nikomu dokazovať, aká som super,” hovorí 32-ročná Aneta.

Výskum tiež ukázal, že tieto osobnostné predpoklady dokážu ovplyvniť aj to, či ostaneme po pár mesiacoch manželstva spokojní. Dajme si ruku na srdce – asi málokto sa po piatich rokoch manželstva cíti rovnako ako po piatich dňoch. U niekoho však tá spokojnosť klesne viac ako u iného.

Vyzerá to tak, že muži, ktorí boli pred vyslovením večného „áno“ viac otvorení, ostali po osemnástich mesiacoch manželstva aj viac spokojní ako muži, ktorí boli viac uzavretí. Možno preto, lebo tí otvorenejší dokázali nájsť spôsob, ako udržať v manželstve iskru a vzrušenie.

manželstvo nás zmení

Svedomitosť

Hneď na úvod treba povedať, že vedci si všimli, že ženy boli na začiatku viac svedomité a zodpovedné ako muži. A presne tak si to aj udržali. S ich zodpovednosťou sa nič nezmenilo, za to muži boli po osemnástich mesiacoch manželstva svedomitejší ako na začiatku.

„Jasné, že som svedomitejší, ty by si nebola, keby ti niekto päťkrát denne pripomínal, kam patrí špinavá bielizeň? Ale nie, žartujem,” začal rozprávať 35-ročný Peter. „Myslím si, že som zodpovednejší ako pred manželstvom. Ale nie preto, že by ma žena okrikovala. To robila moja mama dvadsať rokov a nezmenila ma, mojej žene sa to podarilo za pár týždňov.” Na otázku, prečo sa zmenil, hovorí: „Ťažko povedať. Možno som chcel mojej žene ukázať, že nie som žiadne päťročné decko, ale samostatný dospelý chlap, aby mala pocit, že sa na mňa môže spoľahnúť. Aj keď, popravde, neviem, či ona vôbec moju zmenu zaregistrovala,” usmieva sa.

Extrovertnosť

Muži vraj po roku a pol manželstva ostali viac introvertní ako predtým. Darmo, futbal a posedávanie pri pive s kamarátmi nahradili nové povinnosti. „Niečo na tom bude. Napríklad som prestal nadväzovať konverzácie s neznámymi ženami, to by sa mohlo považovať za zníženie extrovertnosti, nie?” zamyslel sa 39-ročný Martin. O pár dní neskôr mi poslal správu: „Rozmýšľal som nad tým. Som introvertnejší. Lebo keď som bol príliš priateľský, moja manželka mala pocit, že flirtujem. A s chlapmi je to teraz o niečom inom tiež. Všetci starí kamoši už máme decká a po krčmách už nechodíme.”

Podľa výskumu sa vraj ukázalo aj to, že obaja partneri trávili menej času na sociálnych sieťach ako pred vstupom do manželstva. „Tak toto sa mi nechce veriť. Môj muž chodí s telefónom aj na záchod a sedí tam 20 minút, až kým mu naša trojročná nezačne trieskať na dvere, že potrebuje kakať,” usmieva sa 35-ročná Renáta. Nepodarilo sa mi nájsť žiadnu ženu, ktorá by mala pocit, že jej muž trávi málo času na mobile alebo počítači, hoci, samozrejme, nemusí byť stále len na sociálnych sieťach. Za to muži reagovali inak. „Občas vidím, že moja žena šupne nejakú fotku na facebook, ale inak ju nevidieť často s mobilom v ruke,” zamyslel sa Peter.

Prívetivosť 

Teraz príde to vtipné: aj muži, aj ženy boli po osemnástich mesiacoch manželstva menej prívetiví a prívetivé ako predtým. Táto zmena bola výraznejšia u žien ako u mužov, avšak treba mať na pamäti, že podľa rovnakého výskumu boli ženy na začiatku manželstva vo všeobecnosti prívetivejšie ako muži. Čo ich zmenilo? Zjavne ich manželstvo naučilo byť asertívnejšími a povedať si, čo chcú a ako to chcú.

„Ja som bola vždy taký „prikyvovač“. Každému som chcela vyjsť v ústrety, lebo tak ma rodičia učili, že ľuďom treba vychádzať v ústrety a nepatrí sa povedať nie. Ale zrazu v manželstve sa mi už nechcelo každý deň vychádzať niekomu v ústrety. Bola som z toho unavená a chcela som, aby občas bolo po mojom. Uvedomila som si, že musíme byť obaja spokojní, nielen môj muž,” hovorí 31-ročná Alena.

Neuroticita

Dobrá správa, manželstvo nás všetkých robí pokojnejšími a emocionálne stabilnejšími. Aj mužov, aj ženy. Ženy vraj viac. To bude asi tým, že ženy boli na začiatku manželstva menej emocionálne stabilné ako muži, dodáva štúdia. „To žartuješ, však?” zareagovala Alena. „Možno som asertívnejšia, ale že by som bola pokojnejšia, lebo som vydatá? To sa mi nezdá. Môj muž ma občas dokáže vytočiť do nepríčetnosti...”

Muži na tento bod reagovali inak. Väčšinou rehotajúcimi sa smajlíkmi. Niektorým z tých emotikonov tiekli od smiechu slzy... Štúdia takisto ukázala, že manželia žien, ktoré boli menej neurotické, boli po osemnástich mesiacoch manželstva šťastnejší. „To musím potvrdiť. Ja som spokojný vtedy, keď je spokojná moja manželka,” dodal Martin.

Na veku nezáleží

Zaujímavé je, že výsledky nijako neovplyvnil vek párov. Či už sa brali mladí, alebo už v zrelom veku, ženy aj muži sa menili rovnako. Vyzerá to teda tak, že žiadna zrelosť neovplyvní to, že manželstvo je veľká vec a zmení nás. 

Dokonca nejaký priveľký vplyv nemalo ani to, či páry pred svadbou spolu žili v spoločnej domácnosti alebo nie. Jediný rozdiel bol v neuroticite u žien. Tie, ktoré s partnermi žili už pred svadbou, boli emocionálne stabilnejšie už v čase svadby, preto po osemnástich mesiacoch manželstva u nich zaznamenali menšiu zmenu emocionálnej stability.

Niektoré páry sa počas doby výskumu stali rodičmi, ale vedci u nich zaznamenali rovnaké zmeny ako u párov, ktoré deti nemali. Hoci rodičovstvo je obrovská zmena v živote človeka, ako keby nás až tak nemenila.

A ako to je u vás? Zmenilo vás manželstvo? Mňa áno. Som menej výstredná, ale na rozdiel od výsledkov štúdie asi aj viac svedomitá. To skôr prisudzujem materstvu ako manželstvu. Som aj pokojnejšia, hoci túto druhú zmenu rada prisudzujem zrelosti a tomu, že som konečne dospela, ako zásluhám svojho muža. Kto vie, kde je pravda. Možno za tým všetkým v mojom živote naozaj stojí môj muž.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: