Špeciálny recept: Takto budete mať šťastné manželstvo

Gréta Zellenay | 24. Mar 2019
Špeciálny recept: Takto budete mať šťastné manželstvo

Šťastné manželstvo – aj vy ste sa zamýšľali nad tým, či naozaj existuje, alebo je to len ilúzia, ktorú si na nás vymysleli autorky ženských románov?

Čo je to vlastne šťastné manželstvo?

Po dvoch či troch rokoch manželstva vám veľa žien povie, že jej muž je super partner a ich manželstvo ideálne. Potom ako roky pribúdajú, zamilovanosť a vášeň vyprcháva, problémy a problémiky sa nabaľujú, ideálne už nie je nič.

Viac ako polovica manželstiev končí rozvodom. A zvyšok? Koľko z nich je naozaj šťastných? Dokážeme vôbec žiť v dlhodobom vzťahu, aj keď na to vraj vôbec nie sme biologicky stavaní?

Prekonáva láska naozaj všetko?

Možno aj vy ešte žijete v naivnej predstave, že ste dvojica inteligentných ľudí, ktorí sa ľúbia a spolu dokážu prekonať všetko. To je síce pekné, ale nie je to žiadna záruka šťastného manželstva.

Alebo ešte horšie – veľmi sa ľúbite a vaša náklonnosť je taká silná, že predpokladáte, že automaticky vydrží, až kým vás smrť nerozdelí. Žiaden vzťah však nie je taký silný, aby sa oň nebolo treba vôbec starať. Nikdy. Nie je to totiž vôbec o šťastí. Kedysi niekto vyhlásil: sú dve kategórie párov: novomanželia a vytrvalí.
Aby ste sa dostali medzi vytrvalých, musíte – vytrvať. Určite ste sa stretli s prirovnaním vzťahu ku kvetine. Aj ten najkrajší záhon potrebuje stálu starostlivosť. Zalievať a plieť.

Každý kvetinový záhon začne vädnúť a chátrať, keď ho občas niekto nezaleje, nevypleje burinu, nepostará sa oň. Niekedy človek polieva a stará sa s nadšením a teší sa z toho, niekedy sa mu vôbec nechce, ale urobí to, pretože vie, že je to nutné.

A podobne je to aj so vzťahom. Ale paradoxne, na rozdiel od tej kvetiny, nie vždy partnerom napadne, ako veľmi je to nutné. Ak vám vzťah prerastá cez hlavu a partner lezie na nervy, jednoduchšie je stiahnuť sa, tváriť sa, že to ide mimo mňa.

Tráviť čas inde, vo voľnom čase sa venovať radšej záľubám alebo pracovným či domácim povinnostiam miesto investície do vzťahu. Mnohí si myslia, však partner počká... Naozaj počká?

Ani šťastné manželstvo problémy neobídu

Žiaden dlhodobý vzťah sa nezaobíde bez menších či väčších problémov a konfliktov, to by si mal uvedomiť každý, kto plánuje vstúpiť do manželstva.

Časom prídu problémy i krízy, a ak budete chcieť pokračovať spolu spokojne ďalej – budete ich musieť riešiť, poučiť sa, často potlačiť svoju hrdosť či urážlivosť, spraviť ústupky. Mnoho ľudí má pocit, že jednoduchšie je – rozísť sa. Tým sa predsa všetky problémy vyriešia, nie?
Psychologička Elena Matvejová hovorí: „Dnes sa ľudia rozvádzajú akosi priľahko, prídu prvé vážnejšie problémy, a nemusí ísť hneď o neveru... Partnerské vzťahy prechádzajú väčšími či menšími krízami, partner môže stratiť zamestnanie, zhorší sa finančná situácia, paradoxne problémom býva i narodenie detí... Väčšina našich mám sa snažila problémy riešiť, zabojovať s nimi a manželstvo udržať, niekedy doslova za každú cenu. Nie vždy to vyšlo, väčšinou sa však podarilo manželstvo zachrániť, a dokonca po prekonaní vážnej krízy sa vzťah čast zlepšil.“
Iniciátormi rozvodu sú vo väčšine prípadov ženy – o rozvod žiadajú až dvakrát častejšie ako muži. Je to možno aj tým, že sú emancipované, zarábajú a veria si, že samy uživia rodinu.

Možno majú aj viac hrdosti či sú viac márnomyseľné ako naše mamy (Ja mám odpustiť neveru? Ja? Čo by som ich na každý prst mohla mať desať? Nie, v žiadnom prípade, nech vypadne!).

Aký je recept na šťastné manželstvo?

Oslovila som niekoľko svojich priateliek a známych, o ktorých som presvedčená, že šťastné manželstvo majú – a poprosila ich pod rúškom anonymity o absolútnu úprimnosť.

Katka: „Myslím, že mám šťastný vzťah."

Katkino manželstvo trvá vyše tridsať rokov a... „O tom, že mám šťastný vzťah sa utvrdzujem vždy, keď sa stretávam s priateľkami a ony rozprávajú o svojich partnerských problémoch.

Bežné problémy nás neobišli, ale nikdy sme veľký problém vo vzťahu neriešili, u nás sa netrieskalo hrncami, nebúchalo dverami, nepadali tvrdé slová. V podstate sa ani nehádame. Ja ľúbim môjho muža stále a som presvedčená, že aj on mňa.“

Ako je to možné, že niekde zavládne medzi dvoma kedysi blízkymi ľuďmi ľahostajnosť, ba až nenávisť, že hádky sú na dennom poriadku a Katka s manželom žijú už toľko rokov úplne v pohode?

Katka si myslí, že ich tajomstvo tkvie aj v tom, že „my dvaja sme sa našli, naše povahy si vyhovujú – ja som absolútny sangvinik, môj muž je zmesou flegmatika so sangvinikom, vyznávame podobné životné hodnoty.

A sme k sebe veľmi tolerantní, vážime si jeden druhého, nikdy sme jeden druhého nezhodili nejakou ironickou poznámkou či nadávkou. Veľa času trávime spolu, ale nechávame si aj vlastný priestor – obaja športujeme, ja chodím občas s babami na kávičku, on s chalanmi na pivko.

A ešte – aj v našom veku máme stále dosť sexu – netvrdím, že ten je základom manželstva, ale skutočne dobrý vzťah bez spokojnosti v tejto oblasti podľa mňa neexistuje. Inak sa minimálne jeden z dvojice bude pozerať inde.“

Miloš: Manželka ma ani po rokoch neomrzela a mám ju rád

Kamarát Miloš sa po dvoch pivkách rozhovoril aj o tom, o čom muži skôr mlčia: "Som so svojou ženou 19 rokov ženatý a ešte ma neomrzela. A nie je to len o sexe. Proste ju mám rád. Včera som jej akurát povedal, že som si lepšiu ženu pre seba nemohol ani nájsť. 

Myslím si, že je to o tom, či človek chce mať niekoho rád, alebo nie. Nie sme vôbec rovnakí a každý má svoje záujmy, napriek tomu sa ale snažíme zosúladiť a ja mám pocit, že je medzi nami harmonický vzťah.

Mám svoju ženu rád a chcem, aby bola slobodná v tom, čo robí. Ona zas dáva slobodu mne, a preto ju mám rád. Sme v manželstve slobodní ľudia, ktorí sa majú radi a nerobia si zle.“

Hanka: V našom manželstve bolo slniečko, ale aj búrka

Hanka sa vyznala: "S manželom sme spolu už 36 rokov. Bolo aj slniečko, bola aj búrka ... Musím sa priznať, že kedysi som po každej hádke mávala manželovi pod nosom tromi stovkami korún (toľko bol tuším poplatok za rozvod), že sa rozvediem, a po čase som si povedala, že stačilo. 

Raz sa ma manžel spýtal: Nemáš peniaze? Na odpoveď prečo, odpovedal: Už si dávno nespomínala rozvod. A vidíte, sme spolu až doteraz... Máme 3 deti, s manželom rodinnú firmu, v ktorej spolu podnikáme už 17 rokov a deti sa pridali k nám.

Máme sa radi a pomáhame si v akejkoľvek situácii
, či už v zlej, alebo v dobrej. Dôležitá je aj vernosť, vedieť odolať nástrahám, kontrolovať a usmerňovať svoje srdiečka i rozum.

Je fajn uvedomiť si, že je iné sedieť s niekým pri debate a poháriku a zabávať sa, ako žiť s niekým 24 hodín denne s každodennými problémami – a to je môj recept na dlhé manželstvo. Myslím si, že tak ako nikto nie sme dokonalý, ani také rozprávkové manželstvo neexistuje.“

Kamila: Pomáha šťastnému manželstvu aj nadštandardný príjem?

A Kamila sa po dlhšom zamyslení priznala: „Mám výborné manželstvo. Ale uvedomujem si, že keby sme nemali obaja nadštandardný príjem, možno by sme už spolu nežili. V začiatkoch manželstva sme sa stále hádali, kto umyje riad, kto uprace, kto zas nechal všetko porozhadzované po zemi. 

Môj muž nie že by mi nechcel pomôcť, on to jednoducho nevedel, vôbec nebol zvyknutý upratovať – doma to od neho nikto nechcel, hlavne aby sa učil a mal dobré známky.

Veľa sa vyriešilo kúpou umývačky riadu – fakt som si už pripadala ako slúžka, keď som nakúpila, navarila, všetko poumývala. A odkedy ma v práci povýšili, dovolili sme si zaplatiť pani na upratovanie.

Príde k nám dvakrát týždenne, všetko dá do poriadku a náš vzťah je odvtedy už roky bezproblémový. Lebo inak je môj muž veľmi príjemný, milý a výborný manžel a otec.“

Nataša: Chcete mať šťastný vzťah? Vytvorte si ilúziu!

Nataša ma šokovala svojou pragmatickosťou: „Šťastné manželstvo je ilúzia. Ilúzia vo vašej hlave. Musíte si nahovoriť, že ho proste máte a správať sa podľa toho, ideálne obidvaja.

Jednoducho pozerať sa na vzťah, a hlavne na svojho partnera cez ružové okuliare. A to je jediné tajomstvo šťastného vzťahu, ktorým urobíte priemerné manželstvo skutočne šťastným.“

Manželstvo (ani s tým najlepším manželom) ako také vás neurobí šťastnou. Šťastnou musíte byť vy – musí to vyvierať z vášho vnútra. Keď budete šťastná vy, budete to šťastie rozosievať okolo vás a urobíte šťastnými ľudí okolo seba, ľudí, ktorí vás ľúbia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: