7 vecí, v ktorých sa mamy navzájom porovnávajú

Redakcia | 20. január 2023
Veci, v ktorých sa mamy navzájom porovnávajú

Život je dosť náročný aj bez toho, aby ste sa cítili zle len kvôli tomu, že si ešte nezapnete predtehotenské džínsy.

Jedno je isté, deti vás milujú aj so všetkými pochybnosťami a nedokonalosťami, ktorými sa trápite. Pravdou je, že porovnávanie sa s inými mamami nemá nič spoločné s nimi, ale súvisí hlavne s vami. Učte sa cítiť sa dobre vo svojej koži. 

Čo mamy najviac škrie na tých druhých mamách

1. Výchovný štýl

Ako to, že všetky rodičovské poučky tá iná mama dokáže zakomponovať do bežných dní? Ako to, že jej dieťa spinká v posteli od jedného roka, už vie plávať a vyzerá také spokojné? Ako je možné, že ďalšia je úplne v pohode s tým, že dieťa olizuje stoličku, nemá režim a papá šťastne piesok.... ?
Inšpirujte sa, ale neposudzujte. Vychovávate svoje dieťa tak, ako najlepšie viete. Ony robia to isté. To je všetko. 

2. Ako rýchlo schudli tehotenské kilá 

Chcete sa zdravšie stravovať a začať cvičiť? Výborne. Ale chcite to urobiť pre seba – nie pre nejakú hlboko zakotvenú predstavu, že sa rýchlo musíte dostať „späť“ do svojho tela, ktoré ste mali  pred bábätkom. Naše telá a životy sú rozdielne. V každom prípade to telo, ktoré ste mali vtedy, neživilo bábätko v brušku, ani novorodenca materským mliekom. Vynosilo dieťatko.
Buďte na seba hrdé a majte sa rady. Život je dosť náročný aj bez toho, aby ste sa cítili zle len kvôli tomu, že si ešte nezapnete predtehotenské džínsy. 

3. Ako bez námahy iné mamy prechádzajú životom

Poznáte tú mamu, ktorá dobre vyzerá, má super dieťa a krásny vzťah? Tak presne tá mama by sa vám vysmiala do očí, ak by ste jej povedali, za čo ju obdivujete. Presne tá mama má totiž rovnako čierne dni ako vy a nezvláda vzdor svojho dieťaťa a tiež zabuchne dvere v spálni. Občas. Tak, ako väčšina z vás. Nevytárate si ilúzie, ako dobre je ostatným. Uvedomte si, že v každom  okamihu robíte to najlepšie, čo môžete, a to stačí.

4. Aké dokonalé sú ich manželstvá

Keď vidíte fotky z piatkového rande a romantických dovoleniek iných párov, trošku im závidíte... Ale zamyslite sa nad tým, či ten chlap vedľa vás nie tým jediným, s ktorým dokážete sedieť na gauči obklopení kričiacimi deťmi a cítiť sa tiež šťastne. No a stále platí to, čo v predchádzajúcom bode - ilúzie nie sú skutočnosť. 

5. Koľko má tá druhá mama kamošiek

Ste na pieskovisku a zatiaľ čo ostatné mamy sa zakvačené do seba smejú a zabávajú, vy naháňate deti po ihrisku, alebo ich sledujete sediac na lavičke...  Možno nemáte veľa kamarátok na ihrisku, lebo tie vaše ešte nemajú deti, alebo im už odrástli... Možno ich nevídate každý deň, ale sú vo vašom živote. A ak sa im ozvete, iste zdvihnú telefón. 

6. Deti

Občas poškuľujete po pekných čistých detičkách, ktoré slušne jedia v reštaurácii a hovoria anglicky. Možno si aj poviete, nemala by som sa viac snažiť? Jediné, čim svojim deťom prospejete najviac je, že ich budete milovať také, aké sú. Nebudete ich porovnávať a doťahovať sa s inými mamami, čo (ne)dokážu. 

7. Koľko majú peňazí

Veľký dom, dovolenky, chata, luxusná detská izbička... toľko by ste možno chceli a nemáte. A viete čo máte? Máte neuveriteľné šťastie, že je vám v noci teplo a ste milované. Zvážte svoje možnosti a prispôsobte sa im, prežívajte malé šťastie z radostí všedného dňa. 

Milé ženy, užívajte si viac spoločnosť iných bez toho, aby to ovplyvnilo vaše predstavy o vlastnej hodnote. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: