Spamätaj sa, ženská! Kašli na fejkové sebavedomie

Lea | 25. jún 2019
Spamätaj sa, ženská! Kašli na fejkové sebavedomie

Naozaj si musíme pozbierať srdiečka a lajky, aby sme sa cítili lepšie? To fakt vaše dieťa CHCE, aby ste ho postovali s ohromujúcim výsledkom 6. miesta v obecnej súťaži a zdvihli si svoje materské sebavedomie?

Nedá mi inak, len poľutovať ho. Je mi tak akosi zvláštne zo statusu mamy, ktorá cez Facebook blahoželá svojmu synovi: 

Som na teba hrdá. Ocenenie v basketbalovom tíme, umiestnenie v matematickej súťaži, vyhral si aj triednu súťaž s projektom o vesmíre. Len tak ďalej! 

Komu ho vlastne písala a prečo? Veď ho mohla objať a povedať mu to "naživo". Čo ak by nebol "úspešným" a teda nemala by sa čím pochváliť, čo by napísala? Som na teba hrdá...lebo si!

Syn má 11 rokov. Jeho mama statusuje každý kôš aj vyfinteného chlapčiska, keď ho berie do divadla. Všetko o ňom vieme. A predsa asi tak málo. Že vraj už nechce, aby ho dávala, lebo bude mať vlastný profil. S vlastnými fotkami a úspechmi. A bude ich postovať lepšie...

Raz jej možno synátor zablahoželá k narodkám cez siete v podobnom zmysle. Ale len ak bude na ňu pyšný. Ktovie, čo bude musieť matka pre to urobiť?  

Čo sa skrýva za potrebou získať lajk na svoj život? 

Odborníci už dlho varujú pred vplyvom sociálnych sietí na psychiku nielen detí, ale dospelého človeka.

Poznáte situáciu, že dáte podľa vás super post s novým účesom, alebo v prípade premotivovaných matiek, skvelé 6. miesto v okresnej súťaži, a potom čakáte.

Čakáte, kto pochváli, ocení, prezdieľa, okomentuje...Ak to nejde podľa vašich predstáv, obľúbenosť vášho skvelého postu nerastie, cítite nepokoj. Čo majú proti mne, veď ja som im lajkla? 

Ušetrite svoje deti od tejto potreby, prosím

Je rozdiel mať siete ako job, čo väčšina influencerov má, a ako spôsob určovania hodnoty vlastného života. Tobôž prostredníctvom detí. 

Je to závislosť na parádnom sebaobraze online sveta. Lebo niečo chýba v tom skutočnom. Niečo dôležité.

Bez fejkového sebavedomia založeného na lajkoch. Ak ich máte od tých, ktorí sú vám najbližší v skutočnom svete a na dotyk, nepotrebujete ich naháňať na sieťach.

Amen.
     

 Chcete nám napísať svoj príbeh? Podeliť sa o svoje zážitky? Píšte na: koscelnikova@orbisin.sk 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: