Naučte deti používať internet bezpečne: Na TOTO pozor!

Marika Koscelníková | 26. Jan 2019
Naučte deti používať internet bezpečne: Na TOTO pozor!

Naučte deti používať internet bezpečne. Ukážte im, ako vyhľadávať informácie, ako komunikovať on-line.

Čo by ste dieťaťu o internete mali povedať?

  • Všetko, čo zverejní v on-line prostredí, bude viditeľné a dostupné aj pre iných užívateľov.
  • Informácie, ktoré sú na internete, je potrebné overiť z viacerých zdrojov.
  • Osobné údaje, ktoré poskytne pri registrácii pri rôznych hrách a aplikáciách, môžu byť zneužité, napríklad na komerčné účely.
  • Osobné údaje (adresa bydliska, školy, súkromné fotografie) by nemalo poskytnúť cudzím osobám!
  • Upozornite ho na riziká spojené s on-line kamarátstvom a falošnou identitou, napríklad na sociálnych sieťach.
  • Sťahovanie, otváranie príloh a e-mailov z cudzích adries môže vážne ohroziť počítač. 

Ako zabezpečiť on-line prostredie na domácom počítači? Čo môžete ako rodič urobiť? 

1. Zoznámiť dieťa s internetom, ako s prostriedkom získavania informácií a komunikácie. Ukážte mu funkcie vyhľadávačov, možnosti hier a vzdelávania. Dohodnite si čas, ktorý môže denne stráviť na počítači. V prípade menších detí je výhodné umiestniť počítač tak, aby ste mohli sledovať jeho činnosť a prípadne zasiahnuť. 

2. Zabezpečiť domáci počítač nastavením rodičovskej kontroly. V nej môžete nastaviť programy a hry, ktoré deti môžu spúšťať, rovnako aj čas, v ktorom môžu používať počítač. Monitorovacie a filtrovacie programy umožňujú mať pod kontrolou aktivity dieťaťa na internete.

Jednou z ich funkcií je aj odosielanie správ o činnosti počítača na e-mail – čo umožňuje kontrolovať činnosť počítača kdekoľvek sa nachádzate. Nástroje pre filtrovanie obsahu blokujú stránky s nevhodným obsahom. V histórii prehliadača si môžete pozrieť stránky, ktoré deti navštívili. Nezabúdajte na zabezpečenie mobilu, nastavenie vyhľadávaní a sťahovania aplikácií. Informujte sa u svojich mobilných operátorov o nástrojoch k zvýšeniu bezpečnosti detí vo virtuálnom priestore.

3. Zabezpečiť vlastné webové stránky a profily. Ako používateľ môžete rozhodnúť o tom, kto si môže prezerať vaše príspevky na internete. Pomôžte s nastavením súkromia aj vašim deťom, pokiaľ majú na sieti profil a uverejňujú na ňom fotografie, videá a podobne.

Staňte sa priateľom svojho dieťaťa na sieti a môžete tak monitorovať jeho aktivitu. Okrem iného aj pridávanie neznámych ľudí a ich interakcie s dieťaťom. Upozornite ho na to, aby si strážilo svoje heslá a na verejných počítačoch vždy odmietlo voľbu – pamätať si heslo.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: