Naučte deti používať internet bezpečne: Na TOTO pozor!
Naučte deti používať internet bezpečne. Ukážte im, ako vyhľadávať informácie, ako komunikovať on-line.
Čo by ste dieťaťu o internete mali povedať?
- Všetko, čo zverejní v on-line prostredí, bude viditeľné a dostupné aj pre iných užívateľov.
- Informácie, ktoré sú na internete, je potrebné overiť z viacerých zdrojov.
- Osobné údaje, ktoré poskytne pri registrácii pri rôznych hrách a aplikáciách, môžu byť zneužité, napríklad na komerčné účely.
- Osobné údaje (adresa bydliska, školy, súkromné fotografie) by nemalo poskytnúť cudzím osobám!
- Upozornite ho na riziká spojené s on-line kamarátstvom a falošnou identitou, napríklad na sociálnych sieťach.
- Sťahovanie, otváranie príloh a e-mailov z cudzích adries môže vážne ohroziť počítač.
Rodičia pozor: Deti sú šikanové na internete!
Ako zabezpečiť on-line prostredie na domácom počítači? Čo môžete ako rodič urobiť?
1. Zoznámiť dieťa s internetom, ako s prostriedkom získavania informácií a komunikácie. Ukážte mu funkcie vyhľadávačov, možnosti hier a vzdelávania. Dohodnite si čas, ktorý môže denne stráviť na počítači. V prípade menších detí je výhodné umiestniť počítač tak, aby ste mohli sledovať jeho činnosť a prípadne zasiahnuť.
2. Zabezpečiť domáci počítač nastavením rodičovskej kontroly. V nej môžete nastaviť programy a hry, ktoré deti môžu spúšťať, rovnako aj čas, v ktorom môžu používať počítač. Monitorovacie a filtrovacie programy umožňujú mať pod kontrolou aktivity dieťaťa na internete.
Kyberšikana (virtuálna šikana): čo môžete urobiť ako rodičia?
Jednou z ich funkcií je aj odosielanie správ o činnosti počítača na e-mail – čo umožňuje kontrolovať činnosť počítača kdekoľvek sa nachádzate. Nástroje pre filtrovanie obsahu blokujú stránky s nevhodným obsahom. V histórii prehliadača si môžete pozrieť stránky, ktoré deti navštívili. Nezabúdajte na zabezpečenie mobilu, nastavenie vyhľadávaní a sťahovania aplikácií. Informujte sa u svojich mobilných operátorov o nástrojoch k zvýšeniu bezpečnosti detí vo virtuálnom priestore.
3. Zabezpečiť vlastné webové stránky a profily. Ako používateľ môžete rozhodnúť o tom, kto si môže prezerať vaše príspevky na internete. Pomôžte s nastavením súkromia aj vašim deťom, pokiaľ majú na sieti profil a uverejňujú na ňom fotografie, videá a podobne.
Staňte sa priateľom svojho dieťaťa na sieti a môžete tak monitorovať jeho aktivitu. Okrem iného aj pridávanie neznámych ľudí a ich interakcie s dieťaťom. Upozornite ho na to, aby si strážilo svoje heslá a na verejných počítačoch vždy odmietlo voľbu – pamätať si heslo.