Neporovnávajte sa, inšpirujte sa!

Veronika Nováková | 12. júl 2020
Chudnutie po pôrode

My vieme, ako sa udržíte vo forme aj bez toho, aby ste museli vstúpiť do posilňovne.

Sociálne siete, médiá aj ženské časopisy zveľaďujú štíhle ženy, ktoré sa hrdo pýšia bruškom, a ani nie mesiac po pôrode ich už vidíme na prehliadkových mólach. Kto sú tieto superženy, že ony to dokážu, a vy nie? Neprepadajte panike, pretože neviete, čo všetko za tým stojí a koľko sebazaprenia a hladovania je za skvelou postavičkou. 

Nezúfajte, inšpirujte sa 

Ak máte svoje obľúbené celebritné mamy, ktoré propagujú zdravý životný štýl, začnite sledovať ich praktiky a tie, ktoré vám vyhovujú, si osvojte. Majte však na pamäti, že za ich sexi fotkou na Instagrame stojí celý tím štylistov a retušérov, takže sa radšej tešte z vášho reálneho života a prirodzenej krásy.

Na začiatku je odhodlanie

Tehotenstvo, pôrod a aj namáhavá starostlivosť o bábätko počas šestonedelia dajú veru ženskému telu dokonale zabrať a cesta k vysnívanej postave spred tehotenstva je, zdá sa, na míle vzdialená. Ale nemusí to tak byť. Čím väčšie odhodlanie a vôľu niečo s tým urobiť máte, tým ľahšie pôjdu dole aj nabraté kilečká.

Materstvo, okrem celého životného štýlu, mení aj naše telá, dôležité je prijať toto nové telo s láskou. Potom mu však s dostatočným pohybom a zdravým jedálnym lístkom musíte naznačiť, že nabraté kilá sa u vás dlho neohrejú, a s radosťou ich vyprevaďte. 

Buďte hravá mama!

Neuveríte, ale tým najlepším osobným trénerom pre vás môže byť práve vaše (energiou nabité) dieťa. Skúste s ním držať krok a uvidíte, koľko pohybu vám to prinesie. Zahrajte sa s ním na schovávačku, s loptou, alebo na policajta, ktorý naháňa zlodeja. Ručíme za to, že deň v pohybe s vaším drobcom bude rovnako výdatný ako tréning v posilňovni.

Samozrejme, ideálne je, ak je vonku pekné počasie a vy toto všetko môžete absolvovať v záhrade či v parku. Ale aj doma v obývačke môžete vymýšľať hry, vďaka ktorým bude celá rodina v pohybe. 

Kráčajte. Každý deň.

Chôdza je prirodzený pohyb, ktorý zvládnete aj s malými deťmi. Po pôrode to môžu byť pomalšie rekreačné prechádzky, avšak po zahojení pôrodných rán by ste pomaly mohli zvyšovať rýchlosť. Rýchlou chôdzou si prekrvíte mozog a zlepšíte kondíciu, a to nie je všetko. Zabezpečíte si tak aj dobrú náladu a zlepšíte pracovanie vášho metabolizmu. Či sa vyberiete do mesta alebo do parku, hlavne sa nezastavujte a čoskoro sa dostavia želané výsledky. Ideálne by ste mali denne odchodiť aspoň hodinu, čo predstavuje asi 10 000 krokov.

S chôdzou má skúsenosti aj Marika (35), ktorá má dve deti:

„Keď sa mi narodila prvorodená dcérka, chcela som s ňou byť vonku čo najviac, pretože len na čerstvom vzduchu mala pokojný a výdatný spánok. A tak som ju dala do kočíka a dvakrát denne chodila na dlhé prechádzky. Bolo to úžasné, pretože zatiaľ čo sa ona vyspinkala, ja som sa nielenže vyvetrala, ale popôrodné kilá ma začali automaticky opúšťať. Takže som mala stále širší úsmev na tvári.

Dnes má malá už štyri roky, ale aby som mohla v mojej chôdzi pokračovať, pribudla k nám mladšia dcérka, s ktorou doobeda odchodím svoje kilometre, a po škôlke sa k nám na kolobežke pridá aj staršia. Je to pre nás vzácny čas, ktorý trávime spolu, a vôbec to nevnímam tak, že práve zhadzujem kilá.“

Tip MAMA a ja

Prehľad o počte krokov vám uľahči aplikácia v mobile. 

Baby tréning 

Mnohé telocvične organizujú cvičenia pre mamy s malými deťmi, kde si môžete precvičiť telo a zároveň sa zabaviť spolu s dieťaťom. Cvičiť však môžete aj v pohodlí domova, kde namiesto činiek použijete vaše bábätko.

chudnutie po pôrode

Už 15 minút denne postačí k formovaniu postavy. V dnešnej dobe máte k dispozícii rôzne videá a inšpiratívne fit mamy, ktoré vám ukážu, ako na to.  A nielen to. Začať môžete už počas tehotenstva, napríklad na tehotenskej joge alebo pri plávaní.

Okrem endorfínov, ktoré sa po cvičení dostavia, odbúrate zo seba aj stres a napätie, naučíte sa sústrediť na správne dýchanie a vďaka cvičeniu môžete predchádzať aj nepríjemným bolestiam chrbta.

Strollering je IN

Počuli ste už o efektívnom outdoorovom cvičení, pri ktorom ste v hlavnej úlohe vy, vaše dieťa v kočíku, a skupina rovnako naladených mamičiek alebo aj oteckov? 

Ide o fitnes program, ktorý je na mieru šitý mamám s deťmi. V podstate je to organizovaná prechádzka alebo beh pod vedením profesionálnej lektorky – často sú nimi skúsené mamy, ktoré sa po pôrode snažili dostať do formy, a ich láska k pohybu narástla do takej miery, že ňou inšpirujú aj ostatných. Tréning je založený na dynamickej športovej chôdzi, ale zahŕňa aj kardiocviky či posilňovacie cvičenia. A ako to vyzerá v praxi?

V dohodnutý čas sa stretnete so skupinkou mamičiek na určenom mieste – zvyčajne je to les, park alebo hrádza pri rieke, pred sebou tlačíte kočíky a vykračujete rýchlym tempom a plníte povely lektorky. Ak by sa vášmu dieťaťu nechcelo spať, môžete ho zapojiť do cvičenia. Takáto hodina vám utečie ako voda a nabije vás potrebnou energiou. 

Svoju osobnú skúsenosť so strolleringom má aj Laura (32), ktorá naň nedá dopustiť:

„Keď bol môj syn malý, najviac ma trápila samota. Prechádzky boli síce fajn, ale cítila som potrebu zdieľať môj mamičkovský svet s inými mamami. A tak som objavila toto cvičenie, na ktoré som sa vždy nesmierne tešila.

Tréningová hodina v spoločnosti rovnako naladených žien s deťmi vždy rýchlo ubehla, a okrem toho, že som si zlepšila kondičku a spevnila postavu, nadviazala som aj milé priateľstvá. Tým, že som cvičila spolu s  bábätkom, nemusela som si zháňať stráženie a myslím si, že som takto v synovi prirodzene začala budovať pozitívny prístup k pohybu.“

Zdravá mama

Dbajte aj na to, čo do svojho tela dávate, lebo to sa zobrazuje aj na vašom tele a tvári. Základom všetkého je pitný režim, takže rovnako, ako pripravujete čaj do fľaše vášho drobca pred prechádzkou, pripravte si pitie aj pre seba. Nezabúdajte na výdatné raňajky, a energiu si počas dňa namiesto sladkostí radšej doplňte ovocím, ovocnými či zeleninovými smoothie, orieškami či bielym jogurtom s cereáliami.

Nebojte sa prijatých zdravých kalórií, vaše telo ich potrebuje, aby ste mohli zvládať všetko, čo bežný život prináša. A hoci sa zdá, že nájsť si čas pre seba je nemožné, robte aspoň to, čo je v rámci vašich možností. Ak vám nestačia prechádzky, môžete prejsť na vyšší level, ako je beh či kolieskové korčule. Stále ide o organizačne aj finančne nenáročné aktivity, ktoré si môžete naplánovať podľa vlastných potrieb. 

Hedviga (29) je mamičkou ročného chlapca, ktorá bez pohybu nevydrží ani jeden deň:

„Po pôrode som sa cítila celá akási ubolená, nevedela som sa dočkať, kedy sa zahoja rany po cisárskom reze. Postupne som začala s prechádzkami, neskôr pridala beh, keď malý dokázal sedieť, tak som ho posadila na sedadlo na bicykel a prebrázdili sme okolie. Na spevnenie brušných partií som si raz týždenne odskočila na Pilates, a od polroka chodíme s malým na plávanie. Vďaka pohybu a čerstvému vzduchu máme lepšiu náladu a o tom to predsa je, užívať si aj tie najmenšie maličkosti s úsmevom.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: