12 vecí, o ktorých SNÍVAJÚ rodičia malých detí

12 vecí, o ktorých SNÍVAJÚ rodičia malých detí
9.4.2019 v kategórii Bábätko, autor Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Prísť na dohodnuté miesto načas, nosiť tričko, ktoré bude čisté ešte aj večer a môcť sa v pokoji porozprávať s dospelými. Požiadavky rodičov malých detí sú často skromné. Ponúkame vám dvanásť vecí, o ktorých snívajú najviac.

Kráľovstvo za menší ranný stres!

Dvanásť dobrých sudičiek pri posteli Šípkovej Ruženky vedelo, prečo sa zjavili len pri narodení kráľovského dieťaťa, venovali mu rôzne dary a potom rýchlosťou blesku zmizli a nikdy viac sa neukázali. Ak by prišli vtedy, keď už Šípková Ruženka vedela chodiť, sotva by si rodičia priali pre svoje dieťa krásu alebo bohatstvo.

Naliehali by na múdre víly, aby znova použili svoje kúzla a začarovali dieťa tak, aby nechodilo noc čo noc do postele rodičov, ráno sa nechalo obliecť bez protestov a kriku, alebo aby prestalo vyberať po kilách hlinu z kvetináčov.

Takže, tu sú – dvanásť najnaliehavejších prianí rodičov: 

1. Konečne sa znova v noci vyspať

Dieťa už síce v noci nevyžaduje mlieko, ale o ôsmich hodinách spánku, ktoré rodičom odporúčal (pravdepodobne bezdetný) obvodný lekár kvôli objavujúcim sa symptómom stresu, môžu mnohí z nich len snívať.

Lebo drobec má v noci ďalšie naliehavé požiadavky: odkopal sa alebo mu prikrývka spadla na zem, rozopla sa plienka, objavili sa zlé sníčky, dieťa sa nudí a chce o tretej hodine rannej, aby sa mama alebo ocko zmenili na animátorov, alebo sa rozhodlo, že emigruje do rodičovskej postele. 

Ale, čas hrá v prospech rodičov: v priebehu niekoľkých rokov sa prerušenia vášho spánku budú objavovať čoraz zriedkavejšie. 

2. Môcť mať na sebe večer to isté tričko ako na obed

V živote rodičov nastanú často také chvíle, kedy by najradšej neotvorili dvere, keď pri nich zvoní poštárka. Lebo letmý  pohľad na vlastnú „prednú fasádu“ ukazuje nasledovné: odgrgnutie bábätka, neúspešné pokusy o prvé príkrmy, či nutkanie na cikanie, ktoré sa objavilo práve pri prebaľovaní. 

Vtedy pomôže len jedno: buď sa trikrát za deň prezlečiete alebo sa naučíte zafúľané veci ignorovať. 

3. Prísť načas

Na dieťa čakajú jasle, na mamu šéf. Po tom, čo obliekanie drobca zase raz trvalo 20 minút sa malý jasličkár spolu s mamou ocitá v aute. Môže sa vyraziť. No v momente, ako mama otočila kľúčikom, zdvihol sa všetkým známy zápach, ktorý signalizuje: plienka je plná! Proti takejto hektike, ktorá teraz vypukla, bolo všetko ostatné len slabá rozcvička. 

S prehľadom ju zvládnete vtedy, keď ráno vstanete (ešte) skôr, aby ste mali aj na takéto mini-katastrofy časovú rezervu.

4. Pristihnúť zlodeja ponožiek pri čine

Údajne existujú pračky, ktoré požierajú ponožky, ale to nestačí ako vysvetlenie pre mnohé ponožky a rukavice bez páru. Musí predsa existovať: zákerný zlodej ponožiek, ktorý vyčíňa v dome alebo škôlke. Odvážni (alebo rezignovaní) rodičia obujú svojmu dieťaťu v pohode aj dve rôzne ponožky – iní radšej ovdovelé kusy odstránia...

5. Porozumieť detskej reči

Ani tí najlepší rodičia nevedia vždy uhádnuť, čo sa v ich potomkovi práve odohráva. A to najmä vtedy, ak je jeho slovná zásoba ešte veľmi chabá alebo výslovnosť poskytuje široký priestor pre interpretáciu. Riešením by bola aplikácia

Prekladač detskej reči: „Pa ham!“ – „Vaše dieťa hovorí: Tam sedí papagáj, ktorý žerie zrno“. Kým však vedci vymyslia takúto pomôcku, musíte sa postarať o to, aby bolo vaše dieťa čím skôr jazykovo zdatné. To bude fungovať najlepšie vtedy, ak sa s ním budete veľa rozprávať a napríklad mu slovne popisovať, čo práve robíte.

o čom snívajú rodičia detí

6. Hovoriť aj o niečom inom ako o deťoch

Apropo, rozprávanie – mnohí rodičia by boli radi, keby sa mohli s iným dospelým porozprávať dlhšie ako 30 sekúnd vkuse. Bez toho, aby prítomné dieťa prevrátilo misku s jablkami, náhle malo plienku plnú až po okraj alebo im v sekundových intervaloch hučalo niečo do ucha. A ak aj náhodou nastane v dome pokoj a pohoda, točia sa rozhovory často zase len okolo detí.

Ale tak nielen voči bezdetným priateľom platí: prerezávanie zubov, šupinky vo vlasoch a konzistencia stolice fascinujú nanajvýš vás samých, nikoho iného – spomeňte si na to pri konverzácii s najbližšou návštevou.  

7. Mať pomocnicu v domácnosti

Viete si predstaviť, že máte doma pani na upratovanie? Príčinou nevyužívania takýchto služieb nebýva len finančná situácia. Často bývajú na vine pochybnosti: Ak teraz nechodím do zamestnania, mala by som zvládnuť aj upratovanie, nie?

Ale tie ženy (resp. muži), ktoré (ktorí) sú na materskej dovolenke (aké úžasné slovo!), vedia, že ide o nepretržitú 24-hodinovú prácu bez platu, dovolenky alebo PN-ky. Preto sa prestaňte hrať na superženu (supermuža) a pokiaľ vám starostlivosť o deti nedovoľuje venovať sa domácnosti, siahnite aspoň dvakrát do mesiaca po pomocnej ruke v podobe pani do domácnosti.

8. Udržať si čisté auto

A keď už sme pri upratovaní: Najmä ockovia sa nevedia stotožniť s tým, že ich auto už nikdy nebude také klinicky čisté ako pred narodením drobca. Nedávno sa doňho dokonca nasťahovala príšera „Mrvič“, ktorá tam denne porozsýpa pol kila zvyškov z keksov a ozdobí okná mastnými fľakmi. Vaše nervy aspoň mierne ušetrí prací poťah na zadnom sedadle, ako aj na operadle predného sedadla a priestor pre nohy preventívne zaopatrite rohožkami.

9. Ochrániť kamikaze-dieťa

Malé deti nepoznajú strach. Aspoň nie z áut alebo strmých schodov. Nevedia, čo je elektrický prúd, alebo že čistiace prostriedky síce vyzerajú chutne, ale vôbec také nie sú. Štverajú sa na vysoké poličky, skáču z rozhojdanej stoličky dolu a strkajú do úst všetko, o čom sa chcú dozvedieť niečo viac.

Tu nepomôže nič iné, len neustále behať za dieťaťom a byť mu v pätách. Pár šokujúcich chvíľ ale ušetríte tým, ak vytvoríte pre dieťa bezpečný domov – využívajte detské poistky, ochranné kryty, chrániče hrán nábytku a podobne. 

10. Zachovať si pevné nervy

Tí rodičia, ktorí častejšie pomýšľajú na sľučku okolo krku nemusia mať pocity viny. Sotva sa nájde niekto, kto zostane pokojný, keď sa dieťa vytrhne z jeho rúk a rozbehne sa ozlomkrky smerom k hlavnej ceste. Alebo sa láskavo pousmeje nad kreativitou dieťaťa, ktoré práve popísalo stenu v kuchyni nezmývateľnou fixkou.

Pokojnejší zostanete vtedy, ak nebudete od dieťaťa očakávať príliš: ono totiž ešte nevie regulovať svoje správanie a zákazy si nezapamätá. Ak však predsa len stratíte nervy, nevyvŕšte sa na dieťati, ale otočte sa a upokojte niekde mimo neho. 

11. Nepremeniť sa na vlastných rodičov

Väčšina rodičov sa občas pristihne pri tom, že sa náhle vyjadruje presne ako ich matka alebo otec. A to môže byť šok. Neznamená to však, že ste v procese transformácie vo vlastných rodičov. Najvhodnejšie v takejto chvíli je, začať si vymenovávať, v čom všetkom ste iní ako oni. Potom rýchlo uvidíte, že rozdiely v spôsobe výchovy sú značné.

12. Byť dobrým vzorom

Je známe, že deti sa najlepšie a najrýchlejšie učia napodobňovaním. Ak teda chcete mať pohybovo zdatné dieťa, mali by ste s ním chodiť čo možno najskôr plávať a brávať ho na turistiku a cyklistické túry.

Zdvorilosti sa potomok naučí vtedy, ak aj rodičia budú používať slovíčka „ďakujem“ a „prosím“, ak dieťaťu ukážu, že aj v napätých situáciách vedia reagovať pokojne a ak je to potrebné, dokážu sa ospravedlniť. O susedoch a známych hovorte len v dobrom – alebo ich nespomínajte vôbec. Konzum by nemal byť ústrednou témou rodiny.

Dôležitejšie je ukázať, že sa v rodine máte radi, viete sa podporiť a pomáhať iným. Môžete si dovoliť aj trochu kreativity, aby sa dieťa naučilo, že vyrobiť si niečo je krajšie ako čumieť na televízor.