Moje dieťa sa v noci odkopáva, neprechladne?

odkope perinu  bábätko dieťa v noci
28.11.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Aj vaše dieťa pravidelne odkopáva v noci perinu, a vy ho stále znova a znova prikrývate? Neprechladne počas spánku? Spýtali sme sa pediatra.

Vaša otázka:

Chcela by som vedieť, či je normálne, že náš syn v noci nedokáže spať prikrytý perinou. Hneď, ako ho prikryjem, a hoci tuho spí, okamžite sa odkope. Už večer, keď ho prikrývam nedokáže vydržať zakrytý ani 30 sekúnd, vraj mu je teplo. Je to normálne?

Večné odkopávanie periny poznáme všetky mamy

Odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: Večné odkrývanie detí a naše starostlivé prikrývanie, to poznáme dôverne všetky matky. Nedá sa robiť nič iné, ako vymyslieť nejaký trik, pretože deti (ak nie je teplá noc) by nemali  spať odkryté celú noc.

Aj dospelý sa odkryje, keď mu je teplo alebo, naopak, prikryje sa, ak mu je zima. Toto však deti nedokážu.

Odkryť áno, ale prikryť nie. Na to musíme myslieť, buď deťom oblečieme hrubšie pyžamo, ponožky, alebo spací vak, ktorý však nie je u niektorých bábätiek moc obľúbený, lebo obmedzuje v pohybe. Na druhej strane, ak sú naň zvyknuté odmalička, akceptujú ho. Riešením je aj prichytiť prikrývku pod matrac.

Istotou však je, keď dieťa skontrolujeme ešte predtým, než ideme spať. A nemusíte sa báť, rodičovská intuícia vás zobudí, aby ste svoje odkryté dieťa opäť zakryli. Nie je to nič neobvyklé, robíme to všetci. Rastom detí tento problém vymizne, takže stačí len vydržať.

Prečítajte si aj:  10 tipov spánkovej odborníčky Jo Tantum pre lepší spánok bábätiek