Základné pravidlá starostlivosti o domácnosť podľa Heleny Procházkovej

Kristina Böhmer | 25. Jun 2020
Upratovanie s deťmi

Ako upratovať domácnosť s deťmi?

Poradí nám upratovacia poradkyňa Helena Procházková. 

Helena Procházková

Čo si predstavíte pod pojmom príjemný domov?

Podľa mňa je to domov, kde sa cítime dobre pri tom, čo tam robíme. Na stole, kde spolu jeme, je váza s kvetmi, spálňa je svieža, umývadlo čisté, pohovka príjemná, všade je dostatok svetla. Nejde ani tak o to, ako veľmi je upratané, ale skôr o tú sviežu energiu, ktorú domovu dodávame starostlivosťou a tým, ako si život v ňom užívame.

Ako je to s upratovaním tesne po pôrode? Čerstvá mamička nemá na to veľa energie, chce sa radšej venovať bábätku, ale v neporiadku a špine sa predsa žiadny člen rodiny nemôže cítiť príjemne, nie?

Máte pravdu, príjemný a čistý domov je pre celú rodinu veľmi dôležitý. Pre čerstvú maminku, ktorá trávi veľa času doma, možno ešte viac ako pre ostatných. Myslím si, že skôr ako ona by si to malo uvedomiť jej okolie a v prvých mesiacoch po pôrode jej čo najviac pomôcť s upratovaním a varením. Mne toto pred narodením prvého dieťaťa pred takmer desiatimi rokmi vôbec nedochádzalo. Teraz už je ale iná doba a viac sa o pomoci mamičkám v šestonedelí hovorí. Ale stále to nie je príliš rozšírené a mamička musí často doma robiť takmer všetko.

Pre mňa bolo prvého polroka bábo na prvom mieste. Niežeby som neupratovala, ale trávila som hodiny s ním, na prvé zavolanie som k nemu šla, nech už som mala rozrobené čokoľvek. Je to náročné, pretože niektoré dni nie je nič dokončené. Približne šesťmesačné bábätko vie, že mama príde a nie je potrebné odbehnúť hneď, keď sa ozve, ak neplače.

Je dôležité sa opäť naučiť veci dokončovať. Keď dieťa zavolá a ja práve vyberám riad z umývačky, tak naň zavolám, že o chvíľu prídem a dokončím, čo robím. Nedá sa to vždy, ale postupne to pôjde.

Mnohé mamy upratujú, kým dieťa spí. Je to správne?

Nie je to správne, ale je to častý model. Bohužiaľ, aj kvôli tomu, že naši muži aj spoločnosť od nás žien ešte stále očakávajú, že sa budeme starať o domácnosť za každých okolností. Ani ja som sa tomu nevyhla. Pri prvom dieťati bolo pravidlom, že som vždy, keď zaspalo, začala upratovať a variť, žehlila som dlho do noci a vlastne som nerobila nič iné. Je to ale ťažké.

Mať upratané je dôležité, často iba vtedy, keď dieťa spí. Zvykneme si na to a ostaneme pri tom. Ja som sa až s tretím dieťaťom naučila upratovať vtedy, keď deti nespia. Predtým som chcela mať všetko dokonalé. Až tretie dieťa ma z perfekcionizmu vyliečilo a zistila som, že je omnoho lepšie upratovať priebežne, aj keď to nebude dokonalé. Je lepšie zdvihnúť papier zo zeme hneď, ako čakať na zametanie celej podlahy.

Ak máme malé deti, je dobré nájsť si príjemnú činnosť, ktorou si spestríme deň, keď dieťa spí. Zároveň ale musíme očakávať, že pomerne často budeme v tej dobe, keď dieťa spí, aj upratovať. Nemal byť to byť zdroj stresu, a o to mi predovšetkým ide. Ukázať mamičkám, že v tom nie sú samy a starostlivosť o domácnosť môže byť aj zábava.

Možno cez upratovanie naučiť deti hodnote vecí a tomu, že sa o svoje okolie treba starať?

Deti a upratovanie, to by vydalo na samostatný článok či knihu. Sama skôr skúšam, čo funguje a čo nie. Upratovať, kým nespia, ale odporúčam aj pre to, že deti vidia, že to patrí k životu. Nemusia sa ani aktívne podieľať, ale vidia, že je to niečo bežné.

Je trochu ironické, že deti upratovanie najviac baví okolo dvoch rokov, keď nám to skôr sťažia, ako pomôžu, a v dobe, keď už by nejakú pomoc zvládli, ich k tomu treba prehovárať. U nás je to tak, že asi od dva a pol roka majú deti svoju úlohu, ktorá je len ich. U všetkých som začala dávaním príboru na stôl a naša ani nie trojročná to krásne zvláda. Pomôže jej, keď tam dám najprv taniere, aby vedela, kam príbory patria. 

Nehovorím deťom, že mi majú s domácnosťou pomáhať, pretože to by znamenalo, že to je len moja starosť a deti by to degradovalo na pomocníkov. Dávam im na starosť konkrétnu vec, ktorú robia pre všetkých. Deväťročný syn má na starosti smeti, občas ide nakúpiť alebo niečo odnáša z auta. Deti tiež rady párujú ponožky, skladajú bielizeň, umývajú umývadlo...

Je dôležité vybrať činnosť, ktorá sa opakuje a ktorú si budú môcť vziať za svoju – napr. utrieť stôl... Kľúčové je tú činnosť potom nerobiť, ale dať im dôveru, že to dokážu a trvať na tom, aj keď sa zo začiatku budú vyhovárať. Vyberte to, čo zvládnu, nekritizujte, ak to nebude urobené dokonale a keď zistíte, že to je nad ich sily či ich to nebaví, môžete to po pár týždňoch zmeniť.

Upratovanie v domácnosti s deťmi

Čo robiť, aby sa nám domácnosť nezosypala? Je pre mamičku lepšie mať jeden upratovací deň, alebo si to rozložiť na viac dní?

Mamičkám určite neodporúčam mať jeden upratovací deň v týždni. Je dobré upratať každý deň niečo a niektoré veci každý deň. Na svojich kurzoch učím, že je dobré vypestovať si určité návyky, vďaka ktorým sa nám v priebehu týždňa neporiadok nenakopí, napr. umyť každý deň umývadlo.

Tiež odporúčam dávať svojmu domovu dobrú noc. Je to sled činností, ktoré urobíte večer a vďaka tomu sa zobudíte do príjemnej atmosféry. Môže to byť upratanie pohovky, stolíka, pozbieranie hračiek, upratanie jedálenského stola... Čokoľvek, na čo sa ráno pozriete a bude vám dobre. Ja som sa naučila tesne predtým, ako idú deti spať, upratať pohovku, narovnať vankúše a pripraviť si tam deku, aby som si potom mohla sadnúť a čítať si, pracovať, pliesť.

Je dôležité si uvedomiť, že starostlivosť o domácnosť s malými deťmi bude ešte dlho iná ako predtým, a je potrebné hľadať nové spôsoby, ako si domov udržať uprataný, a netrápiť sa nad tým, keď sa to úplne nedarí.

Prišiel čas na DanŠaRi
Prečítajte si tiež:

Prišiel čas na DanŠaRi

Základné pravidlá starostlivosti o domácnosť 

  • Úplne najdôležitejšie je zamilovať si svoj domov, a ak nás upratovanie stresuje či nebaví, snažiť sa zmeniť náš pohľad.
  • Základom je premýšľať o tom, ako doma žijeme či chceme žiť, a vytvoriť si taký domov, kde nám bude v každej chvíli príjemne. Keď si pekne prestrieme stôl a dáme naň kvety, už tam nebudeme nechávať špinavý riad. Keď zistíme, ako jednoduché je každý deň umyť umývadlo a koľko radosti nám to dáva, budeme v tom pokračovať.
  • Nenakopiť si neporiadok. Nečakať na chvíľu, keď budeme mať čas na dokonalé upratanie, ale nájsť si párkrát za deň čas a urobiť aspoň niečo. Čoskoro si osvojíme návyky, vďaka ktorým bude náš domov stále príjemný a nebudeme na to ani myslieť.
  • Ak sa doma neporiadok už nakopí, napr. sú deti choré, je dôležité sa za to neobviňovať a uvedomiť si, že podobne je to i v iných rodinách.
  • Najhoršie  je nerobiť nič a byť sklesnutá z toho, že nie je upratané. Potom je stále ťažšie i začať upratovať. Hneď ako začnete upratovať, začne sa uvoľňovať energia, ktorá je v neporiadku uväznená a vám sa bude upratovať stále ľahšie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: