Vládne aj vaše dieťa všade a z vášho bytu sa stala jedna veľká detská izba?

Redakcia | 22. Feb 2020
deti, dieťa, ohrádka, byt , bordel, neporiadok, zásuvky, hračky všade naokolo

Aké triky fungujú, aby bol byt pohodlný pre všetkých jej členov, nielen pre drobca?

S príchodom bábätka väčšina rodičov nadšene preorganizuje byt, počíta s miestom pre postieľku, vaničku, kočík, detské oblečenie a plienky... Ale už si toľko hlavu nelámu nad tým, že čím bude dieťa staršie, budú narastať i jeho nároky na priestor. A potom rodičia odrazu zistia, že dieťa „býva“ v celom byte a im zostáva len posteľ a gauč. Našťastie, len do istého času..

Ako si môžu rodičia zachovať vo svojom dome aj priestor pre seba? Prezradíme vám, ako to dosiahnuť bez väčšej námahy pomocou jednoduchých prostriedkov.

„Asi som mizerná mama!“

Ivana (30 rokov) je nešťastná. Dôvod? Jej dcéra si podmanila celý byt a teraz ho okupuje. A to má len jeden rok.
Ivana sa cíti ako mizerná mama: „Ja viem, že je normálne, že ročné dieťatko je v celom byte, napokon, sama sa ešte hrať nemôže, takže je normálne, že je tam, kde sú rodičia. Ale priznám sa vám úprimne – občas si naozaj myslím, že moja ročná dcérka si skrátka podmanila a „panuje“ v celom našom byte... Samozrejme, že má aj svoju detskú izbu, ale ona sa hrá najmä v obývačke, v kuchyni a na chodbe. Svoje detské knihy a časť hračiek má aj v našej spálni.“

Ivana ale nie je so svojimi starosťami sama. Aj mnohí ďalší rodičia majú pocit, že pre nich samých v byte zostáva len málo miesta, lebo všade sa povaľujú hračky. A priznajme si, dnešné deti majú hračiek omnoho viac, než to bolo kedysi. Dá sa však urobiť niečo preto, aby hračky toľko nezavadzali a boli pekne zorganizované. A aby aj dospelí mali svoj kútik pre seba. Ako na to?

Rady pre nešťastné mamy:

Detský kútik v obývačke

Malé deti sa rady hrajú v blízkosti svojich rodičov, a tak sa často rozložia so svojimi hračkami práve v obývačke. Aby ale bola obývačka miestnosťou, kde sa budú cítiť dobre všetci, máme pre vás dva tipy:

  • Dajte na zem deku a pár obľúbených hračiek. Dieťa bude radšej na deke, kde sa môže hrať s niekoľkými hračkami, než by malo byť samo v detskej izbe. Takto naň budete vidieť a nemusíte sa strachovať, že by spadlo a udrelo sa.
  • V skrini vyčleňte jednu poličku, ktorá bude patriť vášmu dieťaťu. Veľmi dobre sa osvedčilo dávať hračky i do umelohmotných škatúľ s vrchnákom. Ideálne je, ak majú kolieska, aby sa dali presúvať po byte. Večer sa potom spoločne opäť presunú hračky do detského kútika alebo detskej izby.

Zbavte sa zbytočností

Každé dieťa rado spoznáva svoje okolie. Ak vie loziť, jeho svet sa rozširuje. Avšak nervy rodičov sú s pokusmi dieťaťa o lozenie čoraz viac skúšané. Nič totiž nie je isté pred zvedavosťou dieťatka. Všetko ho láka, všetko musí ohmatať, vziať do rúk, prebádať a ochutnať. Svoje malé pršteky musí strčiť i tam, kam nedovidí. Obzvlášť zaujímavé je všetko, čo sa hýbe a je pestré, farebné. Zo svojej polohy pri lození dočiahne na obrus, na ktorom je váza s kvetmi. A aké nádherné je odtrhnúť lístky z kvetu v kvetináči, ktorý dieťaťu „stojí v ceste“!

loziť, batoľa, prvé kroky, byt, izby, nebezpečenstvo, strhávanie vecí zo stola, hračky

Kuchyňa a kúpeľňa sú rajom pre deti. Nie je nič lepšie, ako preskúmať a vypratať zásuvky v kuchyni, v ktorej sú príbory, poháre, fľaše a fľaštičky, hrnce a pokrievky. Ale ani nič nebezpečnejšie. Kuchyňa je nebezpečným miestom číslo jeden. Ďalej nasledujú kúpeľňa a obývačka.

Čo teda máme robiť? Je nevyhnutné úplne vypratať priestor tak, aby dieťa nič nelákalo a nedosiahlo na to? Pre vývin dieťaťa je dôležité, aby žilo v priestore, kde môže objavovať veľa nového. Len rodičia musia dávať pozor na zdroje nebezpečenstva. Netreba teda byt úplne vyprázdniť, iba niektoré veci presťahovať alebo jednoducho odložiť. Tak budú deti i rodičia ušetrení zbytočného stresu.

TIP: Nervy vám môžu tiecť vo chvíli, keď dieťa po stýkrát vezme do ruky sošku stojacu na stolíku a vy ju po stýkrát na poslednú chvíľu zachytíte. Uložte preto všetko nebezpečné, krehké či vzácne do škatule, zbavte sa suchých kvetov, zbytočných vecí z poličiek, kam dieťa dosiahne a ušetrite si tak nervy.

Len žiadne klietky

Nezriaďujte deťom v byte žiadne ohrady. Váš byt nie je klietka a dieťa nie je žiadne zviera. Ani vám by sa nepáčilo, keby vás väznili a mali by ste v byte len obmedzený priestor na svoju realizáciu. Malé dieťa chce objavovať nové veci, uspokojovať svoju zvedavosť. Ak ste odstránili všetky nebezpečné predmety z dosahu dieťaťa, môže to malý zvedavec bez problémov aj robiť.

Aj napriek tomu ale budete musieť ešte veľakrát kričať „Nie, nie, nie!“, časom však vaše dieťa pochopí, že musí poslúchnuť. Musí sa naučiť, že napríklad niektoré zásuvky zostanú preňho vždy tabu. V prípade problémov a neposlúchnutia môžete využiť bezpečnostné poistky.

TIP: Ak predsa len musíte mať doma „ohrádku“, pretože ste napr. s dieťatkom sama a občas ho tam, z bezpečnostných dôvodov, musíte dať (napr. si potrebujete odskočiť na toaletu) – dajte si pri jej zakúpení pozor na bezpečnosť, aby bola stabilná a dieťa v nej nechajte len nevyhnutný čas.

Vhodný detský nábytok a veľa úložného priestoru uľahčí upratovanie

Detské izby jednoducho priťahujú neporiadok. Vybavenie tejto časti bytu môže výrazne ovplyvniť to, ako ľahko sa v nej bude udržiavať poriadok. Aby to príliš nebolelo, potrebuje detská izba dostatok miesta na uschovanie vecí. Zázračne pôsobia veľké komody, skrine a police. U detí sú mimoriadne obľúbené veľké drevené alebo plastové boxy. Dajú sa v nich skvele a rýchlo uschovať hračky.

Poriadok aj v kúpeľni

Ak majú vaše deti nejaké hračky aj v kúpeľni (veď do vane predsa patrí minimálne nejaká tá kačička), potom je vhodné mať v kúpeľni aspoň sieťku na odkladanie týchto hračiek. Sieťkové vrecko je praktická vec – dá sa prilepiť alebo zavesiť na obkladačky a keď do neho nahádžete i mokré hračky, dobre v ňom vyschnú. Nezabúdajte však pravidelne toto vrecko vyprať, aby sa v ňom nemnožili baktérie.

Upratujte len raz za deň

Obľúbenou činnosťou malých batoliat je vyberať veci zo zásuviek a rozťahovať ich po byte. Za chvíľku sa ocitne vybavenie všetkých zásuviek, kam dočiahnu, na zemi. Topánky, utierky, autíčka, misky, to všetko pokrýva podlahu od kuchynskej linky, cez jedáleň až po gauč pred televíznou obrazovkou. Ak budete tieto predmety upratovať neustále dokola, v priemere tak 10-krát za deň, psychicky sa unavíte. Oveľa vhodnejšie je upratať potom všetko naraz. Najlepšie až večer, keď už dieťa spí.

Zapojte do upratovania i deti

Keď je dieťa ešte bábätko, o všetko sa staráme my. Po pár mesiacoch nastane obdobie napodobňovania, čo je ten najvhodnejší čas na to, aby sme začali dieťa viesť k určitému systému, poriadku, postaraniu sa o svoje veci. Ukážme drobcovi, že je pekné, keď má každá vec svoje miesto. Dieťa sa bude chcieť zúčastňovať všetkého, čo robíme my. Je pre neho zaujímavé upratovanie, zametanie, umývanie riadu a pod. A práve to musíme využiť!

TIP: Niekoľkokrát po sebe dieťaťu ukážte, kam všetky veci patria, kým sa to nenaučí. Spolu s vami zvládnu dať bábiky „spať“, kocky uložiť do škatule a zvieratká „do domčeka“. Dobré je, ak upratovanie neprezentujete ako niečo, čo je vám samým nepríjemné, ale úprimne si túto aktivitu užívate. Môžete vymyslieť rôzne hry na tému upratovanie. A nezabudnite deti chváliť, aké sú šikovné. Budú v siedmom nebi!

S postupným rastom dieťaťa nastoľte určitý režim. Predtým, než pôjde spať, upracte spolu veci a hračky na svoje miesto (oblečenie patrí do skrine, špinavá bielizeň do koša na bielizeň, hračky na poličku a do úložných boxov a pod.).

Zakázané územie

Naučte dieťa, že každý v rodine má právo na súkromie: „Môžeš sa hrať u seba vo svojej detskej izbe, aj na chodbe, aj v obývačke a kuchyni, ale v našej spálni nie!“ Tak si zachováte poriadok aspoň v jednej miestnosti a nedovolíte ju zapratať hračkami a inými detskými potrebami.

Vyčleňte si priestor pre seba

Pre každého človeka je dôležité mať oázu pokoja, kde má čas byť sám so sebou, so svojimi náladami, emóciami, túžbami. Týmto kútikom chápeme priestor, kde sa človek utieka pred realitou všedného dňa a ktoré pre neho predstavuje kúsok súkromia.
Vytvorte si v byte kútik – zónu pre seba, lebo v rodinách s malými deťmi veľakrát takéto miestečko chýba. Môže to byť napr. čitateľský kútik alebo miesto na relax v spálni – alebo obľúbené kreslo v obývačke. Buďte trochu egoistickí a vytvorte si malú oázu, kde sa môžete počas dňa na pár minút „zašiť“ a oddychovať.

TIP: Ak sa budete chcieť takto „zašiť”, vypomôžte si paravánom, ktorý vaše sedenie oddelí od zvyšku miestnosti. Zaistite si ničím a nikým nerušený čas (napr. keď sa o dieťa stará manžel) a až uplynie a budete sa chcieť vrátiť späť, nie je nič jednoduchšie, než paraván jednoducho zložiť a niekam upratať do chvíle, než opäť zatúžite po pokoji. Splní svoj účel a pritom nebude nikde prekážať. Paravány navyše bývajú peknou bytovou dekoráciou. Keď vyberiete ten správny, farebne zladený s ostatným zariadením bytu, príjemne do neho zapadne.

Von za dobrodružstvom!

A ešte posledný tip: Chodievajte často von. Lebo na čerstvom vzduchu sa dajú nájsť také skvelé možnosti na hru, ktorým môže obývačka len ťažko konkurovať.

Ak máte malé deti, potom sú rozhádzané veci po byte prirodzenou súčasťou tohto obdobia. Je to hmatateľný dôkaz toho, že sa u vás skutočne žije. Užívajte si spolu s deťmi ich detstvo a keď vyrastú, budete mať pokoj a poriadok. Na druhej strane ale mať doma poriadok, pohodu a oázu len pre seba je tiež lákavé. Uprataný byt je bezpečnejší pre deti a príjemnejší pre celú rodinu. Preto treba nájsť určitý kompromis v rámci zachovania duševného zdravia rodičov a príjemnej atmosféry v rodine. Prajeme vám pri tom pevné nervy!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: