Príliš živé dieťa? 8 rád pre rodičov

Dagmar Balúchová | 6. Dec 2019
Príliš živé dieťa? 8 rád pre rodičov

Každé dieťa je iné, ťažko dokážu rodičia zhodnotiť, či to, že dieťa ťažšie zaspáva, nevydrží pri jednej hre, príliš sa hýbe atď., je ešte v poriadku, alebo nie. Na čo dbať pri "veľmi živých deťoch"?

Vždy treba pristupovať k dieťaťu ako k jedinečnej bytosti. Zabudnite na diagnózy alá google. neporovnávajte svoje dieťa so sestriným, susediným, dokonca ani so svojim starším či mladším dieťaťom, či so sebou (keď som ja bola malá...). 

Niektoré deti sú zlatíčka, kde ich položíte, tam ich nájdete. Iné zase majú v sebe "motorček" a rodičia majú čo robiť, aby ich tempu počas dňa vystačili.  

Tieto zásady dodržiavajte pri príliš "živých" deťoch

1. Režim a ešte raz režim - dieťa potrebuje vedieť, čo sa bude počas dňa diať, potrebuje rutinu (hneď po obede ide spať a potom si dá olovrant a ide sa na prechádzku).

2. Pestrá strava plná vitamínov a minerálov  - na vývoj mozgu majú dokázateľný vplyv napr. vitamíny skupiny B, omega mastné kyseliny, železo, atď.

3. Obmedziť sladkosti a cukor

4. Spánok v pravidelnom čase a dostatočne dlhý - viaceré štúdie o hyperaktivite potvrdili vzájomnú súvislosť

5. Vyhýbanie sa nadmernému vyčerpaniu a preťaženosti

6. Pohyb na čerstvom vzduchu v každom počasí

7. Eliminovanie stresu - dieťa by malo ideálne vyrastať v pokojnom a podnetnom prostredí

8. Trpezlivosť - cnosť všetkých rodičov. Ak jej máte málo, pracujte na tom, a vy ste dokázali s láskou, pokojom a empatiou pristupovať s svojmu dieťaťu. Nech je, aké je, je vaše a zaslúži si byť prijaté a milované. 

ADHD: prejavy v rôznom veku
Prečítajte si tiež:

ADHD: prejavy v rôznom veku 

Tenká hranica medzi živým dieťaťom a dieťaťom s ADHD?

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa je živšie, nerobte predčasné závery. Počkajte na to, ako sa aklimatizuje v škôlke, pokiaľ do nej ešte nechodí. Neporovnávajte ho s inými deťmi, počúvajte pedagógov, ktorí s ním pracujú. Doprajte mu čas. Možno časom zo svojej prílišnej aktivity vyrastie. Ak nie, svet sa nezrúti.

príliš živé dieťa

ADHD dnes nie je diagnóza, ktorá je tabu. Možno bude trochu náročnejšie zvládnuť školské obdobie, no v dospelosti mnohí "hyperaktívci" nemajú žiadne ťažkosti, pre ktoré ich rodičia voľakedy nespávali. Naopak, mnohým pomohla ich "inakosť" v plnení   svojich snov a ambícií a sú šťastní aj v takých povolaniach, ktoré by u nich nikto nepredpokladal. 

ADHD sa nediagnostikuje ľahko,
ide o dlhodobejšie pozorovanie dieťaťa psychológom a špeciálnym pedagógom a zisťovanie symtómov, ktoré sú pre túto diagnózu typické. Je to komplexný stav, ako dieťa rozmýšľa, ako sa prejavuje, ako vníma. 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: