NAUČTE deti samoregulácii. Prečo je taká dôležitá?

Michaela Klamová | 9. Jun 2020
Samoregulácii sa dieťa musí naučiť

Pre dieťa je veľkou devízou.

Využívame ju na sústredenie sa, riešenie komplexných problémov či plánovanie a vykonávanie úloh. Samoregulácia je veľmi dôležitá.

Je to schopnosť riadiť vlastné myšlienky a správanie tým, že potláčame alebo riadime naše impulzívne reakcie, ďalej schopnosť zapamätať si a spracovávať informácie či udržiavať pozornosť. Má veľký význam pre rozvoj sociálnych zručností, pri hraní a interakcii s ostatnými deťmi, ako aj pre rozvoj akademických zručností, ako je učenie sa čítať, písať či riešiť matematické problémy.

Samoreguláciu využívame pri učení sa a osvojovaní si nových zručností

Neskôr, keď sa zautomatizujú, nie je toľko potrebná. Ako keď sa učíte šoférovať – na začiatku musíte kontrolovať svoje impulzy sledovať každé auto, ktoré okolo vás prejde, zároveň prijímať a vyhodnocovať množstvo informácií o situácii na ceste a prepínať pozornosť medzi sledovaním premávky a ovládaním vozidla. Po pár rokoch šoférovania sa všetky tieto činnosti dejú úplne automaticky. 

Avšak mnohé veci, ktoré sú pre dospelého samozrejmé a automatické, vyžadujú od detí veľkú koncentráciu a sebaovládanie, ako prvé jazdy v autoškole.

Napríklad, ak mama povie: „Dobré ráno, Kubko, ako si sa vyspal? Snívalo sa ti niečo pekné? Poď do kuchyne, raňajky sú na stole. Nezabudni si predtým umyť ruky!“ musí si dieťa zapamätať a spracovať množstvo informácií. Dieťa s dobrou schopnosťou samoregulácie to ale zvládne. Dokáže odpovedať na otázky a nepodľahne impulzu rozbehnúť sa do kuchyne k raňajkám.

Matematika a schopnosť samoregulácie

Vedcom sa podarila preukázať obojstranná spojitosť medzi matematickými schopnosťami a schopnosťou samoregulácie. To naznačuje, že matematicky zamerané hry v predškolskom veku by mohli mať významný vplyv na vývoj samoregulácie dieťaťa.

Na rozdiel od niektorých iných schopností, napríklad čítania, ktoré má fázu učenia a neskôr je automatické, úroveň a náročnosť matematiky sa stále zvyšuje a tak núti znova a znova zapájať sústredenie, triedenie a zapamätávanie.

Voľná hra je pre deti dôležitá

Rodičia a učitelia by mali podporovať deti pri rozvoji samoregulácie. To sa deje najmä pri takzvanej „voľnej hre“ doma či v škôlke, keď si deti počas hry určujú vlastné pravidlá a samy riešia problémy. Napríklad, keď sa hrajú s bábikami na lekára, na predavačov či na rodinku.
Naopak, narušiť ju môže stres v domácom prostredí či chaos v každodennej štruktúre.

Zdroj: medicalxpress.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: