Neočakávajte od svojho dieťaťa to, na čo ešte nevyzrelo
"Upokoj sa," koľkokrát ste použili túto vetu pri dvojročnom dieťati, keď ho prepadol záchvat plaču? To nedokáže lúsknutím prsta ani dospelý človek, nieto ešte dieťa.
Väčšina z nás reaguje skratovo, keď sme postavení zoči-voči náhlemu záchvatu detského vzdoru, hnevu, kriku. Väčšina z nás totiž verí, že deti majú schopnosť kontrolovať svoje emócie a prejavy. Ale nie je to tak, vývinovo to jednoducho v ich veku nie je možné.
"Niekedy, keď moju 3-ročnú dcéru prepadne záchvat hnevu, začne robiť divadlo, váľať sa po podlahe a opakovať to isté znova a znova a znova, ako: "Chcem ešte čokoládu!!!!"... Pozerám sa na ňu ( podráždenie) a vravím jej: "Prečo sa nedáš dokopy?" Neskôr, keď krízová chvíľa - v ktorej ja kričím a ona ešte viac - pominie a obe sa vystresované objímeme, pripomeniem si: "Veď má len tri roky. Ja som situáciu nezvládla ako si s ňou môže poradiť ona?," konštatuje jedna z mamičiek, ktoré sa zúčastnili prieskumu.
Rodičovský prieskum (ext. zdroj prieskum) zistil, že väčšina rodičov preceňuje schopnosť malých detí mať sebakontrolu a ovládať svoje emócie.
Realistické očakávania týkajúce sa schopností dieťaťa sú rozhodujúce pre podporu zdravého vývoja a minimalizáciu stresu pre rodičov aj dieťa. Napríklad, ak si rodič myslí, že dieťa je schopné väčšej sebakontroly, ako v skutočnosti dokáže, vedie to skôr k represívnejším (krik, tresty, vyhrážanie) než podporným reakciám zo strany dospelého.
Čo nerobiť pri záchvate vzdoru
Rodičia si myslia, že deti sú schopné sebaregulácie v nízkom veku
Výsledky rodičovského prieskumu ukazujú, že:
- 56 percent rodičov verí, že deti majú sebakontrolu, aby odolali túžbe robiť niečo zakázané pred dosiahnutím 3 rokov.
- 36 percent verí, že ovládať svoje emócie dokážu deti mladšie ako 2 roky
- 43 percent rodičov si myslí, že deti sú schopné hrať sa s inými deťmi a podeliť sa o hračky pred dosiahnutím 2 rokov veku.
- 24 percent rodičov verí, že deti majú schopnosť sebaregulácie, napríklad schopnosť odolávať záchvatom hnevu, keď sú frustrované, vo veku 1 roka alebo mladšie.
- 42 percent verí, že deti budú mať túto schopnosť do 2 rokov.
Taká je však pravda:
- Sebakontrola sa rozvíja medzi 3,5 a 4 rokmi a trvá ešte pár ďalších rokov, kým sa ju dieťa naučí reálne používať
- Spoločné hranie a schopnosť podeliť sa s inými deťmi sa rozvíja medzi 3 až 4 rokmi.
- Emocionálna kontrola sa tiež rozvinie až medzi 3,5 a 4 rokmi.
Rodičia, na toto v období VZDORU nezabúdajte
Prvé roky sú o učení, nie o trestaní
Keď majú rodičia realistické očakávania o schopnostiach svojho dieťaťa, môžu viesť správanie veľmi citlivými a účinnými spôsobmi (empatia, vyčkávacia stratégia a pod.). Mnohí z nás však máme problém trpezlivo vyčkať, keď deti prepadnú emóciám a často zlyhávame aj pri kontrole vlastných emócií, keď čelíme nerozumnému batoľaťu.
Ale nebojte sa; nakoniec si naše deti vyvinú aj schopnosť sebaregulácie (ext. zdroj schopnosť sebaregulácie)... až kým nebudú rodičmi svojich batoliat! :)