RODINA je pre dieťa VZOROM
Snom každého rodiča je mať úžasné dieťa – múdre, zdravé, šťastné, z ktoré vyrastie úspešný človek. Výchova smeruje práve k tomu, poskytnúť dieťaťu príležitosť využiť potenciál, ktorý má.
Rodina poskytuje dieťaťu priestor, v ktorom sa zdedené črty a schopnosti môžu rozvíjať alebo ich, naopak, potláča. Nie je nástrojom na rozvíjanie osobnosti dieťaťa, pretože mnohé z čŕt a schopností sú dedičné a dané.
Rodičia ale poskytujú svojim deťom príklad, ako sa správať, ako reagovať na rôzne situácie a záťažové stavy, ako zvládať pozitívne aj negatívne emócie a tiež ako nadväzovať vzťahy s inými ľuďmi a ako sa k nim správať.
ROZHOVOR: Vychovávame malých arogantných narcisov?
V minulosti rodinu netvorili iba rodičia a deti. Do rodiny plynule patrili viaceré generácie, ktoré poskytovali viac vzorov a možností osvojovania si správania. V súčasnosti prestáva fungovať medzigeneračné spolužitie, čo vedie k izolácii detí aj rodičov a oslabovaniu vzťahov.
Deti sa nesprávajú podľa toho, čo im rodičia predkladajú ako správne a nesprávne. Deti nasledujú vzory. Sledujú správanie svojich rodičov, prispôsobujú si ho a aplikujú na situácie, ktoré denne zažívajú.
Výchovný štýl
Rodičovský štýl výchovy je súbor stratégií, ktoré rodičia používajú pri výchove svojho potomka. Ide najmä o spôsoby, aké otec s mamou používajú u svojich detí:
- na udržiavanie disciplíny;
- na nadväzovanie a udržiavanie emočnej vrelosti vo vzťahu k nim;
- na vzájomnú komunikáciu;
- na ich ochranu;
- na mieru kontroly;
- na vedenie k samostatnosti.
Na to, aký výchovný štýl zvolia a uplatňujú, má výrazný vplyv:
- kultúra – z akej pochádzajú (dôležitá je najmä v rodinách, kde sú rodičia z rôznych kultúr, tolerancia k odlišným zvykom);
- spoločenská mienka – „čo práve letí“ – v minulom storočí bolo vo výchove „normálne“ používať telesné tresty ap.
- socioekonomická situácia rodiny – výskumy dokázali, že v rodinách, kde majú rodičia vysokoškolské vzdelanie, sa kladie vyšší dôraz na vzdelávanie a tiež sa mení rodičovský štýl výchovy;
- miesto bydliska
- temperament rodičov a dieťaťa
Výchova NIE JE jednostranná
Nielen rodičia vychovávajú dieťa, aj ono vychová ich. To, ako dieťa reaguje na ich prístup, ich utvrdzuje v tom, ako k nemu pristupujú.
Výskumy tiež preukázali súvislosť medzi správaním sa rodičov a sebakontrolou detí. Veľmi striktný výchovný štýl rodičov spôsoboval nižšiu mieru sebakontroly u detí. Ak boli deti rodičmi povzbudzované k nezávislosti a vlastným rozhodnutiam, ale súčasne pocítili aj dôsledky týchto rozhodnutí, ich sebakontrola bola lepšia.
Prísne matky vychovávajú úspešné deti
V každom výchovnom štýle sa uplatňujú tri základné stratégie:
- fyzická sila
- nesúhlas/zákazy
- vysvetľovanie
Z dlhodobého hľadiska sa v morálnom vývine ako najúspešnejšia ukázala tretia stratégia – vysvetľovanie. Fyzická sila a tresty viedli len k strachu a agresii dieťaťa, odmietanie rodičovskej lásky a zákazy tiež. Avšak viditeľné pravidlá a ich zrozumiteľnosť umožňovali deťom pochopiť ich a postupne prijať za svoje.
Opičia láska vs. emočný chlad
V rodinách sa občas objavujú aj extrémy. Napríklad prílišná emočná vrelosť, ktorá môže viesť k uprednostňovaniu dieťaťa pred všetkým, tzv. „opičia“ láska. Dieťa sa stáva malým bohom, ale súčasne aj tyranom v domácnosti. Opakom toho je emočný chlad a vnútorné odmietanie dieťaťa, ktoré narúša jeho emocionálny vývin.
Každý z nás je iný, preto jednotná výchova neexistuje. Každá rodina má svoj osobitý štýl. Prístup oboch rodičov k ich deťom môže a často býva odlišný. Práve rozdielne prístupy k výchove sa môžu dobre dopĺňať a kombinovať. Je však veľmi dôležité, aby rodičia medzi sebou komunikovali, boli flexibilní a citliví na situácie, ktoré život prináša a aby vnímali okolnosti, potreby a možnosti svojich detí.