Prvý polrok s bábätkom - na toto nezabúdajte

Redakcia | 15. december 2020
Prvý polrok s bábätkom

Dieťatko je na nás úplne závislé.

V prvých troch až štyroch mesiacoch je na nás plne závislé. Tak, ako ho kŕmime, aby nebolo hladné, mu zároveň správnymi reakciami regulujeme telesné pocity, ktoré si zatiaľ regulovať nevie.

Dôležité zásady pri bábätkách sú:

  • Vaše bábo ešte nevie zámerne ovládať svoju pozornosť. Jeho okolie musíte kontrolovať vy. Ak vidíte, že je presýtené jedným druhom podnetov, odvráťte jeho pozornosť inam. Skúste ho skôr vziať do náručia a odkloniť, alebo ho dajte do polohy, z ktorej má iný výhľad. Ak je, naopak, prestimulované, pretože ste sa s ním príliš dlho hrali, doprajte mu chvíľu pokoja. Ako to rozoznať? Odvráti pohľad alebo „zamrzne“, čo je jeho prirodzená forma obrany a riešenia náročnej situácie.
  • Nenechávajte dieťa samo so silnými nepríjemnými pocitmi. Inými slovami, nenechávajte ho plakať a trápiť sa. Ak je jeho telíčko veľmi často alebo dlho zaplavené stresovými hormónmi, môže to viesť k zmenám v niektorých mozgových štruktúrach, čo jeho cestu za úspešnou sebareguláciou riadne skomplikuje. Ak je bábo v strese, pomôžte mu upokojiť sa – napríklad pritúlením, hojdaním, či spievaním. Aj toto sú podoby externej sebaregulácie, ktoré mu môžete poskytnúť vy. Nenechávajte ho plakať osamote.
  • Ponúkajte mu veľa možností cítiť sa uvoľnene a príjemne. Napríklad častým kontaktom koža na kožu, dojčením alebo nosením.
  • Doprajte mu svet, v ktorom sa dokáže vyznať. Nemyslíme tým na minútu rozplánovaný pevný, nemeniteľný režim. Ale chaos a nepredvídateľnosť deťom neprospieva. Pravidelnosť a rutiny sú dobré na to, aby bábätko postupne získalo pocit kontroly nad okolím.
  • Rozprávajte sa s ním tvárou v tvár, pozerajte mu do očí, napodobňujte ho, usmievajte sa naň… Tak dlho, ako sa mu to páči. Baby dialógy mu pomôžu prísť na to, že dokáže ovplyvniť svet okolo seba. Navyše, sú mu príjemné, pretože rodičia pri nich zvyknú „zosilniť” pozitívne emócie bábätka a obom sa vyplavujú hormóny, ktoré spôsobujú prežívanie príjemných pocitov a sú prítomné napríklad pri prežívaní šťastia, či zaľúbenia. A to nie je všetko – pomáhajú predlžovať čas, ktorý dokáže tráviť bdelou pozornosťou, učia ho sústrediť sa a zosúladiť s druhými.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka?

Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

psychológia pre milujúcich rodičov
CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: