Cestoviny
, Autor: Registrovaný používateľ
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci dcerke (ukonceny 6.mesiac) mozem davat cestoviny a ake?
Dakujem za odpoved
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci dcerke (ukonceny 6.mesiac) mozem davat cestoviny a ake?
Dakujem za odpoved
Môžete jej dať krupicu ako závarku do mäsovozelninového príkrmu, môžete jej dať obilninovú kašu. Tak dostane do stravy lepok a základ obilninu. Určite neodporúčam rôzne pohánkové, prosové a podobné výrobky v tomto veku. Cestovinu by som zaviedla až po roku, pretože všetko, čo dostať v obchode obsahuje soľ a deťom do roka stravu nesolíme. Po zavedení vajca / najprv žĺtok po ôsmom mesiaci, potom v desiatom ak dobre žĺtok znáša aj bielok. Ak to bude akceptovať, nemá nežiaducu reakciu, môžete robiť doma halušky z hladkej alebo krupicovej múky, pár kvapiek oleja, bez soli a zavarené v nesolenej vriacej vode.
Dobrý deň pani Doktorka, prosím, poraďte mi, aké vitamíny, minerály, alebo omega-3, a ďalšie by som mala dávať môjmu synčekovi, ktorý je veľmi vyberavý a pestrú stravu zďaleka nemá zabezpečenú. Presne 1 deň pred 3. narodeninami začiatkom októbra odložil mliečko z NUTRILONu 4, ktoré sme mu dávali každé ráno a večer. Odvtedy ma trápi, že sa čoskoro ocitneme v situácii, že nebude mať dostatok potrebných vitamínov. Ovocie a zeleniny vôbec neje. Odmieta aj pečivo (napr. chlieb, rožok, atď.). Je ochotný piť iba vodu - ani mlieko nechce. Ani kaše nemôžu prísť do úvahy, ale ani jogurty. Zatiaľ má normálnu váhu (cca. 16 kg, a je 100 cm vysoký). Každý deň je skoro to isté: na raňajky Yogollino detský vanilkový puding a ovocné pyré HAMI, na obed mäsový vývar bez mäsa so cestovinami alebo karfiolovú polievku (ale stáva sa, že niekoľko dní odmieta aj polievku) a ako hlavné jedlo buď cuketové cestoviny (príkrm HIPP) alebo vyprážaný syr (raz za čas prijíma aj kuracie syrové fašírky), na olovrant vanilkový tvarohový dezert Maťko a čokoládový ryžový chlebík, na večeru 4 plátky morčacej šunky a 2 plátky ementálskeho syra, alebo občas aj langoš so syrom, poprípade lunchmeat s chlebom (iba v takejto forme je ochotný jesť chlieb, keď na to dávame lunchmeat, ale to nechcem často). Nátierky, omáčky, a iné nemôžu prísť do úvahy. Je senzitívny na formu, farby, tvar jedla, taniera a príborov (boli sme na psychologickom vyšetrení, kde mu stanovili autistické črty). Boli sme aj na gastroenterologickom vyšetrení, všetko bolo v poriadku podľa ultrazvuku brucha (vrátane refluxu). V školke tiež odmieta jesť, preto mu každý deň balím jedlo podľa vyššie uvedeného. Ovocie a zeleniny pozná, s radosťou sa s nimi aj zahrá, ale nechce ich ani ochutnať. Výživové doplnky by mali byť v tekutej forme, pretože ani cukríky neviem doňho dostať. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.
Jeho vybersvosť súvisí s jeho psychickým nastavení a autistickými črtami. Veľa zmeny s tým, kým nebudete s psychológom a inými odborníkmi na poruchy kognitívnych funkcií nespravíte. Treba riešiť základný problém,potom sa bude riešiť aj príjem potravy. Ak by ďalej akceptoval Nutrilon, tak bysom sa k nemu vrátila, ale len jeden maximálne 2x denne.
Vitamíny v tekutej forme dostať vitamin C aj B komplex, vitamin D . V zime by bol vhodný rybí olej,dostať aj s príchuťou.
Dobrý deň Vám prajem. Chcela by som Vás poprosiť o názor. Mám 7m dcéru. Nemala koliky ale bohužiaľ aj keď už máme 7m tak ma stále bolestivé vetry. Boli sme už aj na gastre kde bolo všetko v poriadku akurát sa zistil slabý reflux. Mala odobratú krv na BKM a laktózu a všetko ma negatívne. Používali sme Babycalm kvapku teraz máme coliprev. Je na UM od 2m na Hipp HA. Príkrm papá od 5m raz dene zelenina/mäso/ryža,cestoviny. Skúšam aj z obchodu dávať aj domáce. Je to stále rovnaké. Pri bolestivom prdkaní neplače ale kričí. Ďakujem
A druhá vec je tá že ona cez deň pekne spinka všetko. Večer ide spinkať a o polnoci začne loziť po postieľke otáčať sa a podobne, ale spí pri tom ma stále zavreté oči. A ukľudní sa iba tak že sa jej úplne dvihnú nohy až do sviečky alebo pokrčia. Inak takto trávi noc od polnoci do 4 rána. Loziť začala ako 6m. A máme 2 zuby. Ďakujem
Niektoré bábatká sú takéto náročné a nie je to prejav žiadneho ochorenia. Keď dobre papá, rastie, priberá a vidím, že aj psychomotoricky napreduje nepredpokladám žiadne ochorenie. Možno treba upraviť stravu: ryžu by som dávala len občas, nedávajte každý deň mrkvu, len dva-tri krát týždenne. Sledujte vyprázdňovanie, či stolica nie je tvrdá, mohutná, či odchádza aspom 1 x denne. Podávala by som probiotika a ponúkala prevarenú, ochladenú vodu. Ak budete mať stále podobné ťažkosti, konzultujte lekára.
Dobrý deň,
syn ma 3 a pol roka a vždy to bol nejedák. Absolútne odmieta hocaké ovocie v akejkoľvek podobe a posledné 3 mesiace aj zeleninu. Predtým mi papával zeleninu aspoň vo varenom/dusenom stave na obed a večeru, ale odvtedy ako keby uťalo a chce jesť len cestoviny s mäsom/červenou šošovicou, suchý chleba a na večeru krupicovú kašu. Takýto jedálniček má už asi 3 mesiace a som už zúfala z neho. Keď mu zamaskujem nejakú zeleninu do taniera, hneď mi na to príde a piští. Z ovocia mi zje len citrónovú šťavu na lyžičke (dám mu asi 4-6 denne)a ešte mu dávam dve lyžičky tekvicového oleja (ten mu chutí). Má rád aj piškóty alebo špaldové jablkové keksy, všetky ostatné sladkosti odmieta, čo je čudné ale na druhej strane som rada a neponúkam mu to. V škôlke zje 2-3 lyžičky obeda aj to len keď je ryža s mäsom alebo nejaké cestoviny, iné nezje. Hodnoty železa ma mierne pod stanoveným limitom, dr. nám povedala, že to je OK a nemusí brať železo ako doplnok. Chcem sa spýtať, či by nebolo vhodné mu podávať nejaké doplnky výživy, lebo takýto jedálniček mu určite nepokryje dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Mohli by ste mi poradiť aké? Ďakujem.
Deti niekedy naozaj jedia stále to isté, pokiaľ to obsahuje všetky živiny, nie je potrebné to riešiť. Na druhej strane vieme, že deti cca do troch rokov odmietajú nové druhy jedál, hovoríme tomu neofóbia.
Citrónovú šťavu by som obmedzila na maximálne dve lyžičky denne. Skúste mu ponúknuť čistú ovocnú šťavu aj z iného ovocia.
Teraz v zime mu nezabudnite podávať vitamín D dve kvapky denne, zapiť mliekom. Môžete podávať aj komplex vitamínov v kvalitnom preparáte z lekárne, ideálne cebion 2x multi len neviem, či ho momentálne majú.
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj 5 ročný syn nechce jesť. Začalo sa to asi keď mal 2 roky a stale som dúfala, že to prejde časom, prip. keď sa dostane do kolektívu. Do 2 rokov jedol všetko a potom zrazu nechcel ovocie, zeleninu, nátierky, mäso. Jedáva iba suché cestoviny, ryžu, zemiaky, pečivo, jogurty. Žiadne syry. Polievku iba so slizikmi alebo zemiakmi, ak je polievka iná, fazuľová, zeleninová, tak nie je šanca. Jedine potom čistú. Už som skusala všeličo, ale nič nepomáha. Nútiť ho nenútim, lebo keď ho prosím nech aspoň ochutná, hneď ho napina na zvracanie. Môže ísť aj o nejakú psychickú poruchu? Alebo robím niekde ja chybu? Už som bezradná. Ani so sladkosťami to nepreháňajte, raz za čas si niečo malé sladké dá, ale nie každý deň, práveže ho to napadne málokedy, pritom váhu ma na svoj vek normálnu. Ďakujem za Váš názor.
Teraz najprv odpoviem ako mama nie ako lekárka: mala som to isté s mojim synom, bol schopný jesť 5 týždňov každý večer pizzu margaritu nič iné. Teraz je dospelý, ale nedá sa povedať, že by jedol všetko! Jee to trocha lepšoie.......
Nechcem zľahčovať váš problém ako lekár, ale ak predsa len zje jedlá, ktoré osahujú živiny, čo sú aj ceeálie, cestoviny, zemiaky obsahujú aj vitamin C, jogurty sú zdroj vápnika a bielkovín. Samozrejme je potrebné, aby dieťa jedlo aj mäso, napríklad aj vo vývare, teda slížikovej polievke.
Ak je chlapček zdravý, nie je chudokrvný, rastie, priberá, psychomotoricky sa správne vyvíja, nie je dôvod na obavy.
Dobrý deň, pani doktorka, mohli by ste mi prosím poradiť, v akom veku stolica už býva formovaná? Nas malý, 1,5 ročný, máva stolicu skôr lepivu a redsiu (ale nie vodnatu), cca 3-4 x denne, niekedy vidím, že čo jedol na obed, večer už kaka, niekedy tam ma trosku priesvitného hlienu...pribera pomalšie, ale v rámci normy... Má okolo 11,2 kg...nezda sa mi, že by mal nejaké príznaky ochorenia... Doteraz zvykol RANO papať mliečnu kašu, DESIATA ovocie,príp. detská výživa OBED mäso + zelenina +príloha ryža, zemiaky, šošovica, pseno, cestoviny, omacky... OLOVRANT zase ovocie, jogurt VECERA pečivo s maslom, lucinou, surovom zeleninou alebo ako obed ale väčšinou už bez mäsa.. Medzitým podľa množstva obedu aj polievočku... Papa teda veľa zeleniny, na to dávam vždy pozor, tretina obeda je zelenina... Môžu tie riedke stolice súvisieť s tým? Som si všimla, ešte viac riedkych stolic ako inokedy máva aj po omackach. Pridávam trocha smotany na varenie...alebo po jogurtoch...je to prosím OK? Skúšala som aj 3-4 dni bez mliečnych výrobkov, ale bolo to lepšie asi o 30%..Netreba dodržiavať dočasne nejakú bezmliecnu diétu alebo probiotika? Vody vypije okolo 400 ml. Sladkosti, čokolády nepapa, max chrumky detské, nesolime skoro vôbec, korenie tiež nedávam... Max trochu rasce, fenyklu abo petržlenovej vňate... Možno sú to len zbytočné obavy, ale nevyznám sa v tom a nerada by som niečo zanedbala, ďakujem Vám vopred za ďalšiu radu, pekný deň.
Deti po prvom roku, keď prechádzajú na rodinnú stravu mávajú takéto ťažkosti. Pokiaľ nestrácajú na hmotnosti, vyvíjajú sa správne / hlavne reč/, sú čule, nie veľmi nervózne až nezvládateľné , tak nie je to príznak žiadneho závažného ochorenia, zväčša do druhého roka sa stolica formuje a stane sa pravidlenou.
Faktom je, že uvedené ťažkosti, teda riedke časté stolice môže spôsobiť veľa vlákniny v strave, dieťa nemá mať viac ako 15 gramov vlákniny, preto tiež deťom do dvoch rokov / ideálne do piatich / nepodávame celozrnné výropbky, aj kaše typu pšeno, proso, pohánka by mali byť len výnimočným doplnkom stravy.
Keď sú stolice dlhodobo riedke, dieťa je malátne, nepokojné, nepriberá, zvyknem spraviť vyšetrenie krvného obrazu, či nie je chudokrvné. Chudokrvnosť treba riešiť a ak sa opakuje alebo nereaguje na liečbu je na mieste uvažovať o iných, menje častých ale závažných príčinách tejto situácie.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: