Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,683 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Problémy s jedenim

  , Autor: kk111

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj 5 ročný syn nechce jesť. Začalo sa to asi keď mal 2 roky a stale som dúfala, že to prejde časom, prip. keď sa dostane do kolektívu. Do 2 rokov jedol všetko a potom zrazu nechcel ovocie, zeleninu, nátierky, mäso. Jedáva iba suché cestoviny, ryžu, zemiaky, pečivo, jogurty. Žiadne syry. Polievku iba so slizikmi alebo zemiakmi, ak je polievka iná, fazuľová, zeleninová, tak nie je šanca. Jedine potom čistú. Už som skusala všeličo, ale nič nepomáha. Nútiť ho nenútim, lebo keď ho prosím nech aspoň ochutná, hneď ho napina na zvracanie. Môže ísť aj o nejakú psychickú poruchu? Alebo robím niekde ja chybu? Už som bezradná. Ani so sladkosťami to nepreháňajte, raz za čas si niečo malé sladké dá, ale nie každý deň, práveže ho to napadne málokedy, pritom váhu ma na svoj vek normálnu. Ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Teraz najprv odpoviem ako mama nie ako lekárka: mala som to isté s mojim synom, bol schopný jesť 5 týždňov každý večer pizzu margaritu nič iné. Teraz je dospelý, ale nedá sa povedať, že by jedol všetko! Jee to trocha lepšoie.......
  Nechcem zľahčovať váš problém ako lekár, ale ak predsa len zje jedlá, ktoré osahujú živiny, čo sú aj ceeálie, cestoviny, zemiaky obsahujú aj vitamin C, jogurty sú zdroj vápnika a bielkovín. Samozrejme je potrebné, aby dieťa jedlo aj mäso, napríklad aj vo vývare, teda slížikovej polievke.
  Ak je chlapček zdravý, nie je chudokrvný, rastie, priberá, psychomotoricky sa správne vyvíja, nie je dôvod na obavy.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: