Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kravské mlieko

    , Autor: flartina

    Dobrý deň, zaujímal by ma nazor lekára na kravské mlieko pre bábätká. Vo väčšine článkov sa píše ze v ňom nieje dostatok vitamínu D a zaťažuje obličky a je vhodné až od 1 roka. Ja mam 30 rokov, ja a moja generácia sme odchovane na kravskom mlieku, myslím ze aj skôr ako od 1 roku a som zdravá, prekonala som bežné detské choroby ale nemám žiadnu alergiu. Dakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kedysi deti okrem kojenia nepili žiadne iné mlieko, ale všetko okolo bábätiek vyzeralo inak.........
    Aj veda o výžive detí napreduje a dnes vieme, že deti by mali do roka / z môjho pohľadu aj pohľadu mnohých odborníkov do troch rokov/ piť mlieko ako mliečnu porciu vo forme umelého mlieka, formuly, ktoré je prispôsobené nárokom detského organizmu na kvalitu mlieka. Po roku by dieťa nemalo prijimať viac ako 330 až 500 ml mlieka, v tom je aj mliečna kaša, mlieko v strave / tam sa používa bežné mlieko a smotana/, mliečne výrobky. Takže samotného mlieka má za deň vypiť 100 až 300 ml maximálne, podľa toho koľko malo mliečnych iných výrobkov.