Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • hnacka

    Dobry den,dcere ma 4dni hnacky,niekedy su do zelena,ma bolesti bruska.Prvy den mala teplotu 39,8.na druhy den klesala.Teraz ma do 37,5.Crp sa jej ale zvysilo na 48.Robili jej vyter z konecnika.Kazdy lekar mi odporuca ine lieky na hnacku,uz som z toho zufala.Dnes sa jej 2krat objavila krv pri vytierani zadocka,no hnackuje uz menej.Zacala castejsie aj cikat.Moc ma ako tak v poriadku len vykazuje miernu dehydrataciu.Tekutiny neustale doplname.dakujem za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, ako hodnotíte dehydratáciu a ani ste nenapísali ako staré je dieťatko. Dehydratácia u dieťaťa do jedného roka je dôvodom ihneď na návštevu lekára. Hnačka sa lieči zásadne diétou, podávaním tekutín a rehydratačného roztoku / kulíšek, humana/, taktiež u menších detí ORS roztokom od firmy HIPP, u kojencov ryžovým odvarom. Odporúčam podávať enterinu, kým hnačka neustúpi a potom najmenej tri týždne niektoré probiotika. Dôležitá je dostatočná rekonvalescenica a postupná realimentácia - teda postupný návrat k bežnej strave.
    POdľa informácií o ochorení sa pravdepodobne jedná o salmonel=ozu alebo campylobakteriózu. Je potrebné pátrať po diétnej chybe - teda konzumácii nevhodného jedla.