Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Hnačka +mlieko

    , Autor: domini232

    Dobrý deň Vám prajem... Mam 3 ročnú dcérku. Vo štvrtok večer zvracala (vyšlo s nej kakao a paprika) asi 3x. V noci už len vodu zvracala keďže už jest som jej nedala aby nezvracala ešte viac. V piatok ráno sa cítila lepšie nič nechcela jest len zase kakao. Tak som jej ho dala ale samozrejme ho vyvracala. Potom jedla výživu, chlieb s maslom a suchare keďže bola hladná, už nezvracala vôbec. Co sa týka stolici tak ju mala vpohode tuhú ako ma byt. Mliečko už píla rano a vecer nevyzvracalo ho. Lenze včera večer a dnes cez deň už kaka úplne riedke a to vždy keď vypije kakao. Ma ho strašne rada najradšej by ho píla od rána do večera ale snažím sa obmedziť na 2-3x denne. Moja otázka znie môže riedka stolica súvisieť s mliekom ako napr. intolerancia na mlieko? Nemá žiadne problémy žiadne bolesti bruška, žiadne nafúknuté bruško, len smradlave prdiky ma a riedku stolicu. Nikdy predtým taky problém so stolicou nemala. Mozem aj doma nejako zistiť ci to súvisí s pitím kakaa.? Pytam sa Vás preto lebo naša detská dr. ma momentálne dovolenku. Dúfam že som napísala dosť zrozumiteľne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa má pravdepodobne nejakú infekciu zažívacieho traktu. V takom prípade črevo nevie správne spracovať rôzne základné živiny, veľmi často práve mlieko / spôsobujú to hlavne rotavírusy/. Preto je nevhodné zaťažiť dieťa po taktomo ochorení veľmi zavčasu mliekom alebo inou potravinou na báze mlieka. Je to prechodná intolerancia mlieka. Hnačka je pravdepodbne následná fáza vírusovej infekcie zažívacieho traktu alebo aj porucha vstrebávania mlieka na paodklade prechodnej intolerancie Odporúčam podať dieťatu enterinu, upraví hnačku. Držte diétu niekoľko dní až týždňov, nedávajte kakou ani mlieko a po cca dvoch týždňoch postupne zaveďte znova najprv skysané mliečne výrobky / jogurty/ a potom mlieko a prípadne aj kako.