Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kampylobakter a mlieko

    , Autor: silinka

    Dobrý deň prajem. Mojej 15 mesačnej dcérke bol zistený kampylobakter. Začalo sa to teplotami, hnačkami, zvracaním. Dostali sme antibiotiká + probiotiká a nasadili diétu. Avšak u dcérky bol a je problém, odmieta ryžový i mrkvový odvar, skúšala som ho osladiť glukopurom, rozmixovaným banánom, dokonca som kúpila aj nutrilon bez laktózy, HiPP ORS 200. Nič z toho mi nechce vôbec vypiť. Začal problém so spánkom, či už na obed, alebo večer. Nechce bez mliečka zaspať, resp. nevie a dlho s tým bojujeme, aby zaspala, už to trvá týždeň.Večera v podobe kuracieho mäska a ryže či zemiačikov nestačí. Niekedy večer zaspí až okolo 23 hod. po veľkom plači. Pije len vodu. Hnačka už prešla. Chcela by som sa spýtať, či by sme mohli aspoň pred spánkom na obed a večer podať mliečko ( pijeme HA Nutrilon ) alebo kašu ? je ešte niečo čo by sme mohli vyskúšať? ...vlastne žiadne mliečne výrobky nesmieme a neviem do kedy ? Malej to veľmi chýba. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    mliečne výrobky neodporúčame pri rotavírusovej infekcii. Diétu pri iných hnačkovitých ochoreniach držíme len obmedzený čas. Mohli by ste jej dať príslušné mlieko, HA Nutrilon, ktorý pije spočiatku rozriedený ryžovým odvarom / 1 pol. lyžica ryže sa varí v pol litri vody dovtedy, kým sa ryža nerozvarí/ vodu treba prilievať, aby jej tam bolo stále rovnako/, spočiatku riediť pol na pol, potom pridávať mlieko a uberať ryžový odvar, takže po dvoch dňoch prejdete znova na plné mlieko. Inak podávajte vodu, a samozrejme už bežnú vhodnú stravu pre deti v jej veku.