Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ploche nožičky

    dobrý deň, mam obyvy ze moj mladsi syn ma ploche chodidla, od mala ma dost hrubu nozicku a neviem ci to vytvara len dojem alebo ich ma naozaj ploche. Od kedy sa pustil behat nosil lne detske topanocky s vyvysenou pätou. Len teraz posledne dva mesiace uplne odmieta nosit vnutri papucky na von ho ako tak donutim obut si topanky. Mas dost siroku nozicku tak si myslim ze ho papucky ominaju a preto ich nechce nosit tak som to vyriesila tak ze mu na vnutro davam este hrubsie ponozky no neviem ci robim spravne , predsa len je v obdobi ked mu nozicka najviac rastie a mam strach aby nemal ploche nohy nemali by sme s nim zajst k niakemu odbornikovi a ak tak k akemu ? dakujem za skoru odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Podstatné je ako je váš mladší syn starý a ako chodí, či napríklad nekladie nožičky špičkami smerom k sebe. Do troch rokov je v oblasti klenby tukový vankúšik, takže je ťažké určiť plochonožie. Je správne, že mu dávate širšie topánočky. Vzhľadom na to, že v otázke nemám dostatok informácií, môžem len doporučiť konzultáciu s vašim detským lekárom, ktorý si v prípade problémov vyžiada ortopedické konzílium a potom podľa potreby ortopedické vložky alebo špeciálnu obuv