Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,402 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • červené vyrážky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, mám 2mesačného synčeka, ktorého plne kojím. Na líčkach sa mu v poslednom týždni objavili malé červené vyrážky. Najprv som si myslela, že ide o potničky, nakoľko po čase zbledli. Ale synček ich má stále, trochu sa aj po líčkach rozšírili a pokožka na líčkach je taká vysušená. Vyrážky sú niekedy bledé, inokedy zasa viac nápadné. Chcem sa spýtať, či sa mám znepokojovať, či môže ísť o nejakú alergiu (citrusové plody nejedávam) a na prípadné ošetrenie nejakým špeciálnym krémom? Za odpoveď ďakujem. Veronika

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže sa jednať o tzv. seborhoickú dermatitidu, v tom prípade ho neolejujte na postihnutých miestacha zatiaľ by som žiadne krémy nedávala. Môže sa však jednať aj o začínajúcu atopickú dermatitidu. Ak vyrážky behom pár dní nezmiznú, vyhľadajte svojho lekára. Radiť týmto spôsobom vhodnú mastičku sa nedá.Rôzne vyrážky bývajú u malých detí aj reakciou na vplyvy z vonkajšieho prostredia a nevyžadujú hneď liečbu. V tomto prípade sa držím zásady, že menej je niekedy viac.

Podobné otázky

 • Čo to môže byť za vyrážky?

  , Autor: Julinka00

  Dobrý deň, mám 17 rokov a dnes ráno som si všimla na bruchu 4 malé červené vyrážky. Nesvrbia, nie sú naplnené vodou ani hnisom. Bojím sa, že to môžu byť kiahne no inde vyrážky nemám. Nemám ani teplotu a dokonca ani priznaky nejakej choroby. Môžu to byť kiahne?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžu, ale to sa budú rozširovať, môžu to byť štípance od rôzneho hmyzu. Zvážte či ste nespali v nejakej chate, zatuchnutých perinách a podobne, môžu to byť ploštice, svrab, blchy...

 • Viacnásobné množstvo kliešťov vo vlasovej časti

  , Autor: dadenka1

  Dobrý deň, pani doktorka, dnes ráno som svojej dvojročnej dcérke našla na krku dvoch a vo vláskoch až 8 kliešťov. Boli tam už zahryznuté, zrejme ešte z predchádzajúceho dňa... Vždy večer dcérku sprchujem a kontrolujem, ale včera bola veľmi unavená a mrzutá, tak som ju po sprche zbežne pozrela, vlásky som nekontrolovala, vôbec ma nenapadlo, že by tam mohli byť kliešte... Všetky som vybrala (naniesla som hrubú vrstvu octanovej masti a po pol hodinke pekne len s vreckovkou "vykrutila", šli ľahko... Mám však obavy, je ešte veľmi malá na také obrovské množstvo kliešťov, či nemám ísť na kontrolný odber krvi alebo prekrytie ATB... Naša obvodná pediatrička má dovolenku a zastupujúcej nedôverujem, na pohotovosti mi po telefóne povedali, že ju mám len sledovať (nestihla som ani vek povedať). Aj tak mám ale paniku, kvôli tomu, že je taká malá.
  Sme z okolia Trenčína, a netuším ako sme ich chytili, neboli sme ani v lese ani na lúke, len u susedov na dvore... Len kočík, v ktorom som viezla dcérku domov, sme mali v pivnici u susedov, kde vraj majú aj potkany, tak sa bojím, že ak kliešte vliezli do kočíka, v ktorom mám ovčie rúno také hnusoby, čo s potkanmi v pivnici bývajú, že tie môžu byť aj infikované...
  ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Najprv treba vedieť, že kliešte netreba ničím potierať, dávať na nich octanovú masť, lieh, olej maslo a podobne. Treba ich len vybrať, kývavým jemným pohybom, najlepšie špeciálnou pinzetou.
  Fakt, že okolie Trenčína je typické pre prenos boreliózy kliešťami. Myslím, že kliešte by sa neuchytili v kočíku, získali ste ich zrejme v záhrade z trávy.
  Odporúčam všetky miesta, kde ste kliešte našli sledovať najmenej dva týždne a ak by sa vyskytli drobné červené vyrážky usporiadané do kruhu s centrálnym výbledom v okolí miesta, kde boli klište, je potrebné navštíviť lekára a riadne 3 týždne užívať amoxycilín. Zväčša pri správnej liečbe nie sú potrebné žiadne vyšetrenia.

 • vyrážky na penise, predkožka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Môjmu 2 mesačnému synovi a na pipíku vyhodili malé červené vyrážky, ktoré som mu potierala sudokrémom. Nemôže mu tento krém nejak uškodiť? A kedy máme začať s preťahovaním predkožky? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Krém určite neuškodí. predkožku vôbec nepreťahujte, buď sa rastom uvolní sama, alebo sa torieši neskôr. Ale len keď sú ťažkosti!

 • Vyrážky pod očkom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pani doktorka mám 5 mesačnú dcérku, ktorá si stále trie pravé očko už asi mesiac. Vždy pod očkom sa jej spravia drobné červené vyrážky. Naša pani doktorka nám predpísala Framykoin, ale ten nám nepomáha. Moja dcérka je na Nutrilone a už ju aj prikrmujem. Môže to byť nejaká reakcia na jedlo?Neviete mi poradiť nejakú inú mastičku, ktorá by jej pomohla? veľmi pekne ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak to trvá už mesiac asi by som odporučila odborné vyšetrenie v očnej ambualncii.

 • Suchá pokožka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  mame taký problém. Mám dvojtýždňovú dcérku, ktorá ma veľmi suchú pokožku, na nožkách a ručkách sa jej dokonca olupuje kožka. Doktorka mi povedala aby som jej do kúpeľa dávala oilatum a potom ju už s ničím nenatierala.
  Ja som to dvakrát vyskúšala ale nevidím žiadne zlepšenie. Predtým som ju kúpala len v čistej vode. Nemala by som ju natierať nejakým olejčekom alebo nejakým krémom.

  A ešte jedna otázka na celom krku sa jej robia potničky (aspoň ja si to myslim, take male červene vyražky, niektore aj s bielou špičkou) a na to jej vraj mám davat detsky puder.
  Tiež to nejako nezabera, tak neviem ci to prejde same alebo co s tym.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Detský púder ja vôbec neodporúčam. Telíčko/ okrem krku, kde má potničky/ by som natierala olivovým alebo slnečnicovým olejom z lekárne a potničky tanno hermal lotion, tiež dostať v lekárni.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: