Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Motorický vývoj

    , Autor: adotomi

    Dobrý deň pani doktorka. Znovu sa na Vás obraciam s prosbou o radu - názor. Môj synček budem mať o 2 dni 7 mesiacov a zatiaľ sa nijako výraznejšie nepohybuje. Myslím tým neobracia sa, nelezie. Inak je dosť živý, napr. keď ho mám na rukách stále sa vrtí, krútí, vypína a prehýňa v chrbátiku ako luk. Keď leží na chrbátiku vydrží sa hrať s hračkami aj hodinu a počas celej doby kope nôžkami a kýve ručičkami. Hračky pekne chytá, prekladá si z ručičky do ručičky. Na brušku vydrží aj 10 - 15 minút pekne s vystretými ručičkami až má chrbátik prehnutý, hlavička hore a snaží sa aj chytať hračky. Keď je oblečený veľmi ťažko sa mu darí prevrátiť sa z bruška na chrbátik aj keď sa veľmi snaží. Keď je holou riťkou (napr. pri prebalovaní) nechám ho aj 15 min. skúšať sa hýbať. Dnes sa mu podarilo otočiť sa o 360 stupňov ale trvalo mu to 15 min., veľmi pomaly a nemotorne a samozrejme ako motivácia nám poslúžil balíček s vlhčenými obrúskami. Veľmi vidno ako chce, snaží sa, len mu to nejde. Čo sa týka sedenia, keď ho posadím a "uložím" sedká cca minútku potom sa rozkýve a padá. Včera sme boli v poradni a pani doktorka mi povedala (a vraví mi to od jeho narodenia), že Adík je veľmi vnímavé bábätko, sústredene všetko sleduje, ale je veľmi pohodlný a pohodový, že by povedala až flegmatik.
    Znepokojujem sa preto lebo naši vrstovníci sa dávno obracajú, "ochutnávajú" nôžky pri prebalovaní a náš všetko len veľmi pozvoľna. Nôžky si do pusy ešte nedá, len ich dvíha, chytá sa za kolienko (max. za píšťalu) a ťapká si po ňom. Čo si o tom myslíte? Je naozaj len lenivý alebo niečo nemusí byť v poriadku. Inak je veľmi veselý, usmievavý a "gagoce" si celý deň. Prepáčte mi dĺžku mailu a ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V tomto veku bábätká dávajú nožičku do pusinky a začínajú sa prevracať z chrbátika na bruško, samozrejme im to ide najlepšie, keď sú zoblečené. Prevalenie sa z bruška na chrbátik nie je ešte aktívne, skôr je to také spontánne prevalenie. Nechávajte ho častejšie bez oblečenia a sledujte ako sa pohybuje/ samozrejme pozor, aby neprechladol/. Spravte si najneskôr o mesiac ďalší termín do poradne a pani doktorka iste odborne zhodnotí vývoj jeho motoriky a ak bude potrebné odošle vás na prípadné odborné konzílium.Je fakt, že aj vývoj motoriky je u detí veľmi individuálny.