Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie proti TBC

    Rada by som sa Vas opytala na nazor ohladne ockovania proti TBC. Dcerka sa narodila predcasne a doposial nebola zaockovana. Kedze ma 20 mesiacov a nepozdavalo sa mi to, tak som zavolala lekarke a ta povedala, ze mame prist do kalmetiz. strediska. Neviem aky je postup, ale myslim, ze by oni mali objednat dieta na ockovanie. Trosku som sa o toto ockovanie zaujimala a zistila som, ze ockovanie vlastne uplne neochrani od tbc, len ohranici nakazu. V zahranici sa dokonca upusta od neho. Aky je vas nazor na toto, mam dat dcerku zaockovat, nebude to mat vedlajsie ucinky, kedze doteraz je zdrava a okrem zakl. ockovania je ockovana proti pneumokokom a dostavala synagis. Nanarusi to jej imunitny system? Nieje lepsie este nejaky cas pockat? dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Imunitný systém sa určite nanaruší. je potrebné skontrolovať, či má protilátky proti tbc, čo sa robí v kalmetzačnom stredisku a podľa výsledku sa potom postuje ďalej. Tbc očkovanie chráni hlavne deti proti nebezpečnému tuberkuloznemu zápalu mozgových blán. Sú rôzne názory na toto očkovanie ale tu nie je priestor na túto diskusiu.