Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Tuberkulóza

    Dobrý deň pani doktorka,
    o necelý mesiac porodím druhé dieťatko. V médiách som sa dočítala, že od januára 2012 sa má u nás zrušiť povinné očkovanie proti tuberkulóze. Veľa mojich kamarátok, čo teraz rodilo, toto očkovanie odmietlo. Chcela som sa spýtať, aký Vy máte názor na toto očkovanie, keďže je s tým spojených veľa zdravotných rizík. V prípade, že toto očkovanie odmietnem, aký ma čaká postih? Tiež som sa dočítala, že sa môžu očkovať deti, ktoré majú pri narodení viacej ako 2200 g a nemajú žiadne zdravotné komplikácie. Dcérka sa narodila s pôrodnou hmotnosťou 2100 g a mala vírusové ochorenie, ktoré bolo liečené antibiotikami. Hneď po ich využití bola zaočkovaná. Našťastie žiadne zdravotné komplikácie nemala. Ako postupovať, ak by sa tieto komplikácie vyskytli aj pri druhom dieťatku? Dať, či nedať ho zaočkovať?
    Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
    S pozdravom
    Marková

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti tbc sa naozaj pravdepodobne po 1.1.2012 zruší. Na jednej strane prináša stále častejšie komplikácie samotné očkovanie, tie sú však takmer na 100 percent riešiteľné, na druhje strane chráni proti závažným formám ochorenia na tbc u malých detí hlavne tuberkulozny záapal mozgových blán a pľúc, ktoré už však / hlavne ten prvý / v tomto veku riešiteľné nie sú a končia smrťou. Vzhľadom na to, že situácia v ochorení na tbc sa u nás považuje za uspokojivú, budú sa očkovať len deti rizkových skupín obyvateľstva.
    Myslím, že postihnutie za to, že nedáte novorodeniatko zaočkovať nie je žiadne Nateraz je rozhodnutie len na vás. je potrebné zvažiť spôsob života / bývanie vo viacgeneračnej rodine s príbuzným chorým na tbc je rizko, ktorému by ste očkovaním predišli/.