Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • prikrmy

    Dobry vecer pani doktorka,

    moja dcerka ma necelych 6 mesiacov.Je plne kojena a vyborne prospieva, kojim ju podla jej potrieb, ma uz 8 kg,ale je velmi aktivna,sikovna a usmievava.
    Moja otazka suvisi so zavadzanim prikrmov.
    Zacala som presne tak,ako uvadzate zeleninou,neskor masovozeleninovym prikrmom na obed a neskor som pridala na desiatu ovocie,zatial jablko tepelne upravene.Aj ked som vsetko skusala postupne,vidim zmeny na pokozke babatka,jej licka su drsnejsie,odkedy som zacala prikrmovat.Pouzila som na osetrenie Holtov krem.Moze ist len o adaptaciu organizmu na novy sposob stravovania? Nemam pocit,ze by to suviselo s konkretnou zlozkou,zatial som zaviedla mrkvu,zemiak,tekvicu,jablko a kuracie maso,vsetko v bio kvalite.Je to moje tretie dietatko,takze uz nie som zo vsetkeho taka vylakana,ale predsa mam obavy,ci nejde o nejaku alergicku reakciu.
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Teoreticky je možné, že takto zareagovala na niektorú zložku stravy ale na druhej strane to môže byť dané aj zmenami teploty vonku, iste chodíte na prechádzky. Odporúčam na noc holtov krém a cez deň Lipobase. Nové zložky príkrmu zavádzajte pomaly, počkajte aspon štyri dni ako dieťatko na novú pootravinu zareaguje. pozor aj na nové prádlo,k pracie prostriedky alebo ak sa už pretáča na bruško a je na ňom rada, môže si odierať líčka o plachtičku a reagovať tak aj na prací prostriedok ktorým je opratá plachta.