Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,483 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Pichanie

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň včera som bola u gyn na kontrole 16+5 kde bolo všetko Ok . V noci ma bolel žalúdok sj trochu podbrušku. Potom to prestalo . Dnes som bola asi 50 min s dcérou na prechádzke (17mes) s keď som prišla domov tak asi 20 min nato ma začalo bolieť pod bruško až niekde ku stredu (nie úplne ) keď som si sadla bolo celkom Ok bolelo trochu sek tam s vždy keď som ss pohla ale začala chodiť tak to bolelo až pichalo trochu viac sko zvyčajne . Nekrvacalaa som.Trvalo to asi 2hodiny . potom som si išla ľahnúť a pospať si po hodné spania sa to istavilo. Tie prudké bolesti prešli . Citils dom ešte také jemne bolesti podbruska dala som ešte magnerot s
  Sedela a prešlo to, je taká to bolesť v poriadku? Donedávna som brala dephastin ktorý som predvčerom vysadila . Takto mi to naordinovala dr že 2x1 týždeň pred poradňou 1 a potom už žiadnu . Včera sa o tom nezmienila. Ešte že mám maly hematon ktorý sa zatiaľ nevstrebal

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, maternica sa každým dňom zväčšuje, čo môžete pociťovať ako pobolievanie po stranách podbruška, či pichanie v pošve. Ak však máte pocit častého, či dokonca pravidelného tvrdnutia podbruška, nie je to úplne v poriadku. Magnézium môžete užívať v dávke 3x1 tabletku denne. Odsledujte si to. Taktiež sa vyhnite hladkaniu brucha, ktorým si viete stimulovať kontrakčné dráhy maternice a spôsobovať si tvrdnutie podbruška. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Otazka

  , Autor: ZuzzkaHH

  Dobrý deň,

  momentálne som v 19.tyzdni. Moje druhe tehotenstvo. Uz viackrát som krvacala (par minut) a posledny tyzden a pol bolo vsetko v poriadku. Mohlo sa mi vcera ukázať jemne spinenie po rannom vklade utrogestanu? Objavilo sa niekedy 2 hodiny po vklade a trvalo do nasledujuceho dna kym sa to cele ,,precistilo".
  Este by som sa chcela opýtať, ci je bezne, ze som citila 2 dni pohyby celkom identifikovane a aj podla sona sa potvrdilo, ze som na tom mieste spravne citila nozicky a posledne 3 dni je to take poslabsie. Ze skor akokeby som to necitila. Placentu mam vpredu. Plus citim take intenzivnejsie pichanie v maternici a ked sa postavim tak po par minútach citim take tahanie celeho brucha nadol.
  Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nevylučujem, že k ružovému slabému špineniu mohlo dôjsť po vložení utrogestanu. Nemuselo sa však vôbec jednať o špinenie z maternice. Takto sa Vám však k tomu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Čo sa týka pohybov plodu, ak máte placentu na prednej stene, to môže spôsobovať akúsi “bariéru”, či “vankúš”, ktorý tlmí pohyby plodu, ktoré tak môžete pociťovať viac po stranách podbruška. Nebolo by to nič výnimočné. Spomínané pichavé, či tlakové bolesti po stranách podbruška môžu súvisieť ako s pohybmi plodu, tak aj so zväčšovaním sa maternice, kedy sa naťahujú väzy závesného aparátu maternice. Takto sa Vám však naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Pichnutie pri vystierani

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať dnes som v spánku sa nejako zle vystrela a otočila a tak má pichlo v pravom podbrušku tam kde je bábo že som sa zobudila a zľakla. Som 14 tt chcem len vedieť či v tomto týždni už mohlo sa niečo stať bábätku alebo je to v poriadku. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, občasné pichanie po stranách podbruška súvisí najpravdepodobnejšie s naťahovaním väzov závesného aparátu maternice. Je to pomerne časté. Nemyslím si, že sa niečo stalo s plodom. Podľa mňa nie je dôvod na obavy. Odsledujte si to.

 • Pichnutie

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý pán doktor dnes som bola na malej prechádzke začalo ma silno ostro akoby ihlou pichať v podbrušku na pravej strane kde je bábätko po chvíli pár sekundách som si ľahla a prestalo to. Neviem či sa mám obávať alebo to súvisí s rastom maternice som 8 týždeň? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, občasné pichanie po stranách podbruška, ako aj v pošve súvisí s naťahovaním väzov závesného aparátu maternice pri zväčšujúcej sa maternici, ktorá sa Vám zväčšuje každým dňom. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Pichanie pri kychnuti

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor viem že som sa už na to asi pýtala ale dnes sa mi stalo som 7+4 tt že pri kichani ma veľmi zapichalo v podbrušku snažím sa kychat na boku keď ležím alebo zohnuta ale niekedy to nestihnem a hlavne keď som vystretá to veľmi pichá v podbrusku tak isto som dnes spravila prudký pohyb a veľmi ma zapichalo silno v podbrušku. Chcem sa len spýtať či to nemôže bábätku ublížiť a či to občasné raz za deň pichanie je normálne?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, občasné pichanie, najmä po stranách podbruška súvisí pravdepodobne s naťahovaním väzov závesného aparátu maternice pri zväčšujúcej sa maternici a je pomerne časté. Občasné kýchnutie tiež neublíži tehotenstvu. Nemusíte sa obávať. Odsledujte si to.

 • Ultrazvuk

  , Autor: Florencia 5

  A ešte prepáčte ja som sa pýtala na ten ultrazvuk či môže ublížiť a ďakujem za odpoveď no ale mám podotazku ako som písala robil sa ultrazvuk v pondelok minulý tento a potom dnes som 6+5. Trošku ma pichá teraz na tej strane kde bolo pozerane bábätko môže to byť z toho že to trošku podrazdilo? Doteraz to nebolelo ale teraz tam mám také pichanie akoby úplne dole tam ani nie je plod o čosi nižšie. ja len či sa mám obávať infekcie alebo to môže byť ozaj len podráždené z ultrazvuku?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané pobolievanie je pravdepodovne spôsobené naťahovaním väzov závesného aparátu maternice pri zväčšovaní sa maternice. Je to pomerne časté. Určite to nesúvisí s USG vyšetrením. Odsledujte si to.