Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,678 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Amniocenteza

  , Autor: Stamima

  Dobrý den,
  Prosím o radu, som v 10.tyzdni teho, vek 42, pôjdem na odber plodovej vody, nakoľko som v rizikovej skupine, vzhľadom na vek. Ďalšia vec je, ja a môj partner sme vzdialeni príbuzní, naše matky sú sesternice...ukáže amniocenteza všetky možné riziká? Ktoré vyšetrenie by som mala ešte podstúpiť?
  Ďakujem vopred

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, čo sa týka možných genetických krížení vrámci príbuzenstva, na to je skôr vhodnejšie genetické vyšetrenie Vás, ako aj partnera ešte pred tehotenstvom. Z plodovej vody sa zisťuje prípadné riziko alebo už vzniknutá genetická mutácia toho ktorého konkrétneho plodu, teda či je plod v poriadku, alebo je prítomná patológia. Najväčšie riziko genetických mutácií pri inceste je pri najužšom príbuzenstve. Ak ste prakticky bratranci z druhého kolena, nemusí to mať žiadny vplyv ani prejav na Vašom potomstve.

Podobné otázky

 • Po amniocenteze

  , Autor:

  Dobry den, som po amniocenteze pri ktorej mi prepichli placentu. Moja plodova voda ostala zaferbena krvou. Ake to moze mat prosim Vas dalsie nasledky na vyvoj babatka. Som v 21 tt. Aktivitu srdca a pohybu vnimam. Len ma znepokojuje ze babatko bude teraz prehltat a rast v krvavej plodovej vode. Dakujem za Vasu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, amniocentéza by sa mala vykonať pokial možno bez mimo placenty. Ak sa už stane, že sa výkon musí urobiť transplacentárne, pokiaľ máte krvnú skupinu s Rh negatívnym faktorom, mala by Vám byť podaná jednorázovo injekcia s anti-D. Ak sa aj plodová voda sfarbila, ona sa časom vyčíri. Plodová voda je produktom plodu, takže aj tak prehĺta čo vymočí. Na vývoj plodu to nebude mať vplyv. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Pozitívny screening

  , Autor:

  Dobrý deň vyšiel mi pozitívny screening
  Riziko downovho 1 v 200
  Riziko NTD 1 v 9000
  Riziko je vyššie očakávané Len podľa veku matky
  Ako to mam brať...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám úplne všetky okolnosti ani výsledky screeningu. Ak je však prepočítané riziko zvýšené iba na základe veku, asi Vám bola odporúčaná amniocentéza. Neznamená to automaticky pozitivitu testu, ale vzhľadom k okolnostiam (vek) sa zaraďujete do rizikovej skupiny. Pri akýchkoľvek nejasnostiach, ale aj ťažkostiach sa informujte u Vášho obvodného gynekológa, ktorý má k dispozícii výsledky vyšetrenia.

 • Menšie nosové kostičky

  , Autor: Lucia

  Dobrý deň, podľa papierov by som mala teraz byť v 20 tt, ale včera som bola na 3D sono kde mi doktor povedal, že celé babätko vyzerá skôr na 18 tt. Ale to nie je to čo ma trápi. Povedal, že všetko je v úplnom poriadku až na to že má malé nosové kostičky, že aj na 18 tt sú dosť malé a že je to jeden zo znakov DS. Kostičky merajú 3,6 mm... Mám 29 rokov v rodine sme nikdy žiadnu poruchu nemali. Odporučil ma na amnio. Ale aj tak mám velmi velky strach. Ja vlastne ani neviem čo to znamená. Prosím poraďte mi.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám výsledky z prvotrimestrálneho kombinovaného ultrazvuku, a či ste ho absolvovali, kde sa už dá zistiť prípadné zvýšené riziko aj na Downov syndróm. Ak je podozrenie vyslovené aj pri druhotrimestrálnom morfologickom ultrazvuku, pacientke sa odporúča amniocentéza - odber plodovej vody, za účelom zistenia alebo vylúčenia genetickej chromozomálnej poruchy (patrí tu aj Downov sy.). V prípade pozitívneho výsledku amniocentézy je poškodenie plodu prakticky isté. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Akutna choriomnionitida

  , Autor: LenkaZoe1986

  Dobry den Pan doktor,v 19tt som porodila mrvty plod ,vysledky s histologie bola akutna choriomnionitida ,no pokoj na dusi aj tak nemam,moj gynekolog povedal ze ovplyvnit sa to nedalo a najviac ma trapi ako sa skor mozno pri dalsom tehu vyvarovat,Mna zobrali 5.12 na hospitalizaciu pre zapal v tele crp som mala 175 ,po podavani atb ,zapal v tele klesal ..po par dni pobytu v nemocnici ,som zacala špinit zistili placenta previa a hematom ...s nemocnice ma pustili ,po tyzdni konrola kde my zistili anhydramnion,po dalsom tyzdni kontroli mrtvy plod a porod,Moj dr povedal ze som mohla mat zapalive lozisko ..a tazko sa pride teraz na to co sa stalo ...mna velmi zaujima ..ci napriklad na hemtologii mozu prist na to kde v tele mam niake zapalove lozisko alebo niaky zapal alebo ci nemam hladat patrat ci nemam niaku vaznejsiu chorobu ...predoperacne vysledky boli crp 5 a leykocyty 9.10

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každé tehotenstvo je individuálne. Čo sa týka vyšetrenia CRP - CRP je všeobecný zápalový marker, ktorý nám povie, či je alebo nie je v tele zápal, či sa jedná o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, ale nepovie nám, kde v tele sa zápal nachádza. Nepoznám všetky okolnosti, ako aj výsledky vyšetrení a výterov z pošvy. Ako sa infekcia dostala do maternice a až do plodových obalov je otázne a teraz už nezistiteľné, najčastejšie je však prestup z pošvy, pôvodcami sú väčšinou anaeróbne baktérie, riziko môžu zvyšovať niektoré vyšetrenia (napríklad amniocentéza) a dlhšie trvanie stavu po odtoku plodovej vody. Prevencia akútnej chorioamnionitídy prakticky neexistuje, zaberie len včasná liečba, aj to nie stále a ukončenie tehotenstva, čo ale v 19. týždni predstavuje potrat. Pravdepodobnosť, že sa chorioamnionitída zopakuje v ďalšom tehotenstve je malá. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Amniocentéza

  , Autor: Lukya

  Dobrý deň prajem. Pani doktorka chcem sa opýtat som v 18tt mam za sebou geneticke testy z dvodu zlých screeningových výsledkov prve mi vysli 1:260 a tie druhe 1:15. Mam 33rokov v poznamke je riziko DS je vyssie ako je ocakavane len podla veku matky ale ten druhý výsledok ma zaskocil že to čislo je pomerne dost velký rozdiel...rozhodujem sa o amniocenteze ale neviem ci nie je lepsie pockat na morfologický uzv ktorý mam v 21týždni..pretože mam strach z niakych nasledkov po amniocenteze i ked viem že amniocenteza vie výlučit skoro na 100% dane riziko. dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  morfologický UZV sa bude realizovať za každých okolností ale v 21tt
  ak je podozrenie na nejaké gen.ochorenie, dop. sa urbiť amnioentézu ešte pred týmto obdobím, aby bol priestor na ďalší prípadný možný zásah
  riziká amniocentézu sú dnes veľmi nízke i pre plod i pre vás,
  ako správne uvádzate ,len amniocentéza vám stopercentne zodpovie otázku či je plod v poriadku, či v súvisloti s DS alebo iným ochorením...
  je na zvážení vás a vášho partnera či sa pre amniocentézu rozhodnete, z odborného hladiska treba prihladnuť k tomu čo vám doterajšie výsledky povedali a tiež to skonzultovať s vaším lekárom,
  s pozdravom