Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
119 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Cvicenie

  , Autor: Katkacer92

  Dobry den, chcela by som sa opytat, aky mate nazor nato vy, ked babatko ma jednu stranu silnejsiu ako druhu. Pouziva obidve ruky, nohy. Obidvoma rukami taha ruky za hracku. Obidvoma ich uchopuje, aj nohami. Vsimla som si, ze lava ruka je trochu slabsia. Aj napriek tomu, ze uchopuje, ale uchopuje slabsie, ako pravou a hracka vypadne.

  Cvicime na overballe. Vojtovu nemozme.

  Pri paseni, alebo ked robi lietadielko, tak pravu nohu vystrie, ale lavu uz iba s pomocou. Tu lavu ma pokrcenu ako zaba. Pretaca sa na obidve strany o 106. Podla nasej fyzio je velni sikovny, ale mame pokracovat v cviceniach. Cvicime tak, ze je na lopte, posuniem ho dopredu aby sa drzal na rukach. Niekedy ich ma zatvorene. Ale vacsinou otvorene obidve. A hupat do stran.

  Vedeli by ste poradit?

  Dakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Neuvádzate vek dieťaťa ani dôvod prečo nemôže Vojtovu metódu. Každopádne ide o asymetriu, keďže jedna nožička býva skrčená. Možno by bolo fajn ísť na vyšetrenie buď k detskému neurológovi alebo rehabilitačnému lekárovi, ktorý sa venuje aj bábätkám, aby vyšetrili psychomotorický vývoj, či odpovedá danému obdobiu vývoja bábätka.
  Pekný deň

Podobné otázky

 • Pretáčanie

  , Autor: anjelika

  Dobrý deň môj 4 mesačný syn má váhu 10,kg a vôbec sa mi nepretaca s bruška na chrbát ako by som s ním mohla cvičiť ďakujem pekne za odpoveď pekný deň

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.

  Váš synček má ešte na pretáčanie čas. Pri fyziologickom vývoji sa bábätká začínajú pretáčať približne v 6 mesiaci. Teraz by sa mal v polohe na chrbátiku naťahovať za hračkou a snažiť sa ju uchopovať, nožičky sú pri tom zdvihnuté nad podložkou. V polohe na brušku sa začínajú naťahovať za hračkou okolo 4,5 mesiaca tak, že sa oprú o 1 lakeť a druhou ručičkou sa naťahujú. Každé bábätko je individuálne. Ak máte pochybnosti o vývoji synčeka určite to nezacvičíte sama a je potrebné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám dieťatko vyšetrí a posúdi či je potrebné špeciálne cvičenie.
  Pekný deň

 • CKP s asymetrickou posturou, Torticollis I sin

  , Autor: Táninka123456789

  Dobrý deň, pediatrička poslala 4,5m na fyzio. Na vstupnú prehliadku sme čakali 3 týždne, na prvé cvičenie ďalšie 3. Lekárka ma vystrašila. Zakázala dcéru nosiť na rukách a v nosiči. Ona ale inak plače a záleží mi aj na jej psychike. Kočík neznesie, spí v podstate len na mne. Od narodenia je vykrutená do C (vonkajšia strana naľavo), keď leží na chrbte, hlavu má úplne doľava, nikdy nie rovno (iba ak ju tak držím). Pediatrička vravela, že sa to upraví. Neupravilo sa. Teraz dostala diagnózu, ktorej nerozumiem. CKP s asymetrickou posturou, Torticollis I sin, Q68, CTP roast more cut abd, asynergia trup sv. akralne Hypertonie ppuae I sin. Nič mi nevysvetlila, ibaže bude mať skoliozu a problém s chôdzou, ak sa to neupraví. Aj tak sme dostali termín prvého cvičenia tak neskoro. Je to naozaj také vážne? Čo môžem spraviť? Nechcem jej zničiť chrbát, ale ani nechať plakať a pokojná je len na rukách. Ďakujem.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  CKP je tzv. centrálna koordinačná porucha, nejde o chorobu v pravom slova zmysle, ide skôr o odchýlku od ideálneho pohybového vývoja bábätka. Torticollis vzniká pri pôrode, kedy ťahom bábätka sa stiahne sval na jednej strane krku. Zvyčajne následkom tohto stiahnutého svalu krku sa začnú reťazovo sťahovať aj iné svaly a vytvoria takéto asymetrické držanie tela. Najlepšie je, keď torticollis sdiagnostikujú už v pôrodnici a cvičí sa to hneď. Každopádne stále je v období kedy sa s tým dá pracovať a ovplyvniť to. Najdôležitejšie je cvičiť Vojtovu metódu. Týmto cvičením sa dá asymetria výrazne ovplyvniť. Čím skôr sa začne cvičiť tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa to upraví. Ak sa to nerieši v tomto veku, tak asymetria zostáva po celý život a vytvára sa skolióza. Odporúčam nájsť kvalitného fyzioterapeuta - terapeuta Vojtovej metódy, ktorý Vám všetko vysvetlí a naučí Vás cviky aj na doma a bude s Vami cvičiť pravidelne. Poradí Vám tiež ako môžete bábätko držať aj vy, ako ho nosiť, aby bolo spokojné.
  Prajem veľa šťastia a síl. Pekný deň

 • štvornožkovanie

  , Autor: veronika1812

  Dobrý deň, dcérka bude mať o chvíľu 9 mesiacov, zatial sa len plazí dozadu a okolo svojej osi, dopredu nelozi a ani ešte neštvornožkuje. Akými cvikmi jej dopomôcť aby sa to naučila?

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Cvičenie na správny vývoj sa nedajú poradiť takto na diaľku. Vašu dcérku je potrebné vyšetriť ako je na tom vývojovo. Sú špeciálni fyzioterapeuti, ktorí sa venujú bábätkám a ak je potrebné, tak Vám ukážu čo je potrebné cvičiť.

  Pekný deň

 • Chodenie po spickach

  , Autor: ba2705

  Dobry den. Mam synceka 5r.od malicka chodil pi spickach aj ked nikdy nemal choditko ani nijake pomocky na chodenie. Nechodi spravne, prehupuje sa pri chodzi. Detska dr nam radila nechat to tak, ze on z toho vyrastie, ale nemam ten pocit. Kupili sme mu ortodon podlozky na cvicenie a cvicime takmer denne, no nemam pocit, ze by sa to zlepsilo. Neviem si rady, ci mu kupovat skor barefoot, alebo pevnu ortopedicku obuv. Klenbu ma pekne tvarovanu, no bojim sa, ze sa to nezlepsi. Momentalne je ortopedia v nasom meste nedostupna, preto neviem ako to riesit. Za odpoved voprrd dakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Skúste vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa venuje bábätkám a malým deťom a ovláda Vojtovu metódu. Nech Vám synčeka vyšetrí - ako u neho prebehol vývoj počas 1 roka. Počiatky špičkovania sú určite už z tohto obdobia vývoja. Dovtedy môžete doma uvoľňovať lýtkové svaly - buď nech sa vaľká na masážnom valci (napr. BLACKROLL) alebo nech strečuje lýtka. Barefoot určite neodporúčam - také topánky by mu skôr podporovali špičkovanie. Skôr sú vhodné topánky, ktoré sú vyššie členkové a pevné v oblasti členku, aby mu nepustili členok do výponu na špičky. Držím palce. Pekný deň

 • Vojtova metóda

  , Autor: MaTima

  Dobrý deň. Mám 6 mesacneho syna, od narodenia sme bojovali so silnými kolikami, ktoré trvali približne do 3mesiaca, v tomto čase sa často vypinal do luku a zaklanal hlávku. Prečítala som XY diskusii na internete, kde o tomto probléme písali mamičky, vraj sprievodný jav kolik, u iných zasa bez kolik ale vypínanie do luku sa objavovalo, mamičky písali ze problém neriešili a sam sa časom vytratil. My sme na odporúčanie detskej lekárky išli na neurologické vyšetrenie, kde nám bol diagnostikovany hypertonus. S malým som cvičila vojtovu metódu do 4mesiaca, potom som na vlastnu iniciatívu s cvičením prestala. Neurológ ohodnotil stav ako zlepšený. Cvičenie sme veľakrát nesplnali tak, ako bolo nariadené, TJ tri krát do dňa. Na synovi som videla aké robí pokroky, vidím ich doteraz a to už dva mesiace necvicime. Keď mal 4mesiace začal sa pretacat z chrbatika na bruško do oboch strán, neskôr aj opačne. O dva týždne nato sa začal plazit, dokázal preplazit za hračkou cez celú posteľ. Dnes má bez pár dní 6mesiacov, už sa stavia na všetky 4,a kyva sa na kolienkach, akoby chcel urobiť pohyb dopredu no ešte mu to nejde. Ťahá sa krásne do sedu, s malou oporou sa udrží v sede. Papať mu chuti, aj vždy chutilo, už ma dva zúbky, ďalšie dva už vykukaju. Verim odborníkom a ich práci, ale so synom som 24hodin denne, vidím jeho motoriku a pohybu, pokroky. Pred pár dňami sme boli u chirurga na vyšetrení kvôli nestastnemu pádu ( našťastie všetko bolo v poriadku), kde pan doktor skúšal malého ťahať do sedu. Malý sa namiesto toho vzoprel a nechcel sa vytiahnuť. (myslím, že tak reagoval na niekoho koho nepozná) Doma s tým nie je žiadny problém, ako som písala robí to krásne. Pan doktor nám do karty napísal '' hlavičku ešte neudrží ''. Preto sa chcem spýtať, ako to vidíte vy, podľa toho čo píšem. Odporučili by ste mi pokračovať v cvičení (aj keď už dva mesiace necvicime a malý napreduje), alebo sa mam riadiť vlastnou intuicou? Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Urobili ste správne, že ste v období 4 mesiaca cvičili Vojtovu metódu. Niekedy stačí pár dní cvičiť a hypertonus sa krásne upraví. Podľa toho čo popisujete sa zdá, že vývoj syna prebieha správne. Ak by ste mali pokračovať v cvičení, tak určite nie to, čo ste cvičili doteraz. Bolo by potrebné, aby syna zase vyšetrili a ukázali Vám cvičenie na aktuálny pohybový vývoj. Možno už cvičenie vôbec nebude potrebné, ale ak bol problém s hypertonom tak odporúčam, aby si ho fyzioterapeut, ktorý sa venuje Vojtovej metóde skontroloval. A on ako odborník posúdil, či je cvičenie nutné alebo nie. Lepšie je to teraz skontrolovať preventívne ako neskôr ľutovať, že ste mohli ísť. Držím palce