Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Plazenie

    , Autor: anjelika

    Dobrý večer chcem sa spýtať môj 8mesacny syn má váhu 12;5kg konečne sa pretaca na bruško ale z bruška na chrbatik sa nevie ešte pretočiť chodili sme aj cvičiť trochu nám to pomohlo ale malý nemá záujem niečo nové urobiť otáčať sa okolo vlastnej osi vie ale čo som si všimla keď je na brušku veľa robí lietadielko z nozkami sa zapiera ale tým že rúčky má vo vzduchu tak sa neposuva neviete mi niečo poradiť ako ho inšpirovať aby zapojil aj rucky keď je na brušku? Čo by ešte na svoj vek mal vedieť ďakujem pekne za odpoveď

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Neuvádzate na aké cvičenie ste chodili. Synček má trošku oneskorený vývin. Pretáčať by sa mal už aj z bruška na chrbátik. Lietadielko by mali robiť približne okolo 6 mesiaca. Medzi 8 a 10 mesiacom začínajú detičky sedieť a loziť. Odporúčam vyšetrenie u rehabilitačného lekára alebo fyzioterapeuta, ktorý sa venuje Vojtovej metóde. Inšpirovať ho môžete kadejako, ale pokial svaly na to nie sú pripravené, tak to neurobí. A lepšie je, aby sa vývoj stimuloval pod dohladom odborníka, ako by to mal urobiť nejakým náhradným pohybovým mechanizmom Váš synček. Všetko sa to potom odráža na našej postúre v dospelosti (ako napr.skolióza a pod.) Nemusíte sa však obávať. V tomto období sa to dá väčšinou cvičením krásne upraviť resp.dobehnúť. Kdežto naopak, ak s tým neurobíte nič a vznikla by napr.skolióza v puberte, tak s tým už neurobíte nič. Samozrejme vyvíjať sa bude sám aj bez Vašej pomoci, ide však o to, aby sa vyvíjal čo najideálnejšie, aby nevznikali odchýlky.

    Prajem pekný deň