Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • bolesti

  , Autor: Iba Ja

  Dobrý den, mám 42 rokov a problémy s krčnou a hrudnou chrbticou (porucha statiky,retroflexia. skrátené šijové a chrbtové svaly, spazmy a kyfoza hrudnej chrbtice)..chcem sa spýtat, či sa z chrbtice može prenášat bolest dopredu, pretože niekedy mám pocit, že ma bolí v okolí prsníkov,také akoby pichanie, ale bola som aj na mamo, aj na usg, prsia su v poriadku, môže to byt z chrbtice? vdaka

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Áno, bolesti v oblasti prsníkov môžu súvisieť s chrbticou. Môže ísť o blokádu chrbtice alebo rebier. Môže ísť o preťažený prsný sval - preťaženie nemusí byť v zmysle po záťaži len cvičením, ale napr.aj z určitých pohybových návykov napr.z práce. Takže odporúčam návštevu fyzioterapeuta.

  Pekný deň

Podobné otázky

 • Napriamena lordoza a osteochondroza

  , Autor: Martina_Peckova_1104094444

  Dobrý deň, vedeli ste mi poradiť o aký nález ide? Diagnostikovali mi na rontgene napriamenu krcnu lordozu , zúžený medzistavcovy priestor c6-,C7 a osteochondrozu DI c6-c7.
  Treba ísť na mr? Alebo neurológovi? Cvičit? Vyhľadať pomôcť fyzio alebo ísť na rehabilitáciu? Mám migrenozne bolesti hlavy, chrbtice, problémy s dýchaním a trpnutim končatín
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Je dôležité, aby Vás niekto komplexne vyšetril. Váš obvodný lekár by mal riadiť postup. Neviem ako dlho máte tieto potiaže, či začali postupne, či začali po nejakej záťaži alebo aký typ zamestnania máte. Rontgen je doplnkové vyšetrenie. Ideálne by bolo ísť na rehabilitáciu alebo k fyzioterapeutovi. Vyšetria komplexne Váš pohybový aparát a indikujú liečbu - napr. cvičenie alebo fyzikálnu terapiu. Tam vedia posúdiť či sú potrebné nejaké ďalšie vyšetrenia - ako je CT alebo MRI alebo neurologické vyšetrenie.

  Držím palce. Pekný deň

 • Seknutie v krížoch

  , Autor: Katka277

  Dobrý deň ,
  Pred pár dňami má seklo v krížoch.
  Mám dve deti -dvojičky a chrbtica je s najväčšou pravdepodobnosťou pretažená.
  Akútne som seknutie riešila pohotovosťou , nasadením liekov od bolesti Aulin, zaldiar , diclobene , milgamma...
  Keďže som zároveň po sekcii neviem či môžem cvičiť a ak áno aké cviky na posilnenie chrbtice zvolit aby som si uľahčila od bolesti krížov a zároveň nepoškodila ranu po sekcii .
  Ďakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.
  Určite navštívte fyzioterapeuta. Počas tehotenstva hormóny postupne povoľujú panvu, aby pripravili telo na pôrod. Najviac sa uvoľnuje kĺbne spojenie medzi panvovou kosťou a krížovou kosťou, ktoré je často zdrojom bolestí v krížovej oblasti. Ak bol pôrod cisárskym rezom, tak je nevyhnutné sa venovať jazve, ktorú je potrebné ošetrovať a uvoľňovať. Následne Vás fyzioterapeut naučí automobilizačné cviky a cviky na tzv.hlboký stabilizačný systém. Veľakrát po sekcii je stiahnuté svalstvo panvového dna. Určite nezačínajte cvičiť sama. Začína sa správnym dýchaním. Všetko má svoj čas a postup, aby ste si neublížila a nemala ste problémy s chrbticou. Držím palce

 • krčna chrptica

  , Autor: Maja777

  Dobrý deň. Bolieva ma krčná chrptica. Chodila som na rehabilitáciu 10 dni kde mi dávali magnet, laser a elektriku, chvilu to prestalo boliet ale potom znova začalo. Mám kancelársku robotu, sedím za počítačom aj 9 hodín. Mám okrem bolesti chrptice ja bolesti hlavy, potom ako keby sa mi robil na chrbte maly hrb a v lete niekedy strácam koncentáciu/rovnováhu. Bola som na CT vyšetrení ale ja tým záverom nerozumiem, vedeli by ste mi ich laicky vysvetliť o čo tam ide prosím? A čo mám robiť na zlepšenie stavu :

  CT:
  - Napriamenie cervikálnej lordozy
  - V.s. mierna difúzna dorzálna protrúzia C5/C6, C6/C7
  - dorzálne osteoproduktívne zmeny C4/C5 a C3/4 laterálne vľavo, v segmenteC5/C6 laterálne bilat. so zužovaním preforaminálnych priestorov a C6/C7 viac laterálne vpravo
  - chondrózy diskov akcentované C5/C6, C6/C7
  - naznacená facetovaná artroza

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  S výsledkom CT vyšetrenia musíte ísť za nejakým odborníkom, ktorý Vám to vysvetlí. Máte tam zmeny na platničkách a stavcoch.
  Čo sa týka rehabilitácie, tak nestačí len fyzikálna terapia, ktorú ste podstúpili. Fyzioterapeut si Vás musí vyšetriť. Na základe tohto vyšetrenia sa postupuje v liečbe. Keďže máte kancelársku prácu, kde trpí hlavne krčná chrbtica, tak Vás musí naučiť kompenzačné cviky, aby sa krk uvolnil, ale zároveň cviky na spevnenie celej chrbtice aby tú záťaž zvládala. Často je bolesť spôsobená blokádami chrbtice, ktoré je nutné uvolniť. Takisto je nutné upraviť pracovné prostredie - nastaviť výšku sedenia, počítača atď.
  Ten hrb, ktorý spomínate je ochranná reakcia tela na preťaženie krčných stavcov. Svaly okolo sa stiahnu, aby spevnili krčnú chrbticu. Poruchy rovnováhy môžu súvisieť takisto s krčnou chrbticou. Ideálne je nájsť si terapeuta súkromne, ktorý bude mať dostatok času sa Vám povenovať, všetko ošetriť, vysvetliť. Je dôležité, aby Vám vysvetlil ako telo funguje, ako si pomôcť aj sama a takisto ako si neškodiť sama. Veľa vecí robíme aby sme si pomohli a často krát to celé len zhoršujeme (z nevedomosti).
  Držím palce

 • Bolest chrbta

  , Autor:

  Dobry den chcela by som sa spytat dlhsiu dobu ma pobolieva chrbat v poslednej dobe je to hrozne hlavne v noci ked spi do toho mi aj trpnu ruky vzdy sa nato budim ze sa neviem otocit ale len ked lezim na bruchu lekar mi predpisuje len lieky na utlmenie bolesti prosim co s tym dakujem pekne

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Určite navštívte fyzioterapeuta. Vyšetrí si vás, ošetrí, vysvetlí Vám kde máte problém a naučí Vás ako si s tým poradiť aj doma. Tŕpnutie rúk môže byť napr. z krčnej chrbtice alebo z preťaženia prsných svalov. Mnohokrát stačí pár jednoduchých kompenzačných cvikov a bolesti ustúpia. Tlmenie bolesti liekmi nerieši príčinu.
  Držím palce

 • Točenie hlavy

  , Autor: Simona1994

  Dobrý deň, chcela som sa opýtať či je normálne že sa od chrbtice točí hlava, alebo bude problém niekde inde?Mám časté bolesti krčnej chrbtice a aj krížov, v poslednej dobe sa mi často stáva, že sa mi točí hlava, ako keby som opitá, krvný tlak mám v poriadku, mám ale strach lebo je to veľmi nepríjemné a potom ma začne chytať panika a veľmi sa vystresujem. Je niečo čo by mi pomohlo pri bolesti chrbtice a točení hlavy? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Odporúčam vyšetrenie u ORL lekára so zameraním na vestibulárny aparát, aby vyšetrili kanáliky, ktoré sa nachádzajú vo vnútornom uchu. Môže ísť o tzv. vestibulárny syndróm. Po vylúčení tohto problému navštívte fyzioterapeuta, ktorý Vám pomôže s chrbticou. Je potrebné to vyšetriť komplexne. V rámci fyzioterapie Vám krk a chrbticu ošetrí a naučí Vás terapiu na doma. Prajem veľa šťastia.