Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,342 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Dieťa odmieta mlieko

  , Autor:

  Dobrý deň prajem pani Doktorka. Chcela by som sa poradiť ohľadom syna, ktorý má 4 a pol mesiaca.
  3 mesiace bol plne kojený, potom začal odmietať prsník, bolelo ho bruško, dokonca materské mliečko nechcel ani z fľašky. Tak sme teda prešli na UM. Doteraz mu chutilo, papal krásne na noc vždy okolo 170ml ale cez deň maximálne 140ml.
  Posledné 2 dni však odmieta aj UM, presne tak ako odmietal prsník. Skúsili sme iné UM a tiež odmieta. Akonáhle zacíti mliečko tak sa rozčuľuje. Chuti mu len čaj. Dokonca ho z UM ani bruško nebolelo, ale tieto posledné dva dni mal kŕče v brušku.
  Dnes ráno po 12 hodinách mi horko ťažko vypil 40ml. Inak mi neplače, že by bol nespokojný, zatiaľ ho ešte neprikrmujeme.
  Je to možné, že táto reakcia je zo zubov, že sa mu tlačia? Alebo je to len stres, že sme mali 2 dni návštevy?
  Za odpoveď ďakujem

 • Problém zo stolicou po hypoalergenom mlieku

  , Autor:

  Dobrý deň prosím Vás o radu som už veľmi zúfalá mám malú dcérku má 3 mesiace a má mlieko neocat infant hypoalegenne mlieko ale veľmi ju zapeka ma stolicu každý 4 dní a niekedy len pomocou rektalnej rúrky teraz prestala kakať každý štvrti deň kaká až na piati deň aj to len rurkov a nevyprazni sa úplne a potom len tlačí ale nič z nej neide.Davam jej probiotiká aj sabsinplex masirujem ju ale aj tak sa nevie vykakať.Doktor jej dal toto mlieko lebo na začiatku píla Nutrilon Profuturu a bola vyhadzana tak si myslel že má alergiu na kravský bielkovinu.Sme objednané na gastro ale termín máme až za mesiac nikde skôr nedostanem termín ale do vtedy snou čakať nemôžem boli ju brusko.

 • Mlieko

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa opýtať či môžem cez deň dávať jeden druh mlieka a na noc iný druh mlieka. ??Myslím tým umelé mliečko keďže nekojim ďakujem

 • Dojčenie počas noci

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké môžu byť príčiny častého budenia sa mojej 3 mesačnej dcérky počas noci. Ošíva sa avšak ak ponúknem prsník často aj nechce, dedukujem, že to nie je kvôli hladu. Ďakujem za odpoveď.

 • protichodné odporúčania

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka, čítam pravidelne Vaše rady ohľadom stravovania detí. Mám ročného syna a po prečítaní niektorých Vašich rád som zostala zaskočená, nakoľko sa nezhodujú s radami iných odborníkov. Mám knihu od Dr. Bukovského a veľa informácií ohľadom zavádzania potravín sa s Vašimi radami nezhoduje. Napr. máte negatívny postoj k pohánkovým, pšenovým či iným kašiam, čo mnohé knihy o výžive dojčiat priam odporúčajú, takisto v zavádzaní celozrnných, či nízkotučných výrobkov a mnohých iných - byliniek, zeleniny (surová cibuľa, cesnak). Takže som teraz v pomykove komu vlastne "veriť" a rukojemníkom v tomto prípade je môj syn. Neviem čím máte podložené Vaše odporúčania. Samostatná kapitola je dojčenie. Odporúčate premiestniť ročné dieťa do inej miestnosti, aby sa v noci nebudilo na dojčenie, čím si však len napĺňa potrebu blízkosti, ktorá časom odznie. Vo viacerých poradniach odopierať dieťaťu dojčenie v noci hodnotia ako nevhodné a podľa štúdií sa síce dieťa časom prestane budiť, ale vysoká miera stresu v ňom zostáva, len sa nevie chúďa brániť. Taktiež neviem na základe čoho takéto riešenie odporúčate. Skúste mi, a nielen mne, ale aj iným mamičkám, ktoré sa na Vás obracajú ozrejmiť, ako to teda je a podľa čoho sa máme teda riadiť, lebo určite chceme všetky pre svoje deti len to najlepšie. Ďakujem

 • 6 mesačné dieťa odmieta piť mlieko

  , Autor:

  Dobrý deň. Prosím o radu. Dcéra bude mať onedlho 6 mesiacov. Už zavádzané prikrmy ovocné aj zeleninové, tie zje ( zeleninové zje od 70ml do 120 ml, ovocie menej cca 30 ml). Pije moje odsaté materské mlieko ( nekojim ju- nepodarilo sa mi ju prisat a keď áno, tak bola spiaca skoro nič nevypila, len zaspala na prsniku...). Doteraz sa mi mliečko zatiaľ tvorí, začo som veľmi rada no skratka ho nechce piť. Trvá to už dlhšie cca od 2-3 mesiacov ale vždy sme si nejako poradili, menili polohy na krmenie, cumlíka na flaši a podobne... no teraz Najnovsie keď ráno vstane po 12hodinách tak úplne odmieta fľašu mlieka. Keď jej dám cumlík tak ho saje veľmi že je hladná, a následne skúsim dať fľašu tak veľmi plače keď zisti že je to mlieko. Naša pani doktorka to vie, len vravela že asi nebude na mlieko

 • Nespokojnost babätka

  , Autor:

  Dobry den, chcela by som sa opytat ,mám 5 tyždnovu dcerku ktorá je plne kojená ale už 6 dni začala byt velmi nespokojná a mrzuta a často vyžaduje aj jest aj každu hodinu aj pol a spinkat tiež spi iba pol hodinky .Čo može byt zatym ? Može ist aj o zdravotny.problem? Za odpoved vopred ďakujem.

 • Prikrm

  , Autor:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť ohľadne zavádzania príkrmov. V 6m sme začali prikrmovať a tešili sme sa, že dcérke chutí, sama prejavovala záujem o jedlo, pri kŕmení pekne otvárala ústa, keď chcela ďalšie sústo, prešli sme instatnú kašu tú mala rada zo zeleniny mrkvu, zemiak, batát, brokolicu a žĺtko, pomaly sme začali s vývarom a mäskom, ktoré tiež veľmi ľúbila. Naša pediatrička nám povedala, že pri kontrole v 7,5m už má na obed zjesť jednu dávku príkrmu a nie mliečko. Problém nastal, keď jedného dňa zjedla 40ml obedu a odvtedy jedlo odmieta. Neotvára pusinku, nechce papať z lyžičky zaujíma ju všetko len nie jedlo, má vlastnú stoličku ale nechce v nej papať, ani na rukách v podstate nikde, vždy sa začne šmuchliť s rúčkami popred tvár a trucovať. Nepomáha ani keď stolujeme spolu ani keď má papať sama. Keď s manželom spolu stolujeme nemá problém ´žužľať´ (ešte nemá zúbok) dokonca si sama pýta rúčkou alebo otváraním úst mrkvu alebo uhorku, keď jej dáme ožužľať kôrku tak je tiež spokojná, aj žĺtko ľúbi ale nesmie byť na lyžičke. Takto však nezje veľa je to naozaj iba ožužľanie ale príkrm odmieta. Skúšala som aj dávať jej väčšie kúsky nie pyré ale nepomohlo, taktiež som skúšala jej ukázať uvarenú popučenú a surovú zeleninku aby si skúsila ohmatať a ochutnať, že to je to isté.. Nepomohlo... Skúsila som aj pripraviť obed spolu s ňou s rovnakým výsledkom, tiež som skúsila aj ´krok späť´ a niekoľko dní som jej dávala len mliečko a potom som skúšala pomaly a postupne opäť ako od začiatku zavádzať príkrm no taktiež nič.... už neviem ako ju opäť naučiť na príkrmy.
  Ďakujem za vašu radu a odpoveď

 • Nadmerná plynatosť 9 mesačného bábätka

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa informovať o našich možnostiach s nasledujúcim problémom. Dcéra má problém s nočným aj denným spánkom z dôvodu nadmerného vylučovania plynov alebo grgov. Pôrod bol akútnou sekciou, dlhodobo sa trapime s grgmi (vraj tichý reflux), pričom sme začali používať nosič, aby sa ako tak vyspala. Momentálne sa budí aj na silné prdíky. Dcéra je stále dojčená. Odmieta čaje a vodu, takže jej ich ponúkame lyžičkou, no dojčím ju cca 4-5x za deň. V noci sa budí takmer každé dve hodiny, uspávame ju o 19:00 a definitivne vstáva už o 5:00. Ráno ju nadojčím, následne o 7 ešte zaspí na cca hodinu, na desiatu zje ovocnú dreň a o cca 11:00 zaspí opäť max na hodinu. Olovrant a obed sa jej občas spájajú a zje zeleninu s kuracím, morcacim alebo králičím mäsom pričom do hodiny opäť zaspí na 1 hodinu. Pred kúpaním jej dávame kašu, najnovšie skúšame nemliečnu a po kúpaní si dá ešte dojčenské mlieko. Skúšali sme už rôzne probiotiká. Dospelo to do štádia, že dcéru uspavame len v nosiči. Detská doktorka dlhodobo hovorí, že ide o koliky a mame dávať viac espumisanu. Už sme minuli asi 20 fľašiek, ale dcére plyny odchádzajú, len sa na ne budí a ťažko prechádza do ďalšieho spankoveho cyklu. Vedeli by ste nám prosím poradiť, kde môžme robiť chybu?
  Ďakujem za Váš čas

 • Vhodné potraviny pre 15 mes.?

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa popýtať na niektoré potraviny či sú už vhodné podávať môjmu 15 mesačnému synčekovi. A ak nie, kedy by som ich mohla podávať? Prikrmuje sa už od 5 mesiaca. Doposiaľ nemá žiadnu alergiu.
  -Orechy
  -Škorica
  -Med
  -Tvrdé a mäkké syry, kravské mlieko
  -mak
  -paradajky
  -sladidlo ( namiesto cukru)
  -huby
  -kokos
  Ďakujem za odpoveď

 • Kedy zacat s prikrmami?

  , Autor:

  Dobry den p.doktorka. Mam 4,5 mesacnu dcerku, plne kojena. PH 3380g, teraz 6300g. Pekne pribera. Cez den kojim kazde 2 hodiny, v noci 2x. Kedy by bolo najvhodnejsie zacat s prikrmamy a cim? Ja som alergicka. U dcerky som zatial alergiu nespozorovala. Dakujem velmi pekne za odpoved

 • Dcérin štrajk

  , Autor:

  Dobrý deň. Moja dcéra ma 21 mesiacov,je dojčená. Je na histamínovej a bezmliečnej diéte,na základe problémov, ktoré mala. Brala Kreon a Famotidin. Vtedy jedla a jedla. Teraz štrajkuje. Len by chcela sa dojčiť a čo sa týka noci,je to hrozné. Už asi štvrtú noc dokáže aj 2hodiny byť na prsníku. Včera napríklad do hodiny sa zobudila 4x a len prsník a prsník. Je to pre mňa strašne namáhavé a neviem čo robiť ďalej. Vedeli by ste mi poradiť?Ja som tiež na bezmliečnej strave od polovičky júna a máme byť ešte do decembra.

 • Pitie mlieka

  , Autor:

  Dobrý deň, moja vnučka má 2,5 roka. Bola až do teraz dojčená. keďže dcéra ju už nedojčí, chceme aby prešla na dojčenské mlieko alebo vôbec na mlieko. Ale nemala nikdy dojčenskú fľašku a čaj a vodu pije iba z pohára. Mlieko ako také npiť nechce, tak sa chcem opýtať, ako takéto dieťa, ktoré nikdy nepilo iné mlieko ani nejedlo žiadne iné mliečne výrobky naučiť tieto výrobky konzumovať. nechce ani tvaroh ani jogurt, ani žiadne mliečne výrobky. Len sa na to pozrie a už kričí, že to nechce. Nejokou nenásilnou cestou by som ju chcela naučiť jesť aj tieto produkty a piť mlieko. Za každú radu budem veľmi vďačná. S pozdravom Bušfyová Marta

 • Prvé príkrmy

  , Autor:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa prosim informovať. Mam dcérku 5mesacnu. Začali sme prikrmovať presne na 5mesiac.
  Síce je plne dojčena a len ju kojím, malo mi priberá a odporucila mi aj laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka začať s prikrmami, lebo som nechcela dávať umelé mlieko na večer. Tak začali sme s mrkvou, batat , teraz hokaido. Jeme uz 10.den ale nezje viac ako 2 lyžičky a place pri tých príkrmoch. Mam byt prosim trpezlivá a vydržať alebo mi dáva najavo, že este nechce? Potom ju doplním MM, ale netusim či to je tým, že nechce alebo by som mala dlhšie vydržať, keď sa stále rozplače. Bolo to pri každom prikrme, len batat mi dva dni jedla normálne bez plakania.
  Kojím ju tak 6x denne a v noci asi 3x niekedy 2x.
  Neviem, či splňuje tabuľky hmotnosti váhy u dievčat. Celkovo je aktívna, ale aj velmi pohodlná.
  Prosim neviem ako začať a či vlastne som neurobila chybu, keď som jej uz dala prikrm, keď plne kojím, ale ona sa uz pozerá na mna, keď ja jem a stahuje mi sj tanier zo stola :D

  Este sa chcem opýtať kedy sa zavádzajú kase ake a kedy najlepšie. Je prosim lepšie robiť vlastne kase alebo kupovat?

  Prosim ktorá kniha so zavádzaním príkrmov je prísunom ?

  Dakujem velmi pekne za odpoved!
  Patricia

 • Babylove- nutrilon

  , Autor:

  Dobrý deň,mám doma 5 týždňovú dcérku. Zatiaľ som ju len kojila a kojím stále,no niekedy mám menej mlieka a mala by chcela ešte papať. Preto sme skúsili pridať Nutrilon HA....cez deň sme dali len Nutrilon,no zvracala z neho a mala kŕče.... asi po týždni sme sa rozhodli,že vyskúšame mlieko z DM Babylove, viacerým vraj zabralo. Dnes som jej dala cez obed- najskor som kojila z jedného prsníka,potom dostala mala ešte 30ml babylove (mlieka)...asi po dvoch hodinách zvracala....chcem sa spýtať-keď sa dáva umelé mliecko môžem aj kojiť? Alebo jej to uškodilo,že sa pomiešali materské mlieko a umelé mliecko....už som z toho trochu zúfalá,pretože jej nemám aké mlieko potom dať,keďže ke stále hladná....mame skúšať ďalšie značky umelých mliek?
  Dakukem za odpoved

Otázok: 6343

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: