Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vitamíny

    , Autor: Majka-1

    Dobrý deň, pani doktorka, dcéra má tri mesiace, je dojčená, ale má alergiu na bielkovinu kravského mlieka, vajíčko a taktiež sóju. Môj jedálniček je značne obmedzený, a tak sa snažím prijímať vitamíny aj vo forme liekov. Chcem sa opýtať, aká by mala byť moja denná dávka vápnika. Beriem raz denne 500mg uhličitanu vápenatého, je táto dávka postačujúca alebo mám príjem vápnika zvýšiť? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď :)

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Treba zistiť, koľko je v preparáte vápnika. Denná dávka pre dospelého je 1000 až 1500 mg vápnika. Vápnik je nie len súčasťou mlieka a mliečnych výrobkov ale aj mäsa a strukovín. Preto treba upraviť konzumáciu vápnika v preparáte s konzumáciou stravy. Nestačí brať len vápnik, treba mať aj dostatok vitamínu D a vitaminu K.