Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Malo mlieka

    , Autor: Katka54

    Dobry den,
    mam 4tyzdnovu dceru. V nemocnici ju museli prikrmovat nakolko si z prsniku potiahla minimalnu davku, po prichode domov sa vobec nechcela prisat nakolko som mala naliate a ztvrdnute prsia, nepomahalo ani odsavanie a nasledne prikladanie. Denne som si odsala aj 300ml mlieka. Snazili sme sa denne a v 3tom tyzdni sa mala zacala dojcit ked mi klesla tvorba. Vydrzalo jej to 4 dni a prsnik zacala znovu odmietat. Takze sme sa vratili k odsavaniu a krmeniu z flase. Uz dva dni sa mi vsak tvori omnoho menej mlieka, pri nocnom krmeni som si z oboch prsnikov ledva odsala 50ml. V poobednych hodinach zvladnem odsat na dve krmenia po 100ml ale vecer zasa klesa. Dnes doobedu v case krmenia som neodsala nic, len par kvapiek. Uzivam vitaminy femibion, pijem caj pre podporu dojcenia, malu aj tak prikladam aby sa aspon posnazila. Museli sme ale zacat pouzivat aj umele mlieko. Zda sa mi tiez, ze umele mlieko jej chuti viac nakolko flasu s mojim mliekom dlho vypluva kym zacne papat a umele mlieko vypije aj rychlejsie. Na stravu si davam pozor. Mozem po tak kratkej dobe prichadzat o mlieko a moze malej moje mlieko nechutit?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite prichádzate o mlieko, pretože odsávanie nie je prirodzený spôsob kojenia a organizmus nemá prirodzený stimul na podporu uvolnenia hormónov, ktoré riadia tvorbu mlieka. Niekedy sa podarí odsávaním produkcia materského mlieka aj do roka aj dlhšie, ale je to výnimočné. Je to vždy o individuálnej podpore kojenia zo strany ideálne pediatra alebo blízkej osoby, ktorá má s kojením skúsenosti. Negatívnu rolu zohráva aj stres, pretože ten sa u vás uplatnil hlavne preto, že sa kojenie nedarilo. Isto sa to už nejako vyriešilo / bola som chorá, nemohla som odpovedať hneď/ ale chcem vás upokojiť, ak sa kojenie aj nezadarilo, dieťatko určite vyrastie, bude zdravé, spokojné a múdre aj na umelom mlieku.