Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Dostatok tekutín

    , Autor: Jankaa87

    Dobrý deň, mám za pár dní ročného synčeka a máme problém že nechce piť vodu. Už sme skúšali takmer všetko, rôzne pohare, fľaše, cumlíky na flasu. Skúšali sme aj fľašku z ktorej pije um. Posledne sa mi do neho pred obedom spaním podarí dostať cca 50ml.caju. o vodu javí záujem hlavne z klasického pohára ale je to len pár glgov a dosť veľa sa vyleje preto to neviem ani odmerať. Keďže vidím že um mu už veľmi nestačí chceme prest na plnú stravu. Jeho jedálniček by bol. Ráno 200ml Um. Desiata - jogurt alebo ovocie( spapa celý banán s jabĺčkom rozmixované). Obed by som mu už ponúkla aj polievku ( kvôli tekutinam) neskôr druhý chod. Olovrant výživa alebo chlebík podľa toho čo by mal na desiatu. Večer kaša z jeho mlieka priapdne mixovana cestovina s cuketou ( strašne mu to chutí). Pred spaním by som mu opäť ponúkla mliečko väčšinou vypije 150-180ml. V noci papa väčšinou raz 200ml. Medzitym vypije maximálne 80ml caju a stále sa snažíme podávať vodu. Moja otázka znie,čo by som mohla zaviest alebo či sa nemôže stať že bude dehydrovaný nakolko podľa " tabuliek" by mal vypiť oveľa viac tekutín. Má 8300g. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mal by vypiť v tomto veku maximálne 200 ml vody, čistej, po roku nemusí byť prevarená. Viac len v horúčavách alebo pri horúčke. Čaj neodprúčam, hlavne nie sladený.
    Jedálny lístok po roku je rodinná strava, mierne osolená, nepálivá, zdravá výživa. Týždenne asi 250 gramov mäsa, mlieko ako mliečnu porciu do troch rokov umelé mlieko, formula. do jedla bežné mlieo a smotanu. Určite obmedzenia: do dvoch rokov nedávať tavené syry. Do troch rokov žiadne konzervy / tuniak, paštéta/ žiadne údeniny, ani detskú šunku a detské párky, žiadne jedlá, syry, bryndzu z nepasterizovaného mlieka, nič zo salaša kozie, ovčia a podobne. Do šiestich, ideálne do desiatich rokov žiadne huby. V noci už mlieko nemusí, dajte mu vodu, spočiatku bude protestovať, ale potom si zvykne alebo sa nezobudí vôbec