Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vaha dietata

    , Autor:

    Dobry den chcem sa opytat co moze byt za nizkou vahou maleho . V 9 mesiacoch mal 70cm 6400g teraz ma 10 mesiacov. Porodna vaha bola 2830g. Je kojeny mlieka mam vela. Davam mu aj tuhu stravu zeleninu, maso, ovocne vyzivy, pecivo, mliecne kase, krupicu. Je 4 krat denne a popri tom mlieko jest mu chuti, vodu velmi nechce ani caj, koliky nemal . Pocas dna je velmi aktivny skoro sa nezastavi, chodi za rucky , zubky nema, brali mu aj krv a vsetko je ok. Poradte mi prosim co mu mam davat papat skusala som aj umele mlieko ale nechce ho pit. Uz som z toho zufala dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nemáte pečo byť zúfalá, dieťaťu nieč nie je. kojené deti bývajú drobnejšie a opýtajte sa rodičov, či st aj vy s manželom neboli skôr drobné deti.
    Ja v tomto veku nedávam deti bežné pečivo, obsahuje veľa soli.
    Čaj mu nedávajte, ponúkajte prevarenú, ochladenú vodu, má vypiť max 200 ml denne ale ak je kojený a má dosť mokrých plienok, nemusí to byť ani toľko, lebo má dostatok tekutín z kojenia.
    Jedálníček: ráno kojenie, plus môže biely jogurt, mliečnu kašu / do roka nie nič s tvarhom: pribináčik termix a pod, žiadne syry!!!!/
    Dopoludnia ovocie: môže s detským keksíkom, ale nie veľa
    Obed: äsovozelneinový príkrm, denne cca 30-50 gr msa, zelenina, dvakrát týždenne polovica žĺtka, kruica, olivový alebo slnečnicový leje 3-5 kvapiek denne do príkrmu htového. Príkrm len varený, nesolený, zeleninu striedť, ak dobre kaká občas ryža.
    Olovrant: materské mieko, jogurt
    Večera mliečna kaša obilninová albo zemiaková/ do tej netreba mlieko.
    Pred spaím kojenie.
    Medzi jedlami okrem vody nič nepodávate, žiadne piškotky, chrumky a podobne!!!!!