Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • 4 mesačné dieťa na UM

    Dobrý deň,

    chcela by som sa Vás spýtať, mám 4 mesačné dieťa, ktoré je na umelom mliečku. Vypije mi na jedno kŕmenie 150ML mliečka a kŕmim ho 5x denne, váži 6,5 kg. Asi o týždeň až 2 začínam so zavádzaním príkrmu. Chcem sa spýtať, stačí môjmu dieťaťu toľkoto tekutín, či mu mám ešte okrem mliečka dávať ešte niečo. Neustále sa stretávam s rôznymi reakciami, že keď je na UM, tak nemá dostatok tekutín a hlavne, že by mal už v jeho veku piť čajík. No ja ho zbytočne nechcem mýliť a nemám pocit, že by bol nejako dehydrovaný alebo že by mu niečo neprospievalo či chýbalo. No a keď zavedieť príkrm - zeleninový, tak treba ešte nejaké tekutiny, či opäť stačí ešte mliečko a až kým sa nahradí komplet mliečna dávka zeleninovým príkrmom, tak potom nejaké tekutiny mimo mliečka? Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vodu podávame v zásade až okolo deistaeho mesiaca veku. Mlieko je predsa tekutina a zeleninovomäsový ako aj ovocný príkrm bude tiež vo forme kaše, ktorá obsahuje aj vodu. Takže žiadne čajíky ani vodu za normálnych okolností nepotrebuje. Riaďte sa aj počtom mokrých pleinok, má ich byť 5 až 8 za 24 hodín. ALe: v týchto tropických horúčavách je dobré podať medzi papaním prevarenú ochladenú vodu cca 30 / 6 čajových lyžičiek/ml medzi jedlom.