Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • plienka na spanie

    dobrý deň pani doktorka,
    čítala som viac príspevkov na túto tému ale predsa by som sa aj ja niečo rada spýtala.Moja dcérka mala 1.7. teraz 3 roky a tiež spáva či už poobede aj v noci s plienkou. Aj keď zaspí poobede na hodinku, pociká sa. V noci ju dávame 1-2x cikať - vyciká sa, okrem toho zvykne už mať plienku mokrú a do rána znovu a to sa jej snažíme cca od 18 nedať piť, max. nejaké dva hlty, keď píta, príp. mlieko. Ak sme ju nedali cikať alebo neprebalili, zvykne plienku nejako "precikať" a má mokré aj pyžamko. A aj keď je mokrá dosť značne, vôbec sa nezobudí.
    Cez deň plienky nenosí už viac ako rok, ešte mesiac pred 2. rokom začala sa pekne pýtať. Keď sme sa vrátili z dovolenky dokonca aj v noci zvykla prísť, že jej treba cikať a potom to akosi prešlo. A mám pocit, že čím viac sa snažím, aj keď viem, že toto nie je o mne, tak je to horšie. Je možné, že je to spôsobené akoby nátlakom na odučenie sa od plienok? Ak to tak vníma. Radšej to nechať tak a ako píšete čakať aj do 4r. že to RAZ príde a všetko je v poriadku???
    Od malička máva baktérie v moči, posledné obdobie sme používali faramykoin do plienky, a prešlo to ale čítala som, že aj to môže byť príčina nadmerného močenia, pretože mám pocit, že ciká príliš moc hlavne v noci. Cez deň vypije tekutín asi 8dcl cca. Myslím, že to je tak akurát. Mám jej dať menej? Pretože mnohokrát si ani nepýta piť, len jej dám väčšinou s jedlom.
    veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Ak má ťažkosti s močovými cestami, infekcie, môže trvať dlhšie, kým sa úplne strasiete plienok. Stres a nátlak len znižujú sebavedomie dieťaťa - pripadá si, že už by malo byť iné, a stále nie je, no nevie s tým samo nič urobiť...