Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • ucenie

    Prajem pekný večer ,
    pani doktorka, mám takýto problém. Moja dcérka je prváčka narodená v mesiaci máj 2004.Neviem,či máme problém s čítaním, preto prosím o radu. Číta tak, že slabikuje, niektoré slová prečíta aj plynule, a keď v škole preberajú nové písmenko, tak niekedy sa pri čítaní pozastaví.Keď sa v šlabikári vrátime dozadu a číta nejaký článok, tak ho číta pekne, niekedy mám pocit akokeby si text pamätala. Podľa pani učiteľky, číta veľmi slabo a hodnotí ju známkami 3-4. V triede je pomaly polovica detí, ktorým buď vychádzajú zlé roky, alebo mali odklad a už dovršili vek 8 rokov. Ja si myslím, že moje dieťa sa učí primerane veku,vždy si na ňu pani učiteľka niečo nájde.Napríklad sa mali z časopisu Vrabček učiť básničku cez víkend doma, ale mojej dcére pani učiteľka časopis nedala, pretože si v ňom naznačila, ktoré z detí akú basníčku má vedieť, v škole ju to potom učila 2 minúty a mne povedala, že moja dcéra nieje schopná sa básničku naučiť, ja som ju potom za 15 minút naučila 3x dlhšiu báseň. Minule mi deti povedali, že pani učiteľka povedala, že je najhlúpejšie dieťa v triede. V matematike je dobrá, ale pani učiteľka ju vždy upodozrieva, že odpisuje.Pri vyšetrení špeciálneho pedagóga v MŠ, malo dieťa výsledky hodnotenia primerané veku. Po rozhovore s učiteľkou s MŠ,kde moja dcéra chodila, mi bolo povedané, že dieťa bolo aktívne, všade sa zapájalo, proste všetko bolo v poriadku. Preto by som chcela poprosiť o Váš názor, či je to v pani učiteľke, s ktorou má viacero rodičov problém a nieje oblúbená, alebo mám skúsiť špeciálno-pedagogickú poradňu, alebo čakať,či sa to časom nezmení, či dieťa preradiť do inej školy.Aby som nezabudla,aj ja a manžel sa trápime a s malou sa učíme denne aj 3 hodiny, no pani učiteľka povie na všetko :NEVERIM !
    Ďakujem Vám vopred za odpoveď a radu, prajem len všetko dobré.
    mamina

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Aby ste mali dušu na mieste, vyhľadajte centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a požiadajte o vyšetrenie. Na konzultácii uveďte aj ťažkosti, ktoré vnímate zo strany učiteľky. A poraďte sa potom na základe výsledkov vyšetrenia, či je vhodnejšie dieťa preradiť do inej školy či triedy alebo ako celú situáciu riešiť.