Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • školáčka

    Dobrý deň! Chcela by som sa poradiť ohľadom správania sa mojej 7 ročnej dcérky. Od malička to bolo živé, veselé, obľúbené dievčatko.Prvý zlom nastal v čase, keď som čakala 2. dieťatko. Bola som opakovane hospitalizovaná a zdalo sa, že moju neprítomnosť zvláda dobre. S manželom sa snažíme naším deťom vytvoriť harmonický a kľudný domov. Dcérka sa zmenila, zostala vážnejšia , smutnejšia ( vetdy mala 4 roky)...Občas akoby mala pocit, že je neviditeľná a upozorňovala na seba nie vždy vhodným spôsobom. Vo svojej podstate je to tvrdohlavé dievčatko.Svojho súrodenca má veľmi rada a nikdy naňho nežiarlila. Už vtedy sa sťažovávala, že nemá kamarátky i keď z môjho pohľadu bola a je celkom obľúbená. Ťažkú situáciu sme zažili nástupom do 1. ročníka. Zistili sme, že dcérku šikanuje spolužiačka. Situáciu sme riešili a zatiaľ sa nám ju podarilo vyriešiť. Dcérka je však veľmi negatívna.Akoby ju neuspokojovali žiadne jej úspechy ( vyhrala vo výtvarnej súťaži, je úspešná v jazde na koni)- všetky svoje úspechy berie ako samozrejmosť, ktorá hádam ani nestojí za reč a neúspechy prežíva veľmi ťažko.Hoci je veľmi šikovná a učenie je nerobí problém, učiť sa jej nechce. Motivovať ju je pre mňa nesmierny problém...Akoby sa rozhodla, že keď nie je v triede najlepšia, bude najhoršia. Dokonca má pocit, že nemá ani žiadne kamarátky. Neviem ako ju naučiť, že drobné spory medzi kamarátmi treba riešiť. Ona to prežíva všetko veľmi negatívne a akékoľvej moje "rady" odbije tým, že ona je iná ako ja.Občas si žije akoby vo vlastnom svete. Nevníma a nepočuje. Snažím ju chápať, motivovať, povzbudzovať, ale je to dosť ťažké.Za vašu radu vopred veľmi pekne ďakujem.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Vyhľadajte odbornú pomoc v centre pedagogicko - psychologikého poradenstva a prevencie alebo u detského psychológa či psychoterapeuta.. Komplexným vyšetrením by sa mala odhaliť príčina jej malej motivácie pracovať, jej negativizmu. Je možné, že obdobie, kedy ste boli hospitalizovaná, ešte celkom nespracovala, no je možné, že je tam iný problém, ktorý takto na diaľku nemôžeme odhaliť alebo sa môžeme len domnievať, ako to je.