Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Sopliky

    , Autor: cruz

    Dobrý deň, v prvom rade ešte trochu mimo tému ale chcem sa Vám poďakovať za Váš čas a ochotu s akou odpovedáte aj cez tento portál, a tiež za Vašu knižku, už ju mám doma a čítam, odporúčam všetkým kamoškám s detičkami, je super!!! :-)

    A teraz k soplíkom, malej od malička (teraz má už 12m) púšťam pri soplíkoch difuzer kde dávam aj esenciál.olej - eukalyptus (značka Just). Cca 3-4 kvapky… je to za Vás prosím OK? Aký máte názor na esenciál.oleje u bábätiek a malých detí? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Eukalyptus nie je vhodný pre deti pokiaľ to nie je konkrétne Eucalyptus staigeriana a možno ešte jeden - dva druhy - neviem, ktoré presne, nemám to tak dobre naštudované. Esenciálne oleje mám veľmi rada, avšak na SK nie je dostupných veľa naozaj kvalitných olejov. A predovšetkým málokto vie, že pre deti nie je vhodný hociktorý olej. Treba si to naštudovať alebo sa poradiť s ozajstným odborníkom, akým je u nás napr. pani Monika Végh (iných certifikovaných aromaterapeutov nepoznám). Myslím, že ona pracuje s olejmi Primavera, ale nie som si tým istá. Ja používam oleje z Francúzska alebo Švajčiarska, lebo viem, že sú kvalitné. Kvalitný esenciálny olej má mať na flakóne presný názov rastliny, pôvod rastliny a šaržu - ako liek. Iné oleje nie sú spoľahlivej kvality... A difúzovať, ak chcete, odporúčam, keď tak citrón, raz, či 2xza deň, maximálne v trvaní jednej hodiny. Citrón čistí vzduch. Alebo aj citrónová tráva - Alojzia citrónová. Na dýchacie cesty je fajn eukalyptus staigeriana alebo čierny smrek. A, čo sa týka zvlhčenia vzduchu pre dýchacie cesty, tak omnoho viac než difúzer, odporúčam namočiť bavlnenú plienku do vody, riadne vyžmýkať a prevesiť na noc cez postieľku. Deti (ale aj dospelí) by na spanie nemali mať v miestnosti žiaden aparát zapojený do elektriny. K tým olejom - u detí je bezpečné difúzovanie a masáž, avšak s nosným olejom - približne na čajovú lyžičku nosného oleja (jojobový, z marhuľových jadier, konopný, či iné) jednu kvapku esenciálneho oleja - rozmiešať v dlaniach a namastiť na chrbát alebo hrudník alebo plosky nôh - podľa ťažkostí. No nie viac. Esenciálne oleje majú svoju silu, pôsobia v celom tele a najdôležitejšie je, aby boli u detí používané bezpečne. A na to u nás málokto myslí. Takže, áno, je to fantastická náhrada sirupov, čistá prírodná sila, ale odborne a bezpečne ;) Odporúčam vypočuť si môj podcast o aromaterapii na našej stránke www.vasaokidoki.sk v sekcii, čo ešte robíme - podcasty.... Teším sa, že sa knižka páči, verím, že Vám aj pomôže a hádam aj trochu pobaví. S pozdravom doki K.