Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Strach

    , Autor: Zuzaname

    Dobrý deň,
    rada by som sa spýtala, ako riešiť extrémny strach o dieťa. Viem, že strach o vlastné dieťa je prirodzený a pociťuje ho každá matka, no mám pociť, že v mojom prípade ide naozaj extrém - sú dni, kedy nedokážem myslieť na nič iné, vymýšľam si scenáre, čo sa stane, premýšľam, ako budeme žiť keď bude moje dieťa choré, alebo sa mu nečo stane a podobne. Neviem si s tým rady a niekedy to ovlyvňuje nielen moje rozhodnutia, ale celé dni.
    Ďakujem.

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň,
    okrem toho normálneho strachu vyplývajúcemu z rodičovského inštinktu si viem predstaviť, že sa k nemu pridruží strach zo straty- ak dieťa predstavuje pre rodiča niečím výnimočnú hodnotu ( napr. ak boli problémy s tým mať dieťa). V súčasnej dobe to môže byť častejšie ako predtým, a prináša to so sebou takéto nové výzvy. Potom si viem ešte predstaviť ďalšie strachy, ktoré by sa v tom mohli manifestovať – napríklad obava súvisiaca s vlastnou hodnotou – dieťa predstavuje „výkladnú skriňu“ rodičov – a ak dieťa neprospieva úplne skvele, asi sa oň nestarám dobre, niečo nie je v poriadku so mnou... . A viem si predstaviť aj hnev, ktorý sa navonok prejaví ako strach, lebo hnev je v starostlivosti o dieťa akoby neprijateľná emócia. Ak by Vás nič z tohto neoslovilo, je možné v osobnom kontakte so psychológom / psychoterapeutom hľadať príčiny a riešenia. Prajem skoré vyriešenie!
    PhDr. Elena Tomková