Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pásový opar

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň!
  Som asi v 5tt tehotenstva a dnes som zistila, že sestra má pásový opar. Ako dieťa som myslím ovčie kiahne mala, ale chcem sa spýtať, či je ten pásový opar v tehotenstve nebezpečný?mám sa sestre vyhýbať - ako dlho ?môže to mať nejaké následky na bábätko?prosím o rýchlu odpoveď,bojím sa, aby som neublížila bábätku.ako dlho bude sestra infekčná?Naposledy som s ňou bola pred týždňom a dnes jej to zistili.
  Ďakujem!

Podobné otázky

 • kiahne 2

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Pán doktor písala som Vám ohľadom môjho tehotenstva a kontaktu s osobou, ktrorá má pasový opar. Chcela som ešte doplniť otázku. V kontakte som bola 24.2. a môj termín pôrodu je 10.3.(presne 14 dní). Kiahne som ešte neprekonala.
  Ak by som dostala kiahne tesne pred pôrodom, dieťatko by sa narodilo s kiahnami?
  Je šanca, aby sa predišlo nákaze? Alebo je nakazený cez placentu a očkovanie už nie je účinné?
  Môže sa proti kiahnam zaočkovať aj novorodenec, je to bezpečné?
  Ak by som dostala kiahne tesne po pôrode, dalo by sa očkovaním znížiť riziko nákazy pre dieťatko?
  Je riziko nákazy vysoké, ak pasový opar mala dotyčná osoba na tvári asi druhý deň (vtedy nevedela o čo ide) a ja som s ňou strávila 45 min v jednej miestnosti, ale blízko seba?Oparu som sa nedotkla. Ospravedlňujem sa Vám, že je tých otázok tak veľa. Ďakujem Vám veľmi pekne za rady a trpezlivosť.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už som Vám odpovedal, myslím že na všetky doplňujúce otázky. A predplaďte si časopis Mama a ja, prečítajte si ho, prídete na iné myšlienky a nebudete sa stresovať.
  Som presvedčený, že ste plne chránená a nič nehrozí.

 • kiahne

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Som v 39tt a pred 6 dňami som sa dostala do kontaktu s osobou, ktorá má pasový opar-varicela. Mám veľké obavy, aby som nedostala kiahne nakoľko som ich v detstve nemala.
  Čo je potrebné robiť, aby sa zabránilo možným komplikáciam? Je to veľmi vážne ochorenie pre novorodenca? Môže byť až smrteľné? Mám veľký strach.
  Ešte si pamätám, že ako dieťa (pred 26 rokmi) som bola v nemocnici, kde sa vyskytli kiahne. Nás ostatných pichali do stehna. Je možné, že nás zaočkovali? Existovala v tej dobe vakcína? Dcéra mala pred 3 rokmi kiahne, bola som s ňou v kontakte a napriek tomu som sa nenakazila. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mám pre Vás dobrú správu.
  Ak by ste nemala kiahne, tak by ste ich od dcéry na viac ako 95% dostala, lebo je to veľmi infekčné ochorenie. Preto si myslím, že ste ich v detstve prekonala, čo sa týka očkovania v tom čase, tak neviem, či už bola vakcína, ale ja osobne si myslím, že by Vás proti kiahńam neočkovali, ak by ste boli v kontakte, ale to sú iba moje predstavy.
  Dá sa u Vás stanoviť hladinu protilátok proti kiahňam, či ste imúnná, ale už je to jedno. Inak pásový opar bývá infekčný priamym kontaktom s léziami.
  Ak by ste dostala kiahne (čomu neverím), tak sa tiež nedeje žiadna veľká tragédia, ak by ste porodila počas výsevu, dieťa dostane ochranné protilátky (varitect), je to síce extrémne drahé, ale je to k dispozícii.

 • kiahne a pásový opar v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  chcem sa spýtať, moja sestra je tehotná v 15týždni tehotenstva, v detstve prekonala kiahne, je možné že ak príde do styku s kiahnami môže dostať pásový opar? je to v tomto období nebezpečné pre plod? ak sa dá s kiahní dostať pásový opar kolko pred vyhodením vyrážky sú už kiahne infekčné? bola v styku s dieťaťom kt. mladší súrodenec mal toho času 8 deň kiahne to dieťa zatial vyhodené nebolo ale ak sa ráta aj doba pred vyrážkov 2 dni tak je to 10 deň a to dieťa sa mohlo na druhý deň vyhodiť. tak preto chcem vedieť či je to infekčné pre tehotnú čo prekonala kiahne či sa dá z kiahni dostať pásový opar ked sú v detsve prekonané kiahne a či to má následok na plod dakujem za skoru odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak mala kiahne je chránená pred infekciou, pásový opar by mohla dostať zo svojich vírusov, ktoré žijú v tele celý život a pri zhoršení imunity sposobujú opar. Kontakt s kiahňami ju neohrozuje, ani plod.