• kiahne

    Dobrý deň pán doktor.
    Som v 39tt a pred 6 dňami som sa dostala do kontaktu s osobou, ktorá má pasový opar-varicela. Mám veľké obavy, aby som nedostala kiahne nakoľko som ich v detstve nemala.
    Čo je potrebné robiť, aby sa zabránilo možným komplikáciam? Je to veľmi vážne ochorenie pre novorodenca? Môže byť až smrteľné? Mám veľký strach.
    Ešte si pamätám, že ako dieťa (pred 26 rokmi) som bola v nemocnici, kde sa vyskytli kiahne. Nás ostatných pichali do stehna. Je možné, že nás zaočkovali? Existovala v tej dobe vakcína? Dcéra mala pred 3 rokmi kiahne, bola som s ňou v kontakte a napriek tomu som sa nenakazila. Ďakujem.

    Dobrý deň,
    mám pre Vás dobrú správu.
    Ak by ste nemala kiahne, tak by ste ich od dcéry na viac ako 95% dostala, lebo je to veľmi infekčné ochorenie. Preto si myslím, že ste ich v detstve prekonala, čo sa týka očkovania v tom čase, tak neviem, či už bola vakcína, ale ja osobne si myslím, že by Vás proti kiahńam neočkovali, ak by ste boli v kontakte, ale to sú iba moje predstavy.
    Dá sa u Vás stanoviť hladinu protilátok proti kiahňam, či ste imúnná, ale už je to jedno. Inak pásový opar bývá infekčný priamym kontaktom s léziami.
    Ak by ste dostala kiahne (čomu neverím), tak sa tiež nedeje žiadna veľká tragédia, ak by ste porodila počas výsevu, dieťa dostane ochranné protilátky (varitect), je to síce extrémne drahé, ale je to k dispozícii.