Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Kiahne

  , Autor: Še

  Dobrý deň, pán doktor. Neprekonala som kiahne, idem sa očkovať Varivaxom. Za ako dlho po podaní druhej dávky vakcíny mozem plánovať ďalšie tehotenstvo? Ďakujem za vasu odpoveď.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo a kiahne

  , Autor: Ivata

  Dobrý deň pán doktor,

  mám 2 ročného syna, ktorého chcem dať v dohľadnej dobe zaočkovať proti ovcim kiahniam.
  Zároveň som v 25tt tehotenstva. Ja som kiahne prekonala v detstve.

  Chcem sa len uistiť či je to pre mňa bezpečné a nič mne ani plodu nehrozí.

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa americkej akadémie pediatrov tehotenstvo matky, alebo iného člena domácnosti nemá byť dôvodom na nezaočkovanie dieťaťa. Ak ste infekciu prekonali, nemáte s vôbec čoho obávať.

 • Ockovanie

  , Autor: MaggieMag

  Dobry den,

  som na zaciatku tehotenstva, stale dojcim mladsiu dcerku, ktorej by som chcela dat aj nepovinne ockovania proti meningokoku (vakciny Bexsero, Nimenrix), dalej kiahne a kliestova encefalitida. Je to prosim Vas z hladiska tehotenstva a dojcenia takto ockovanej bezpecne?
  Dakujem!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kiahne sa očkujú oslabenou vakcínou, ak ste vy neprekonali kiahne, odporučil by som očkovanie až po Vašom pôrode, hoci neexistuje žiadny dôkaz, že by takáto vakcína Vás mohla ohroziť. Ak ste vy prekonali kiahne, potom je to očkovanie u dcéry plne bezpečné aj pre Vás. Ostatné vakcíny pre Vás nepredstavujú žiadnu hrozbu.

 • Kiahne v 8tt

  , Autor: Lula56

  Dobrý deň pán doktor. Syn doniesol zo škôlky kiahne. Ja som v 8tt a veľmi sa bojím aby som to nedostala. Už som trikrát prišla o dieťa, a keby nenarodené babo to malo ohroziť, tak sa zbláznim. Mala som kiahne ako 5ročná, mamina hovorila, že som mala ľahký priebeh, a iba 7vyrazok na tvári. No čítala som, že kto mal ľahký priebeh prvýkrát, tak kľudne to môže dostať aj druhýkrát. Veľmi sa bojím, zvlášť po tom čo som si prečítala, aké to môže mať následky pre plod. Máte počas svojej praxe nejaké skúsenosti, ako to dopadlo keď žena mala kiahe v tehotenstve? Aká liečba je v tom prípade.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vy kiahne nedostanete, preto sa nemusíte stresovať. Protilátky proti nim sú po prekonaní dostatočné a opakované infekcie sú veľmi zriedkavé.

 • Kiahne v tehotenstve

  , Autor: Maty134

  Dobrý deň pán doktor som v 7tt. Mám zasebou aj výsledky z krvi, či som prekonala ovčie kiahne tie vyšli negatívne teda som ovčie kiahne ešte neprekonala. V MŠ, ktorú navštevuje syn je však momentálne ich výskyt poriadne rozšírený. Už som si ho nechala doma avšak pred týždňom ešte bol v kontakte s takýmito deťmi. Chcem sa informovať, či je možné že sa nakazim práve teraz a aké by to malo dôsledky. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak by sa Váš syn nakazil, tak sa vy nakazíte s viac ako 90% pravdepodobnosťou. Riziko negatívneho vplyvu na plod pri kiahňach je veľmí nízke, okolo 2%, ale určite by bolo dobré potom opakovane sledovať vývoj plodu, predovšetkým končatín.
  Preto je vhodné, aby sa ženy, ktoré neprekonali kiahne v detstve pred tehotenstvom zaočkovali.

 • Kiahne v tehotenstve

  , Autor: Julia1988

  Dobrý deň chcem sa opýtať moje dieťa dostalo v škôlke kiahne,som v 35 týždni tehotenstva a v detstve som prekonala ,bolo ich veľa môžem ich opäť dostať,bol by plod ohrozený vo vysokom štádiu tehotenstva?