• Vírusy

    Dobrý deň, dočítala som sa, že enterovírusy, parovírusy alebo rôzne iné vírusy sa nach v populácii vo veľkom množstve, nemusia mať žiadne príznaky, ale v tehotenstve sú nebezpečné. Je to pravda? Ak áno, dá sa povedať aké je riziko nakazenia a spôsobenia potratu enterovírusom, parovírusom, alebo niečim takým vo včasnom tehotenstve (4-5tt), buď pri žiadnych alebo nejakých slabých príznakoch? Je dôvod na obavu? Ďakujem

    Dobrý deň,
    nebezpečný je parvovírus B19, ktorý je častý u malých detí. Preto sa odporúča tehotným dodržiavať hygienické zásady a podˇa možnosti sa malým deťom vyhnúť (škôlkari).
    Okrem toho rovnako aj cytomegalovírus. Ak žena neprekonala v detstve kiahne, je vhodné sa pred otehotnením zaočkovať.
    Avšak určite sa dajte zaočkovať proti chrípke, pretože aj tá vie poškodiť plod a má u tehotných nepriaznivý priebeh.