Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • kiahne a pásový opar v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  chcem sa spýtať, moja sestra je tehotná v 15týždni tehotenstva, v detstve prekonala kiahne, je možné že ak príde do styku s kiahnami môže dostať pásový opar? je to v tomto období nebezpečné pre plod? ak sa dá s kiahní dostať pásový opar kolko pred vyhodením vyrážky sú už kiahne infekčné? bola v styku s dieťaťom kt. mladší súrodenec mal toho času 8 deň kiahne to dieťa zatial vyhodené nebolo ale ak sa ráta aj doba pred vyrážkov 2 dni tak je to 10 deň a to dieťa sa mohlo na druhý deň vyhodiť. tak preto chcem vedieť či je to infekčné pre tehotnú čo prekonala kiahne či sa dá z kiahni dostať pásový opar ked sú v detsve prekonané kiahne a či to má následok na plod dakujem za skoru odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak mala kiahne je chránená pred infekciou, pásový opar by mohla dostať zo svojich vírusov, ktoré žijú v tele celý život a pri zhoršení imunity sposobujú opar. Kontakt s kiahňami ju neohrozuje, ani plod.