Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,796 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Lutealna faza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, poterbovala by som od Vas jednu radu podla vsetkeho mam kratku lutealnu fazu. Meriam si bazalnu teplotu uz 3 mesiace. Posielal som grafy do LPP kde mi to potvrdili. Dlzka mojich cyklov je 28dni ovulaciu mavam tiez v poriadku to mi zistoval moj Ggynekolog, ale zistila som, ze od ovulacie do menstruacie mam len 10 maximalne 11 dni, co je asi na uhniezdenie vajicka dost malo, vzdy to vyzera dobre teplota krasne stupa na 37 mavam asi tyzdnove bolesti vajecnika, ale potom to vzdy pride. Nevedeli by ste mi prosim Vas poradit nieco na predlzenie LF. Beriem Calibrum Baby Plan. Mam na mysli nieco volne predajne nie na predpis. Dakujem a zelam pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to zrejme celé nezmysel, nepíšete čo je hlavným problémom, prečo sa takto trápite a pozorujete.
  Ak sa Vám nedarí otehotnieť dlhšie ako 2 roky, potom je vhodné komplexné vyšetrenie, ak je to kratšia doba, tak otehotniete vtedy až sa prestanete takto stresovať a sledovať.

Podobné otázky

 • kratka lutealna faza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, mohli by ste mi prosím napísať Váš názor na môj problém? Meriam si bazálnu teplotu vyše roka a zistila som, že mám veľmi krátku luteálnu fázu, 7-9dní. Minulý rok som preto užívala včeliu kašičku dva mesiace a otehotnela som. V 16tt. som však potratila. Kašičku som užívala aj tento rok, len sa mi rozhádzal cyklus z 29dní na 26-32dní, už ju neužívam. Luteálnu fázu mám však stále max. 9 dní. Teraz 1.8. som bola na preventívnej prehliadke na sone (bol to 16.deň cyklu), folikul mal 16mm a menštruáciu som dostala včera 13.8., takže opäť krátka fáza. Myslíte si, že je to hlavná príčina toho, že nemôžem otehotnieť? Mala by som užívať nejaké výživové doplnky alebo je potrebné odborné vyšetrenie? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  osobne si myslím, že nie je porebné užívať nič, podarilo sa Vám otehotnieť, neúspech tehotnosti s tým nesúvisí. Až to bude viac ako rok od toho potratu a nebudete znovu tehotná, vhodné je endokrinologické vyšetrenie. Bazálnu teplotu si nemerajte, zbytočne Vás to stresuje a nič to neprináša.

 • Minimálna dĺžka luteálnej fázy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, mám 24-dňový menštruačný cyklus, ovulácia je 14-ty deň. Niekedy (približne pred pol rokom) som mávala nejakú dobu aj 22 dňový cyklus. Dĺžka cyklu sa mi zvykne o deň-tri meniť, vždy však po nejakej dlhšej dobe nemenného cyklu, napr. po pol roku - roku. Pred samotnou menštruáciou nemávam nikdy žiadne špinenie. Snažím sa otehotnieť zatiaľ 8 mesiacov. Môj lekár mi urobil hormonálne testy. Boli vraj v poriadku. Navrhol mi však nasadiť Duphaston kvôli nedostatočnej luteálnej fáze, vraj je hladina gestagénu nie moc vysoká ale v norme ale že vraj zrejme rýchlo klesne príliš zavčasu (ak som to správne pochopila). Keď som som k tejto otázke hľadala nejaké informácie na internete, mala som pocit, že 10-dňová luteálna fáza by mohla byť ešte v poriadku, iné zdroje zase uvádzali, že je potrebných viac dní. Neviem nakoľko je možné na základe týchto informácii posúdiť situáciu...zaujíma ma či je fakt na mieste užívať tie lieky...dakujem za akúkoľvek informáciu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je potrebné nič užíva´t, lebo nemáte na to diagnózu, 8 mesiacov nie je žiadna doba a máte stále obrovskú šancu, že normálne otehotniete.