Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,951 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Minimálna dĺžka luteálnej fázy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, mám 24-dňový menštruačný cyklus, ovulácia je 14-ty deň. Niekedy (približne pred pol rokom) som mávala nejakú dobu aj 22 dňový cyklus. Dĺžka cyklu sa mi zvykne o deň-tri meniť, vždy však po nejakej dlhšej dobe nemenného cyklu, napr. po pol roku - roku. Pred samotnou menštruáciou nemávam nikdy žiadne špinenie. Snažím sa otehotnieť zatiaľ 8 mesiacov. Môj lekár mi urobil hormonálne testy. Boli vraj v poriadku. Navrhol mi však nasadiť Duphaston kvôli nedostatočnej luteálnej fáze, vraj je hladina gestagénu nie moc vysoká ale v norme ale že vraj zrejme rýchlo klesne príliš zavčasu (ak som to správne pochopila). Keď som som k tejto otázke hľadala nejaké informácie na internete, mala som pocit, že 10-dňová luteálna fáza by mohla byť ešte v poriadku, iné zdroje zase uvádzali, že je potrebných viac dní. Neviem nakoľko je možné na základe týchto informácii posúdiť situáciu...zaujíma ma či je fakt na mieste užívať tie lieky...dakujem za akúkoľvek informáciu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je potrebné nič užíva´t, lebo nemáte na to diagnózu, 8 mesiacov nie je žiadna doba a máte stále obrovskú šancu, že normálne otehotniete.